Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

A
A
Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia 2018 r.

Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w  Dziedzinie Kultury

2018 rok otrzymali:

  1. Bielas Grażyna z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  2. Boros Wojciech z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.
  3. Danielewicz Gabriela dziennikarka, pisarka, dokumentalistka dziejów Polonii gdańskiej, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji 80. urodzin.
  4. Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki z okazji jubileuszu 60-lecia działalności.
  5. Gierada Stanisław gdański rzeźbiarz, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.
  6. Hajdas Danuta z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  7. Iskrzycki Franciszek z okazji jubileuszu 25-lecia męskiego zespołu wokalnego THE BARBERSHOP QUARTET.
  8. Jagodzińska Urszula z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  9. Jażdżewska-Baranowska Krystyna z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia  Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  10. Judkowiak Mirosław za całkoształt pracy twórczej. Tworzy filmy, dokumenty, wywiady, teledyski, fotogramy oraz realizuje działania multimedialne, teatralne czy performensy.Jego filmy były nagradzane w kraju i na świecie.
  11. Jurkowski Robert za wybitne osiągniecia w dziedzinie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży z Dolnego Miasta.
  12. Kanold-Łastawiecka Barbara w podziękowaniu za wywiady - rzeki z cyklu ZNANI GDAŃSZCZANIE.
  13. Karmasz Romana z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  14. Karpińska-Dehnel Anna gdańska malarka i rysowniczka, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej oraz 70. urodzin.
  15. Kluszczyński Ryszard W. prof. z okazji jubileuszu 20-lecia Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.
  16. Korneluk Zofia za krzewienie poprzez taniec i śpiew kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży.
  17. Królikiewicz Anna profesorka ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.
  18. Kruglik Ewa z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  19. Lipniewski Andrzej z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.
  20. Michalski Igor aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji 60-lecia Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
  21. Mielnik Konrad muzyk, dziennikarz, dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, z okazji jubileuszu 40-lecia współpracy z redakcją Muzyczną Radia Gdańsk.
  22. Neumann-Nowicka Wanda z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  23. Nowosielski Kazimierz poeta, krytyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji 70. urodzin.
  24. Perzyńska Felicja z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  25. Prabucka Kazimiera z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  26. Ptak Bożena za całokształt pracy twórczej.
  27. Rybacki Włodzimierz z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  28. Sieja Inga z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  29. Stalińska Dorota aktorka teatralna i filmowa, za całokształt pracy artystycznej.
  30. Szczesiak Edmund z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.
  31. Turło Robert z okazji jubileuszu 20-lecia Centrum Sztuki Współczesnej LAŹNIA.
  32. Wilk Zbigniew za zasługi na rzecz zachowania i upowszechniania unikatowego zabytku techniki - Kuźni Wodnej w Oliwie oraz z okazji czterdziestej rocznicy otwarcia Kuźni dla zwiedzających.
  33. Yoshimoto Gento z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
  34. Zięba Grzegorz z okazji jubileuszu 25-lecia męskiego zespołu wokalnego THE BARBERSHOP QUARTET.
  35. Żurowska-Sutt Barbara pedagog i animatorka kultury, za krzewienie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży oraz z okazji 80. urodzin.


2017 rok otrzymali:

  1. Abakanowicz Aleksandra z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury, za upowszechnianie kultury w dzielnicy Orunia.
  2. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego  z okazji jubileuszu 45-lecia działalności.
  3. Banucha Katarzyna z okazji jubileuszu 25-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  4. Cieślikiewicz Jowita pianistka i kompozytorka, z okazji jubileuszu 70-lecia  teatru lalkowego w Gdańsku.
  5. Czajkowska-Kostka Monika z okazji jubileuszu 25-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  6. Damps Ewelina z okazji jubileuszu 50-lecia gdańskiego Archipelagu Kultury, za upowszechnianie kultury w dzielnicy Brzeźno.
  7. Filip Bartosz z okazji jubileuszu 25-lecia Nadbatyckiego Centrum Kultury.
  8. Gdaniec Katarzyna tancerka i choreografka, z okazji jubileuszu 25-lecia działalności teatru tańca Compagnie Linga.
  9. Gliszczyński Krzysztof malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  10. Gorzko Jerzy z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  11. Grewling-Stolc Agnieszka animatorka kultury, z okazji jubileuszu 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku
  12. Grzegorzewska Agnieszka aktorka Miejskiego teatru Miniatura, z okazji jubileuszu 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku
  13. Hryniewicz Dorota z okazji jubileuszu 25-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  14. Ignatowicz Krzysztof grafik prasowy, laureat licznych prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej.
  15. Janusz-Ehrlich Edyta aktorka Miejskiego Teatru Miniatura, z okazji jubileuszu 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku.
  16. Jarczyński Maciej z okazji jubileuszu 45-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
  17. Józefowicz Katarzyna wybitna gdańska rzeźbiarka, profesorka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  18. Jurecka Krystyna skrzypaczka, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za wybitne osiągniecia pedagogiczne oraz z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  19. Kabala Czesław gdański grafik, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji 75. urodzin.
  20. Kanabaj Maja scenografka, ilustratorka, z okazji jubileuszu 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku.
  21. Kobiela Tomasz z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury, za upowszechnianie kultury w dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
  22. Kochanowska Agnieszka animatorka kultury, z okazji jubileuszu 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku.
  23. Kłudka Piotr aktor Miejskiego Teatru Miniatura, z okazji jubileuszu 70-lecia teatru lakowego w Gdańsku.
  24. Kowalska-Matuszewska Elżbieta gdańska graficzka i malarka, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  25. Krechowicz Jerzy grafik, malarz, rysownik, reżyser, scenograf za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 80. urodzin.
  26. Kucharski Lech dr z okazji jubileuszu 45-lecia pracy oraz 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku.
  27. Kuśmierska Teresa z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury, za całokształt działań wspierających rozwój i upowszechnianie gdańskiej kultury.
  28. Lach-Owsiany Alicja za całokształt pracy artystycznej.
  29. Lasecki Hugon prof. najwybitniejszy rysownik w Polsce, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 85.urodzin.
  30. Majok Jacek za całokształt pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  31. Marszałek Waldemar malarz, grafik rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej.
  32. Miszkin Teresa malarka, profesorka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy twórczej.
  33. Nanowska Małgorzata z okazji jubileuszu 40-lecia pracy oraz 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku.
  34. Nieczuja Urbańska Marzena z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  35. Niewiarowska-Zawilska Anna artystka i instruktorka tkaniny unikatowej, z okazji 25-lecia pracy twórczej.
  36. Okrój Adam za całokształt działalności artystycznej.
  37. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej z okazji jubileuszu 65-lecia działalności.
  38. Ostrogórska Ludmiła rzeźbiarka, profesorka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  39. Paszkowski Cezary grafik, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  40. Piórkowska Barbara pisarka, poetka, krytyczka literacka i performerka, za całokształt pracy twórczej oraz za wydanie najnowszej książki Syberia.
  41. Rajski Wojciech prof. dyrygent, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej oraz 35-lecia polskiej filharmonii kameralnej Sopot.
  42. Rogalska Katarzyna za całokształt działalności edukacyjnej i artystycznej.
  43. Sadłek Helena malarka, graficzka i animatorka kultury, za szerzenie kultury plastycznej wśród młodzieży oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  44. Skowroński Aleksander  z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  45. Skórka Tomasz rzeźbiarz, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  46. Sperski Krzysztof artysta muzyk, wiolonczelista, kameralista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, z okazji jubileuszu 75. urodzin.
  47. Suwara Maria dr hab. z okazji jubileuszu 40-lecia pracy oraz 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku.
  48. Szadaj Jakub z okazji jubileuszu 50-lecia działalności na rzecz kultury żydowskiej w Gdańsku.
  49. Szczypka Jan rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  50. Szlagowska Danuta prof.  z okazji jubileuszu 40-lecia pracy oraz 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdansku.
  51. Syrkowski Dariusz malarz, grafik, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  52. Szymański Zbigniew nestor gdańskich poetów, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 90. urodzin.
  53. Tomasik-Gierczak Joanna za całokształt pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  54. Tomczak Marcin prof. dyrygent i wychowawca wielu pokoleń muzyków z okazji jubileuszu 45-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
  55. Ugwu Lawrence z okazji jubileuszu 25-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  56. Wdziękoński Damian za całokształt działalności artystycznej.
  57. Wieczerska-Zabłocka Maria Janina pisarka, publicystka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, z okazji jubileuszu 60-lecia debiutu pisarskiego.
  58. Więcławek Marek za całokształt działalności artystycznej i osiągnięcia w upowszechnianiu kultury wśród mieszkanców Gdańska i Pomorza.
  59. Wiesztordt Włodzimierz prof. z okazji jubileuszu 40-lecia pracy oraz 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku.
  60. Wołodźko Katarzyna z okazji jubileuszu 25-lecia pracy oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  61. Wójcik Julita performerka, autorka wielu akcji artystycznych, z okazji jubileuszu 20-lecia pracy twórczej.
  62. Zioło Rudolf z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  63. Zwarra Brunon autor książek o historii Gdańska, za stworzenie portretu międzywojennego Gdańska oraz za całokształt pracy twórczej.
  64. Żak Andrzej z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  65. Żulińska Magdalena, aktorka Miejskiego Teatru Miniatura z okazji jubileuszu 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku

