Nagrody Teatralne za 2019 rok przyznane
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nagrody Teatralne za 2019 rok przyznane

Nagrody Teatralne za 2019 rok przyznane
Od lat prezydent Gdańska i marszałek województwa pomorskiego wspólnie celebrują Międzynarodowy Dzień Teatru honorując twórców i twórczynie oraz realizacje teatralne. Święto teatru przypada 27 marca, jednak w tym roku, z powodu pandemii, uroczystość została przesunięta na lipiec. W poniedziałek, 27 lipca nagrody za 2019 rok trafiły do laureatów.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nagrody Teatralne Miasta Gdańska przyznane
Nagrody Teatralne Miasta Gdańska przyznane
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne oraz nagroda honorowa – dzieło sztuki dla teatru (w tym roku obraz profesora Henryka Cześnika), w którym odbyła się najlepsza premiera teatralna.
Laureatów nagrody wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, a jej wysokość ustalana jest corocznie przez prezydenta Gdańska. W  tym roku jest to 10 000 złotych dla każdego z laureatów). Łącznie z dzisiejszymi nagrodzonymi uhonorowano 39 laureatów oraz 12 spektakli.

W tym roku z rąk Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska nagrody otrzymali:
w kategorii rola żeńska: Edyta Janusz – Ehrlich za rolę wróżki w przedstawieniu „Pinokio” w Miejskim Teatrze Miniatura
w kategorii rola męska: Piotr Biedroń za rolę Biffa w „Śmierci komiwojażera” wystawianym przez Teatrze Wybrzeże
Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Pinokio” w Miejskim Teatrze Miniatura

Honorowa Nagroda Specjalna została przyznana Teatrowi Wybrzeże za „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia.Prezydent Gdańska wręczyła także nagrody w dziedzinie kultury za całokształt pracy artystycznej.

Wyróżnienia finansowe za jubileusze pracy artystycznej otrzymało jedenaście osób:
Małgorzata Brajner, Teatr Wybrzeże – z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej,
Zdzisław Górski – za całokształt pracy artystycznej oraz 70-lecie urodzin
Wioleta Karpowicz, Miejski Teatr Miniatura - za całokształt pracy artystycznej
Anna Kociarz, Teatr Wybrzeże – z okazji 20-lecia pracy artystycznej
Mirosław Krawczyk, Teatr Wybrzeże – z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej
Jacek Labijak, Teatr Wybrzeże – z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej
Jacek Majok, Miejski Teatr Miniatura – z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej
Robert Ninkiewicz, Teatr Wybrzeże – z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej
Wojciech Stachura, Miejski Teatr Miniatura – za całokształt pracy artystycznej
Maciej Szemiel, Teatr Wybrzeże – z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej
Jarosław Tyrański, Teatr Wybrzeże – z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej

Zobacz galerię zdjęć

Natomiast marszałek wręczył Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego, która przyznawana jest od 1999 roku. Jest to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru w województwie pomorskim, w wysokości 10 000 złotych.
Tegorocznymi laureatami zostali:
Paweł Aigner za reżyserię operetki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże,
Agata Bykowska za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa"w Teatrze Wybrzeże
Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu „Fedra" Jeana Racine`a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

Obok trzech nagród wyróżniających najlepsze kreacje, realizacje sceniczne czy reżyserię, od niedawna ustanowiono również nagrodę dla młodego utalentowanego i świetnie zapowiadającego się artysty (7 000 zł) – wyróżnienie to dedykowane jest pamięci profesora Jana Ciechowicza – teatrologa, literaturoznawcy, profesora nauk humanistycznych, życzliwego i pogodnego promotora i opiekuna cieszącego się sympatią uczniów, współpracowników, kolegów po piórze, teatralnych twórców i odbiorców scenicznej sztuki.
Do rosnącego grona laureatów Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza, dedykowanej młodym, rokującym wielkie nadzieje artystom, dołączyła Monika Janik, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych kreacji na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Laur za Przedstawienie Roku 2019 trafił do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku za spektakl „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.
W tym roku przyznana została także nagroda specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.To wyróżnienie otrzymali:
Alina Kietrys z podziękowaniem za wieloletnie zaangażowanie w sprawy pomorskiej kultury oraz promowanie dokonań pomorskich środowisk twórczych i artystycznych.
Profesor Ewa Nawrocka z wyrazami uznania i wdzięczności za wieloletnią twórczą obecność w pomorskim życiu akademickim, teatralnym i literackim.
Ryszard Jaśniewicz za wieloletnią, niestrudzoną twórczą aktywność na scenach teatralnych Pomorza.

Ponadto podczas gali w Teatrze Wybrzeże Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła dyrektorowi Teatru Wybrzeże decyzję o przyznaniu dotacji Samorządowi Województwa Pomorskiego w wysokości 10 000 000 zł na modernizację Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w latach 2021-2022. Natomiast Marszałek województwa pomorskiego przekazał pozytywną decyzję pożyczkową Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. dotyczącą finansowania w kwocie 25 000 000 na ten sam cel. W trakcie wydarzenia prezentowana była również wizualizacja obiektu po modernizacji.