Judo: Pogorzelec trzecia w Grand Slamie

Daria Pogorzelec, judoczka SGKS Wybrzeże Gdańsk, zajęła trzecie miejsce w Baku w prestiżowym turnieju Grand Slam. Pokonała m.in. mistrzynię olimpijską z Londynu i byłą mistrzynię świata Amerykankę Kaylę Harrison.

Grand Slam to czwarta – po igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Masters – najwyższa rangą impreza judo. Startują sami najlepsi. Pogorzelec (waga do 78 kg) w pierwszej walce rzuciła na ippon Brazylijkę Samantę Soares. W drugiej, również przez ippon, pokonała najbardziej utytułowaną judoczkę ostatnich lat, Amerykankę Harrison. To dało gdańszczance awans do półfinału.

Tam trafiła na Japonkę Akari Ogatę, wicemistrzynię świata z 2011 roku. Ostatnio Japończycy stawiali na inne zawodniczki, ale Ogata w końcu doczekała się powołania do reprezentacji i wykorzystała szansę. Wykonała na Pogorzelec akcję ocenioną na waza-ari, a potem przeszła do trzymania, które zakończyło się po 15 sekundach. Polka przegrała przez ippon.

W walce o trzecie miejsce Pogorzelec biła się z Holenderką Marhinde Verkerk, która ma w dorobku m.in. mistrzostwo świata z roku 2009. Pogorzelec wygrała na punkty.

Judoczka Wybrzeża Gdańsk zarobiła 2000 dolarów i zdobyła 200 punktów do rankingu światowego. Obecnie zajmuje w nim 15. miejsce i jest już bardzo blisko zapewnienia sobie startu na igrzyskach w Rio de Janeiro. Niedługo odbędą się mistrzostwa świata i turniej Masters.

Grand Slam w Baku - 78 kg kobiet: 1. Guusje Steenhuis (Holandia); 2. Akari Ogata (Japonia); 3. Daria Pogorzelec (Polska) i Kayla Harrison (USA); 5. Kerstin Thiele (Niemcy) i Marhinde Verkerk (Holandia); 7. Anastazja Dmitriewa (Rosja) i Wiktorija Turks (Ukraina).