2016 rok otrzymali:

  1. Awsiej Andrzej z okazji jubileuszu30-lecia Formacji TOTART.
  2. Borzyszkowski Józef  historyk, profesor nauk humanistycznych, współzałożyciel i działacz Instytutu Kaszubskiego, za badania nad dziełami naukowymi Pomorza, Kaszub i Gdańska, za działalność społeczną, za liczne publikacje naukowe oraz z okazji 70. urodzin.
  3. Brzóskiewicz "Brzóska" Dariusz z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  4. Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z okazji jubileuszu 70-lecia działalności.
  5. Czosnowska Bogusława (Maria) z okazji jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej i 50-lecia obecności Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z podziękowaniem za wiele lat twórczej pracy na gdańskiej scenie dramatycznej.
  6. Damrath Piotr z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku oraz 40-lecia współpracy Gdańska z Bremą.
  7. Darewicz Jolanta z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  8. Drzycimski Andrzej historyk, dziennikarz, polityk, działacz opozycji, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 75. urodzin.
  9. Dziadek Andrzej za całokształt pracy artystycznej: kompozytorskiej, pedagogicznej i organizatorskiej, za popularyzację muzyki współczesnej i twórczości kompozytorów gdańskich, za inicjatywę zorganizowania Gdańskiego Koncertu Prawykonań oraz Festiwalu Muzyki Współczesnej "Nowe Fale".
  10. Gierczak Jacek z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  11. Górski Zdzisław założyciel i reżyser najważniejszych spektakli Teatrów Snów, z okazji jubileuszu 30-lecia działalności Teatru Snów.
  12. Grabowy Sławomir grafik, malarz i rysownik, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 70. urodzin.
  13. Kabala Joanna z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  14. Kądziołka Lidia z okazji jubileuszu XX - lecia Wojewódzkiego Konkursu Amatorskich Zespołów Teatralnych Szkół Podstawowych.
  15. Kiszkis Jerzy z okazji jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej i 50-lecia obecności Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z podziękowaniem za wiele lat twórczej pracy na gdańskiej scenie muzycznej.
  16. Konnak "Konjo" Paweł z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  17. Kosecki Andrzej wybitny solista gdańskiej sceny operowej, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  18. Kozdrowski "Kudłaty" Artur z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  19. Krzemińska Elżbieta animatorka i koordynatorka działań kulturalnych, działaczka Związku Ukraińców w Polsce, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej na rzecz rozwoju kultury ukraińskiej i innych mniejszości w Gdańsku.
  20. Kukliński Jerzy historyk, muzealnik, kronikarz Miasta Gdańska w podziękowaniu za dokumentowanie dziejów miasta oraz za opisywanie wydarzeń kulturalnych i historycznych obywających się w Gdańsku.
  21. Mazur "Paulus" Paweł z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  22. Milewska Monika poetka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka, antropolożka kultury, członkini Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich z okazji jubileuszu 30-lecia ogólnopolskiego debiutu poetyckiego.
  23. Miśkiewicz Hanna z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  24. Misztal Anna z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku oraz 40-lecia współpracy Gdańska z Bremą.
  25. Moska Wanda z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Polska-Niemcy w Gdańsku oraz 40-lecia współpracy Gdańska z Bremą.
  26. Niedziółka Cezary z okazji jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej i 50-lecia obecności Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z podziękowaniem za wiele lat twórczej pracy na gdańskiej scenie dramatycznej.
  27. Nocny Waldemar historyk, pedagog, społecznik i pisarz, autor serii książek o dzielnicach Gdańska, z okazji jublieuszu 35-lecia pracy twórczej.
  28. Nowiński Andrzej z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  29. Olszewski Zbigniew z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  30. Orzechowski Adam z okazji jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej i 50-lecia obecności Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z podziękowaniem za wiele lat twórczej pracy na gdańskiej scenie dramatycznej.
  31. Pietkiewicz Henryk artysta i gdański fotografik, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  32. Plota Janusz malarz, grafik, twórca instalacji, performer, projektant, eseista i niezależny kurator sztuki, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej.
  33. Prabucka-Firlej Anna pianistka, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za wybitne osiągnięcia pedagogiczne, za organizację licznych koncertów muzyki kameralnej oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  34. Rocławski Marek pianista, kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za promocję ruchu chóralnego, za działania na rzecz aktywizacji środowisk lokalnych oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.
  35. Rogulski Marek "Rogulus" artysta multimedialny, rzeźbiarz, malarz, performer, twórca video i fotografii, muzyk, teoretyk sztuki, założyciel wytwórni TNS Records RXS oraz Fundacji Tysiąca Najjaśnieszych Słońc z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  36. Rumianowska Alicja solistka, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, za promocję twórczości kompozytorów gdańskich oraz za działania na rzecz muzyki kaszubskiej.
  37. Rybiński Cezary z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  38. Sajnóg Zbigniew z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  39. Sankowska-Raftopulos Jadwiga z okazji 35-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  40. Skałuba Paweł wybitny tenor młodego pokolenia, solista Opery Bałtyckiej, w podziękowaniu za zasługi i promocji Miasta Gdańska oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  41. Słojewska-Kołodziej Halina z okazji jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej i 50-lecia obecności Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z podziękowaniem za wiele lat twórczej pracy na gdańskiej scenie dramatycznej.
  42. Sołecki Jan znakomity malarz i portrecista, za promocję środowiska gdańskich artystów w kraju i za granicą oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy twórczej.
  43. Stamn Wojciech ps. Lopez Mausere z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  44. Świeszewski Maciej prof. ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  45. Szczepańscy Katarzyna i Jakub pasjonaci historii i kultury, za wędrówki po Wrzeszczu, aktywnośc na polu kultury, stworzenie Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza, a przede wszystkim za wielką miłosc do Wrzeszcza.
  46. Szull-Talar Bożena pianistka, wychowawczyni kilku pokoleń młodych muzyków, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy zawodowej.
  47. Szymański Jacek z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Teatru Otwartego.
  48. Świercz Teresa teoretyk muzyki, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy dydaktycznej, pogłębiającej wiedzę i umiejętności wielu pokoleń muzyków w Gdańsku.
  49. Tomaszewska-Sobko Grażyna rzeźbiarka, kuratorka, animatorka i koordynatorka działań artystycznych, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.
  50. Tymański "Tymon" Ryszard z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  51. Ulatowska Wioletta z okazji jubileuszu 20-lecia pracy dydaktycznej w pracowni ceramiki w klubie "Plama" Gdańskiego Archipelagu Kultury.
  52. Weiss Izadora wybitna choreografka, dyrektor artystyczny Bałtyckiego Teatru Tańca, za stworzenie nowego wizerunku baletu oraz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  53. Winiarska Halina (Kiszkis) z okazji jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej i 50-lecia obecności Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z podziękowaniem za wiele lat twórczej pracy na gdańskiej scenie dramtycznej.
  54. Wit Ruciński Maciej z okazji jubileuszu 30-lecia Formacji TOTART.
  55. Witczak Magdalena śpiewaczka operowa, sopranistka, doktor sztuki wokalnej, z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  56. Wójcik Dariusz Stanisław z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Teatru Otwartego.
  57. Wujtewicz Jerzy wiolonczelista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za bogatą działność koncertową w kraju i za granicą, za prace naukowe nad doskonaleniem akcesoriów muzycznych, w szczególności strun wiolonczelowych oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej.

2015 rok otrzymali:

  1. Adrjanczyk Mirosław kameralista, symfonik, szef klasy perkusji Akademii Muzycznej w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy.
  2. Akademia Sztuk Pięknych  w Gdańsku z okazji jubileuszu 70-lecia.
  3. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej z okazji jubileuszu 50-lecia działalności.
  4. Bereźnicki Kiejstut wybitny malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej, za sztukę figuratywną zakorzenioną w europejskiej tradycji oraz z okazji 80. urodzin.
  5. Beyer-Formela Ewa rzeźbiarka i organizatorka licznych plenerów rzeźby, za wkład włożony w rekonstrukcję wystroju rzeźbiarskiego starego Gdańska oraz z okazji jubileuszu 55.lecia pracy artystycznej i 80. urodzin.
  6. Białczak Dorota rzeźbiarka, konserwatorka i animatorka kultury, za propagowanie wiedzy o sztuce, prowadzenie warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  7. Błaszkiewicz Teresa profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za aktywną działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy.
  8. Dornowski Bernard gitarzysta, wokalista, współzałożyciel "Czerwonych Gitar",  z okazji jubileuszu 50-lecia zespołu.
  9. Fedyk-Klimaszewska Monika solistka Opery Bałtyckiej i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej, za działalność koncertową, a w szczególności za cykl koncertów "Oruńskie Koncerty Kameralne".
  10. Fiebig Anna chórzystka, dyrygentka, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za prowadzenie licznych chórów, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy.
  11. Gajewski Roman malarz, grafik, projektant wnętrz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, za liczne monografie i eseje związane ze sztuką oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej.
  12. Gierłowski Wiesław "Bursztynnik Stulecia", artysta, naukowiec i rzeczoznawca, za liczne publikacje naukowe, za zaangażowanie w tworzenie Muzeum Bursztynu, za promocję bursztynu i Gdańska jako jego Stolicy oraz z okazji jubileuszu 90. urodzin.
  13. Gileta Zenon z okazji jubileuszu 70-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
  14. Gołębiewski Mariusz z okazji jubileuszu 70-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
  15. Gromek Eugenia z okazji jubileuszu 70-lecia Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku.
  16. Grządziela Przemysław tancerz, mim, klaun, marionetkarz, choreograf, kompozytor i reżyser, za stworzenie gdańskiego Teatru Pinezka oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  17. Hanysz-Stefańska Magdalena graficzka i malarka, za barwne linoryty oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  18. Janikowska-Szyłak Aneta kuratorka, krytyczka sztuki, opiekunka artystyczna młodych twórców, za propagowanie wiedzy o sztuce, a także za nieugiętą postawę obrończyni dziedzictwa sztoczniowego.
  19. Kaliciński Zbigniew z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Bałtyckiego Kwintetu Dętego.
  20. Karczewski Józef, Paweł  malarz, pedagog, wychowawca kilku pokoleń młodych artystów, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  21. Klaman Grzegorz rzeźbiarz, artysta, pedagog, animator kultury, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej oraz działalności w ramach kolektywu artystycznego "Wyspa".
  22. Kordas Marek Krzysztof z okazji jubileuszu 70-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Frderyka Chopina w Gdańsku.
  23. Kosela Jerzy (ps. Kossela) gitarzysta, wokalista, autor wielu ponadczasowych przebojów takich jak "Matura" czy "Bo ty się boisz myszy", z okazji jubileuszu 50-lecia "Czerwonych Gitar".
  24. Kosycarz Maciej najbardziej znany gdański fotoreporter, założyciel agencji fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP, za niezwykłe zdjęcia zwykłych ludzi i codziennych zdarzeń oraz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.
  25. Kowalewski Ryszard artysta, malarz, alpinista, prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP, za dwie pasje życiowe: malarstwo i góry, za góry w obrazach i portrety ludzi gór oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  26. Łubieńska Krystyna znakomita aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w podziękowaniu za organizację spotkań poetyckich, za promowanie początkujących twórców oraz za działalność charytatywną.
  27. Michalak Alojzy architekt wnętrz, grafik z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej.
  28. Milewska Anita z okazji jubileuszu 70-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
  29. Model Marek malarz, rysownik, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, działacz Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, za humor, dowcip i powagę w rysunkach oraz z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  30. Mróz Mariusz za upowszechnianie amatorskiego ruchu muzycznego oraz z okazji jubileuszu 25-lecia dyrygentury i 50-lecia Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej
  31. Naczk-Jankowska Ewa z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Bałtyckiego Kwintetu Dętego.
  32. Nowosielski Kazimierz poeta, krytyk literatury i sztuki, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, za liczne szkice i eseje o literaturze i sztuce, za tomiki wierszy, za zaangażowanie społeczne oraz z okazji jubileuszu 45-lecia debiutu prasowego.
  33. Ocieszak Bogdan najbardziej rozpoznawalny polski klarnecista i pedagog klarnetu, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za aktywność artystyczną, za liczny udział w pracach jury konkursów muzycznych oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy.
  34. Olesiejuk Stanisław malarz, pedagog, animator twórczości seniorów, z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
  35. Orawiec Wojciech fagocista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za aktywną działalność koncertową, zarówno jako solista i członek zespołów orkiestrowych oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy.
  36. Pawlak Mirosława skrzypaczka, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za wkład włożony w kształcenie młodych skrzypków oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy.
  37. Pawlak Piotr związany z YASSEM gitarzysta, producent i realizator nagrań, współtwórca takich zespołów jak BIELIZNA, KURY, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  38. Pawłowski Szymon profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy.
  39. Perepeczko Andrzej najpoczytniejszy pisarz marynistyczny w Polsce, wieloletni wykładowca Akademii Morskiej w Polsce, za liczne publikacje naukowe i beletrystyczne, za stworzenie Dzikiej Mrówki, za poczucie humoru oraz z okazji jubileuszu 60.lecia twórczości i 85. urodzin.
  40. Pękała Elżbieta organizatorka i animatorka gdańskiego życia kulturalnego, wicedyrektorka Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, za ogromne zaangażowanie i kreatywność w tworzeniu projektów kulturalnych, za "mrówczą" pracę oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy.
  41. Piórkowska Barbara poetka, pisarka, dziennikarka, krytyczka literacka, performerka, za lekkosć pióra, za kobiecość w literaturze oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  42. Respondek Agnieszka z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Bałtyckiego Kwintetu Dętego.
  43. Respondek Karol założyciel i aranżer zespołu, z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Bałtyckiego Kwintetu Dętego.
  44. Ronczewski Ryszard "WUJO" wybitny aktor Teatru Wybrzeże, za nieustającą aktywność zawodową, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 85. urodzin.
  45. Sadecka Ewa z okazji jubileuszu 70-lecia Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku.
  46. Siudaczyńska-Babicz Józefa za wieloletnią działalność na polu upowszechniania kultury oraz z okazji jubileuszu 70-lecia Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku.
  47. Skrzypczyk Jerzy, prekusista, wokalista, autor hitów takich jak "Najpiękniejsze są polskie dziewczyny", "Gdy ktoś kogoś pokocha", które stały się symbolami polskiej kultury w kraju i na świecie, z okazji jubileuszu 50-lecia "Czerwonych Gitar".
  48. Staniewski Florian z okazji jubileuszu 50-lecia debiutu scenicznego i 70. urodzin, za zapadające w pamięci kreacje aktorskie oraz za popularyzowanie sztuki scenicznej.
  49. Stefaniak Marietta z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Bałtyckiego Kwintetu Dętego.
  50. Szadowiak Janusz z okazji jubileuszu 70-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
  51. Szczepański Piotr poeta, prozaik, plastyk i animator kultury, w uznaniu za całokształt twórczości oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  52. Świeszewski Maciej malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, za liczne obrazy, rysunki, grafiki i akwarele, za wielką pasję do książek i podróży oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej.
  53. Tęgowska Elżbieta malarka animatorska kultury, za cykl artykułów i tekstów o sztuce, a przede wszystkim za humor w obrazach oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  54. Toczko Irena z okazji jubileuszu 70-lecia Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku.
  55. Wojtal Waldemar pedagog fortepianu, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej, za wkład włożony w kształcenie młodych pianistów oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy.
  56. Zieniewicz Jadwiga pianistka, muzykolożka, organistka i pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy.
  57. Zubrycka Regina z okazji jubileruszu 70-lecia Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku.

2014 rok otrzymali:

  1. Anczykowska-Wysocka Wiesława teoretyk muzyki, prof. AM w Gdańsku, z okazji 45-lecia pracy dydaktycznej, za opracowanie metod kształcenia słuchu, a w szczególności za pracę "Kształcenie wokalistów w czytaniu nut".
  2. Baka Mirosław wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej w Teatrze Wybrzeże.
  3. Borowski Edward prof. z okazji jubileuszu 25-lecia Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
  4. Czosnowska Bogusława (Maria) z okazji jubileuszu 70-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  5. Głogowska Helena politolog, działacz społeczny i animator kultury, za całokształt pracy twórczej i działalność na rzecz rozwoju kultury białoruskiej oraz innych mniejszości w Gdańsku.
  6. Gordon Krzysztof z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  7. Gulda Przemysław dziennikarz od lat związany z trójmiejską "Gazetą Wyborczą", pisarz, wykładowca, animator kultury, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy, za artykuły o kulturze Gdańska i Metropolii Gdańskiej, za realizację wielu wydarzeń kulturalnych, a przede wszystkim za książkę "Chłopcy i dziewczęta w Polsce".
  8. Hazuka Jerzy profesor oświaty, wieloletni wykładowca, pedagog i dyrektor konkursów skrzypcowych dla dzieci i młodzieży, z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za wkład włożony w kształcenie młodych skrzypków.
  9. Hoga Konrad za upowszechnianie amatorskiego ruchu muzycznego na Pomorzu oraz z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  10. Jackiewicz Władysław nestor polskiego malarstwa, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej, za liczny udział w wystawach polskiej sztuki współczesnej za granicą, za niezwykły subtelny kunszt malarski oraz z okazji jubileuszu 90. urodzin.
  11. Jackiewicz-Kaczmarek Alina malarka, graficzka, profesor ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za prace ukazujące magię i piękno świata przyrody.
  12. Janicka Bożenna z okazji jubileuszu 25-lecia Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
  13. Jendrzejewska- Musiał Ewa z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  14. Kacprzak Czesław z okazji jubileuszu 45-lecia pracy zawodowej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  15. Karczewska-Konieczna Janina graficzka, rzeźbiarka, ceramiczka, za stworzenie nowego kierunku gdańskiej sztuki ceramicznej oraz z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej oraz 80. urodzin.
  16. Kisiel Bożena z okazji jubileuszu 25-lecia Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
  17. Knap-Morzyk Anna z okazji jubileuszu 25-lecia Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
  18. Konnak Paweł-(ps."Konjo"- performer, reżyser filmowy, konferansjer, poeta, dziennikarz, współzałożyciel jednego z najistotniejszych w gdańskiej kulturze alternatywnej zjawisk, jakim jest grupa Totart, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za serię książek, opisujących polski underground artystyczny.
  19. Kozłowska-Lewna Alicja teoretyk muzyki, prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy dydaktycznej, a w szczególności za szereg publikacji dotyczących polskiej muzyki fortepianowej drugiej połowy XIX wieku.
  20. Krechowicz Dominika malarka, graficzka, fotograficzka, współtwórczyni Galerii KOŁO w Gdańsku, z okazji jublieuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  21. Kydryński Marcin dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, podróżnik i fotograf, z okazji 25-lecia obecności na antenie radiowej Trójki, a w szczególności za SIESTA FESTIVAL.
  22. Lewczuk Jadwiga prof. AM w Gdańsku, pianistka, kameralistka, akompaniatorka, wychowawca kilku pokoleń młodych muzyków, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy dydaktycznej.
  23. Litwin Jerzy muzealnik, historyk okętownictwa, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, za ochronę dziedzictwa nautologicznego oraz z okazji jubileuszu 70. urodzin.
  24. Łosowski Sławomir mistrz elektronicznych brzmień, klawiszowiec, legendarny lider zespołu KOMBI i rysownik, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  25. Majewska Emilia gitarzystka, pedagog AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej, za Gdańskie Spotkania Gitarowe, za wykształcenie wielu znanych dziś gitarzystów, laureatów konkursow krajowych i zagranicznych.
  26. Miądowicz Lech muzyk, kompozytor, animator kultury, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  27. Namsołek Przemysław z okazji jubileuszu 25-lecia Odziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
  28. Nowak Magdalena rysowniczka i ilustratorka, za udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, za fotografie w technice camera obscura oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  29. Paszkiewicz Yach (Jan) reżyser, operator, autor animacji, animator kultury, ojciec polskiego wideoklipu, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  30. Pawelczyk Jan za upowszechnianie amatorskiego ruchu muzycznego na Pomorzu oraz z okazji jubileuszu 90. urodzin.
  31. Piwarska Ur Barbara malarka, rzeźbiarka, graficzka, animatorka życia artystycznego, działaczka społeczna i polonijna, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej oraz 80.urodzin.
  32. Przylipiak Mirosław prof. z okazji jubileuszu 25-lecia Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
  33. Pupacz Tomasz z okazji jubileuszu 20-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego Miłość Blondynki Uniwersytetu Gdańskiego.
  34. Samp Wawrzyniec wybitny artysta rzeźbiarz i grafik, autor wielu znaczących rzeźb i pomników, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  35. Serafin Anna z okazji jubileuszu 45-lecia pracy zawodowej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  36. Skulski Florian "król polskich barytonów", wychowawca wielu pokoleń muzyków, prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej.
  37. Stańko Krystyna wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka i pedagog, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  38. Strychacki Zbigniew Stan pomysłodawca i inicjator Choinki w Gdańsku, za pomoc w organizowaniu imprez charytatywnych oraz z okazji 25-lecia Gdańskiej Choinki.
  39. Szafran Wanda wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży, za twórcze zaangażowanie, pasję i konsekwencję w prowadzeniu konkursu poświęconego Jackowi Kaczmarskiemu z okazji X edycji Konkursu.
  40. Śramkiewicz Andrzej malarz, rysownik, znakomity dydaktyk, profesor ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej.
  41. Tulickajte Vilija z okazji jubileuszu 25-lecia Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
  42. Zagłoba Bogumiła z okazji jubileuszu 25-lecia Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.


2013 rok otrzymali:

  1. Adamczewski Marek projektant, Designer Roku 2006, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za projektowanie pojazdów szynowych.
  2. Artykiewicz Andrzej pianista, wychowawca kilku pokoleń muzyków, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, za szeroką działalności dydaktyczną, metodyczną i koncertową oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy.
  3. Boros Wojciech poeta, prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, za publikację w licznych czasopismach literackich, za konkursy jednego wiersza i slamy poetyckie oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy twórczej.
  4. Brandowska Krystyna architektka wnętrz, projektantka mebli i ogrodów, profesor  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  5. Brand Marek za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 20-lecia gdańskiego Teatru Zielony Wiatrak.
  6. Brandt Ewa z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  7. Dąbrowska Krystyna z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  8. Grażyńska Stanisława gdańska dziennikarka muzyczna, autorka licznych programów radiowych, popularyzatorka muzyki,  z okazji jubileuszu XV edycji cyklu koncertowego "Muzyczny Rok dla Przymorza".
  9. Gzyl Grzegorz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, Międzynarodowy Dzień Teatru.
  10. Jażdżewska-Baranowska Krystyna z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  11. Karmasz Romana z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  12. Kiszkis Jerzy aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, współtwórca spektakli teatralnych z kręgu kultury niezależnej, za całokształt pracy artystycznej oraz zaangażowanie w działalność opozycyjną podczas stanu wojennego w Polsce.
  13. Kolak Dorota z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej, Międzynarodowy Dzień Teatru.
  14. Kraiński Maciej z okazji jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia Guntera Grassa w Gdańsku.
  15. Kreft-Baka Joanna z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, Międzynarodowy Dzień Teatru.
  16. Kruglik Ewa z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  17. Kufel Daniel za upowszechnianie edukacji kulturalnej i amatorskiej twórczości oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  18. Markowicz Andrzej malarz, scenograf, reżyser, pedagog, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej, za liczne scenografie i inscenizacje, za znakomite realizacje tekstów Witkacego i Mrożka.
  19. Matuszewski Krzysztof z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej, Międzynarodowy Dzień Teatru.
  20. Mielnik Konrad muzyk i dziennikarz, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy, za promocją kultury Gdańska w kraju i za granicą, realizację wielu wydarzeń muzycznych, a w szczególności za Gdański Festiwal Muzyczny.
  21. Labijak Jacek z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej, Międzynarodowy Dzień Teatru.
  22. Łajming Włodzimierz malarz, rysownik, profesor ASP w Gdańsku, artysta teatrzyków CO TO i TO TU,  z okazji jubileuszu 55–lecia pracy artystycznej oraz 80. urodzin.
  23. Łubieńska Krystyna niezwykła osobowość sceniczna, od przeszło pół wieku związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej, za wiele niezapomnianych kreakcji aktorskich oraz za działalność charytatywną.
  24. Orczyńska Zofia z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  25. Orzechowski Adam z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej, Międzynarodowy Dzień Teatru.
  26. Ostrogórski Jerzy malarz, rysownik, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za cykle: "Wieszaki", "Szatnie", "garderoby" i "perseweracje".
  27. Ostrowski Sławoj wybitny pedagog i rzeźbiarz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor wielu znaczących rzeźb i pomników, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 70. urodzin.
  28. Paluch Barbara z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  29. Piwarski Andrzej Jan za kontynuacje malarskiej wizji idei Solidarności, za artystyczną wypowiedź wobec niesprawiedliwości i artystyczną obecność w wydarzeniach ważnych dla Gdańska oraz z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  30. Pniewski Andrzej architekt wnętrz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,  z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej. 
  31. Raatz Józef oboista, solista, kameralista, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku, za całokształt pracy artystycznej, wkład włożony w kształcenie młodych artystów oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy dydaktycznej. 
  32. Rachoń Ewa z okazji jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia Guntera Grassa w Gdańsku.
  33. Rosner-Kania Maria z okazji jubileuszu 55-lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
  34. Rucińska Elżbieta z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  35. Sieja Inga z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  36. Skrla Leszek  wybitny śpiewak, aktor, pedagog z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, za wszystkie zaśpiewane i jeszcze niezaśpiewane partie operowe, za działalność pedagogiczną, za przekazywanie tajników techniki śpiewu.
  37. Staruszkiewicz Anna z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  38. Szarafiński Jerzy dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, za krzewienie polskiej chóralistyki, za liczny udział w festiwalach i konkursach chóralnych, za promocję Gdańska oraz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  39. Szczepaniak-Prochacka Marzena długoletnia solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku, za upowszechnianie amatorskiego ruchu muzycznego na Pomorzu, za udział w licznych koncertach oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  40. Tryfon Barbara z okazji jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  41. Winiarska Halina (Kiszkis) znakomita aktorka dramatu poetyckiego, najlepszy głos teatralny, za całokształt pracy artystycznej, w tym za wybitny wkład w tworzenie gdańskiej sceny teatralnej.
  42. Witkowski Sławomir grafik i malarz, profesor  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia artystycznej.
  43. Wójcik Dariusz Stanisław  śpiewak, aktor, animator życia kulturalnego , z okazji jubileuszu XV edycji cyklu koncertowego "Muzyczny Rok dla Przymorza".
  44. Wróblewski Krzysztof malarz, współtwórca Galerii Koło, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za malarstwo monumentalne w przestrzeni publicznej.

2012 rok otrzymali:

  1. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego z okazji jubileuszu 40-lecia działalności.
  2. Albrecht Irena  prof. AM w Gdańsku, altowiolistka, wychowawca kilku pokoleń młodych muzyków,  z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i 35-lecia pracy dydaktycznej.
  3. Balcewicz Jarosław za wkład włożony w organizację obchodów 90-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Wolnym Mieście Gdańsku oraz za działalność publicystyczną: ekonomiczną i społeczno-historyczną.
  4. Berent Iwona z okazji jubileuszu 20-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  5. Bruna Zbigniew  prof. AM w Gdańsku, za wybitne osiągnięcia pedagogiczne, artystyczne i naukowe, przyczyniające się do promocji Gdańskiej Akademii Muzycznej i Gdańska w kraju i za granicą.
  6. Bzdyl Leszek  tancerz i choreograf, za konsekwentne rozwijanie w kraju unikalnego i rozpoznawalnego języka wypowiedzi scenicznej Teatru oraz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej i 20-lecia działalności Teatru Dada von Bzdulow.
  7. Chmielewska Katarzyna tancerka i choreografka,  z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej i 20-lecia działalności Teatru Dada von Bzdulow, a w szczególności za skuteczne kierowanie Stowarzyszeniem Teatru Dada von Bzdulow.
  8. Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego  najstarszy i najbardziej utytułowany akademicki chór w Polsce,  z okazji jubileuszu 65-lecia.
  9. Czapiewski Bogdan prof. AM w Gdańsku, najwybitniejszy współczesny polski pianista,  z okazji jubileuszu 35- lecia pracy dydaktycznej, a także za wszystkie zagrane i jeszcze niezagrane koncerty.
  10. Gachowska Joanna za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  11. Gawrysiak Janusz z okazji jubileuszu 20-lecia Teatru ZNAK.
  12. Gawrysiak Marzena z okazji jubileuszu 20-lecia Teatru ZNAK.
  13. Gizowski Mariusz za osiągnięcia naukowe oraz wieloletnią działalność na polu popularyzacji oraz upowszechnienia wiedzy o kulturze, tradycji i przeszłości miasta Gdańska, a także dziejów Pomorza.
  14. Gorlak Zbigniew z okazji jubileuszu 33-lecia pracy twórczej.
  15. Gorzko Jerzy z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  16. Górska-Kobylińska Maria "Maryna" z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za bardzo kobiece malarstwo.
  17. Grabowski Jan P. z okazji jubileuszu 35-lecia działalności literackiej i wydawniczej.
  18. Gromow Natalia za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  19. Grządziela Katarzyna z okazji jubileuszu 20-lecia Teatru ZNAK.
  20. Hinc Monika za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  21. Hryniewicz Dorota z okazji jubileuszu 20-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  22. Jurewicz Aleksander  poeta i prozaik, laureat licznych nagród literackich,  za całokształt pracy twórczej oraz z okazji 60. urodzin.
  23. Klaman Teresa  rzeźbiarka, ceramiczka, wykładowca ASP w Gdańsku,  z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  24. Kowalska-Matuszewska Elżbieta z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za udział w projektach "Motylkowe szpitale" i "Obrazy Gdańskie".
  25. Kryger Monika za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  26. Kulpa Mariusz  prof. ASP w Gdańsku, wybitny pedagog, rzeźbiarz, rysownik i grafik, autor wielu znaczących rzeźb i pomników,  z okazji jubileuszu 35-lecia pracy pedagogicznej.
  27. Kunicka Grażyna z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za pracę z młodzieżą i studentami w ramach międzynarodowych projektów unijnych.
  28. Lasecki Hugon  malarz, rysownik, poeta i profesor ASP w Gdańsku,  z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej oraz 80. urodzin, a także za wszystkie napisane i jeszcze nienapisane wiersze.
  29. Leszczyński Andrzej C.  nauczyciel akademicki, wykładowca filozofii na Uniwersytecie Gdańskim, autor ponad dwustu artykułów, za całokształt pracy twórczej, a w szczególności za książkę "Ojciec człowieka. Szkice afiniczne".
  30. Lisowska Monika za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  31. Łotocka - Huelle Ida za twórczość przekorną przypominającą, że malarstwo to zwierciadło rzeczywistości oraz z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  32. Malcer-Dymarska Renata z okazji jubileuszu 20-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  33. Martynowska Agnieszka za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  34. Mentuch Andrzej  artysta-malarz,  za całokształt pracy twórczej oraz za działalność na rzecz rozwoju kultury ukraińskiej w Gdańsku.
  35. Michalak Alicja z okazji jubileuszu 20-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  36. Minkiewicz Ryszard prof. AM w Gdańsku, znakomity artysta sceny operowej, niekwestionowany autorytet wokalny,  z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za działalność pedagogiczną, za przekazywanie tajników techniki śpiewu.
  37. Miszkin Teresa  malarka, prof. ASP w Gdańsku,  za konsekwencję w realizowaniu obranej artystycznej drogi oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy pedagogicznej.
  38. Molga Anna z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej, za nowe wyzwania artystyczne, a w szczególności za projekty kostiumów do spektakli teatralnych.
  39. Mydlarska Anna za całokształt pracy artystycznej.
  40. Mydlarski Jacek za całokształt pracy artystycznej.
  41. Nadolski Helmut wybitny polski saksofonista jazzowy, kompozytor, poeta, aktor, artysta multimedialny, jedna z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej,  z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej oraz 70. urodzin.
  42. Nanowski Andrzej za inicjatywę powołania na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Gdańsku specjalności musical oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  43. Nawrocka Ewa  prof. UG,  za zasługi dla nauki i kultury Trójmiasta, za liczne książki i artykuły poświęcone literaturze romantyzmu i modernizmu, a przede wszystkim za opiekę nad Polskim Towarzystwem Szekspirowskim.
  44. Nieczuja - Urbańska Marzena z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  45. Niedziółko Cezary z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  46. Okey Ugwu Lawrence z okazji jubileuszu 20-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  47. Olszewski Mieczysław,  prof. ASP w Gdańsku, znakomity malarz, rysownik, ilustrator książek, wychowawca kilku pokoleń młodych artystów za wykraczające poza schematy metody nauczania oraz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  48. Paszkowski Cezary  malarz, grafik, prof. ASP w Gdańsku,  za artystyczną drogę ku nowemu oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy pedagogicznej.
  49. Paterek Jan, prof. AM w Gdańsku, nestor polskiej gitariady, wychowawca kilku pokoleń młodych gitarzystów za popularyzację gitary klasycznej, za Gdańskie Spotkania Gitarowe oraz z okazji jubileuszu 70. urodzin.
  50. Pelczar Maria za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  51. Pepliński Wiktor  prof. UG, twórca kierunku studiów Dziennikarstwo i komunikacja społeczna,  za wkład włożony w tworzenie wizerunku gdańskiego środowiska dziennikarskiego, za prace nad historią prasy oraz za badania nad systemami medialnymi.
  52. Pękała Elżbieta z okazji jubileuszu 20-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  53. Piątek Katarzyna stylistka, kostiumograf i ekspert mody,  za kostiumy tworzone do spektakli Teatru Dada von Bzdulow oraz z okazji 20-lecia działalności Teatru Dada von Bzdulow.
  54. Podhajski Marek  prof. AM w Gdańsku, wybitny naukowiec, teoretyk muzyki, wychowawca wielu pokoleń artystów, autor szeregu książek i wielu artykułów,  z okazji 50-lecia pracy dydaktycznej.
  55. Puzio Krzysztof z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
  56. Sadłek Helena za działalność pedagogiczną, za szerzenie kultury plastycznej wśród młodzieży oraz z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  57. Schulz Thomas za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  58. Sikała Maciej  wybitny polski saksofonista jazzowy, kompozytor, band-leader oraz wykładowca jazzu,  z okazji jubileuszu 30 lat aktywności scenicznej.
  59. Skiba Brygida  prof. AM w Gdańsku, wybitny polski pedagog śpiewu,  z okazji jubileuszu 40-lecia pracy naukowo-dydaktycznej artystycznej, a w szczególności za wkład włożony w kształcenie młodych solistów w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
  60. Stinzing Roman  znawca polskiego rock and rolla i big-beatu lat 60-tych,  za liczne publikacje książkowe, za stoworzenie archiwum polskiego rocka oraz zespołu The Beatles, a w szczególności za cykl imprez: MOTŁAWA BEAT.
  61. Sulikowski Jerzy  prof. AM w Gdańsku,  za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za wykształcenie kolejnych pokoleń muzyków i pedagogów.
  62. Szarafiński Jerzy za całokształt pracy artystycznej i zasługi dla Gdańska oraz z okazji jubileuszu 65-lecia Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  63. Szczesiak Edmund  dziennikarz legendarnego "Politechnika", autor pierwszej relacji ogólnopolskiej ze strajku Sierpnia 80, były redaktor naczelny "Pomeranii",  za całokształt pracy twórczej oraz z okazji 70. urodzin.
  64. Szczuka Grzegorz za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  65. Sztucki Marcin za wkład włożony w przygotowanie obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.
  66. Tomala Fryderyk  prezes Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku,  w podziękowaniu za pełną zaangażowania działalność na rzecz Centalnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
  67. Tomczak Marcin  prof. AM w Gdańsku,  za wychowanie kilku pokoleń młodych ludzi wrażliwych na muzykę i sztukę oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej i 40-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
  68. Troć Grażyna  pianistka, kameralistka i korepetytor z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, za udział w licznych konkursach, za wykształcenie licznego grona wokalistów.
  69. Trzaska Mikołaj  saksofonista, klarnecista, kompozytor i twórca yassu,  za muzykę do spektakli Teatru Dada von Bzdulow oraz z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Teatru Dada von Bzdulow.
  70. Tumielewicz Czesław  prof. ASP w Gdańsku, wybitny malarz i grafik, pedagog i artysta, wychowawca kilku pokoleń młodych artystów, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy pedagogicznej oraz 70. urodzin.
  71. Tynda Iwona z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
  72. Woźniak Waldemar za promocję Miasta Gdańska i wymianę artystyczną pomiędzy Gdańskiem i Toruniem oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  73. Zakrzewska-Duda Magdalena z okazji jubileuszu 20-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
  74. Zioło Rudolf z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  75. Żurowska-Sutt Barbara  pedagog, znakomity animator kultury, znawca muzyki, za wytrwałość i skuteczność w edukacji muzycznej dzieci, za cykl koncertów dla dzieci i młodzieży.

2011 rok otrzymali:

  1. Adamczyk Mirosława z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
  2. Bernolak Zbigniew za całokształt pracy artystycznej na rzecz Polski i Gdańska oraz z okazji jubileuszu 50-lecia sceny muzycznej "Non - Stop".
  3. Buczkowski Jan z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za upowszechniania kultury oraz wspieranie i promocję twórczości gdańskich artystów.
  4. Bzdyl Leszek za całokształt dorobku artystycznego Teatru Dada von Bzdulow ze szczególnym uwzględnieniem premiery "Le Sacre", która stanowiła jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w 2010 roku w Gdańsku.
  5. Chmielewska Katarzyna za całokształt dorobku artystycznego Teatru Dada von Bzdulow ze szczególnym uwzględnieniem premiery "Le Sacre", która stanowiła jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w 2010 roku w Gdańsku.
  6. Chór Cantores Minores Gedanenses z okazji jubileuszu 30-lecia działalności.
  7. Chór Katolickiego Stowarzyszenia Śpiewaczego i Muzycznego im. ks. prof. Józefa Orszulika w Gdańsku z okazji jubileuszu 30-lecia działalności.
  8. Damrath Jolanta z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Towarzystwa Polska - Niemcy w Gdańsku oraz 35-lecia współpracy Gdańska z Bremą.
  9. Deliński Cezariusz z okazji jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków.
  10. Dornowski Bernard za całokształt pracy artystycznej na rzecz Polski i Gdańska oraz z okazji jubileuszu 50-lecia sceny muzycznej "Non - Stop".
  11. Gładysz-Niemcow Anna  pomysłodawca, założyciel i dyrektor szkoły,  z okazji jubileuszu 20-lecia Gdańskiej Szkoły Muzycznej I st. i Szkoły Umuzykalniającej oraz za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury.
  12. Głowski Eugeniusz,  prof. AM w Gdańsku, nestor kompozytorów gdańskich, wychowawca kilku pokoleń młodych kompozytorów,  z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej, 40-lecia pracy dydaktycznej oraz 70.urodzin.
  13. Gorzelniak-Pyszkowska Krystyna  prof. AM w Gdańsku, pianistka i kameralistka,  za wkład włożony w kształcenie młodych muzyków w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.
  14. Hoga Danuta za upowszechnianie amatorskiego ruchu muzycznego na Pomorzu oraz z okazji jubileuszu 30-lecia działaności Chóru Katolickiego Stowarzyszenia Śpiewaczego i Muzycznego im. ks. prof. Józefa Orszulika w Gdańsku.
  15. Hraish Hani z okazji 50-lecia Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku.
  16. Jakubowska Tamara z okazji 50-lecia Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku.
  17. Janiszewski Jarosław  wokalista, felietonista i radiowiec, współzałożyciel i animator jednego z najistotniejszych w gdańskiej kulturze alternatywnych zjawisk, jakim była w latach 80-tych Gdańska Scena Alternatywna,  za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 25 lat istnienia grupy Totart.
  18. Joppek Danuta z okazji jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków
  19. Jurecka Krystyna  prof. AM w Gdańsku,  za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej, a w szczególności za wkład włożony w kształcenie młodych skrzypków w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
  20. Karczewska-Kloc Hanna z okazji jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków.
  21. Kosiła Jerzy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
  22. Kozłowska Honorata Alina z okazji jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków.
  23. Krechowicz Jerzy  prof. ASP w Gdańsku, wybitny artysta malarz i grafik,  za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 75. urodzin.
  24. Kul Ryszard  malarz, rysownik, pedagog i działacz społeczny,  za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury oraz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  25. Kulpa Mariusz  gdański rzeźbiarz, autor papieskiego pomnika na gdańskiej Zaspie,  za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 65. urodzin.
  26. Kusiewicz Jan  gwiazdor polskiej opery II połowy XX wieku, ambasador kultury polskiej,  z okazji jubileuszu 70-lecia pracy artystycznej oraz 90. urodzin.
  27. Mazur Paweł Paulus  poeta, rysownik i muzyk, współzałożyciel i animator jednego z najistotniejszych w gdańskiej kulturze alternatywnej zjawisk, jakim jest grupa Totart, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 25 lat istnienia grupy Totart.
  28. Mazurkiewicz Bolesław prof. dr hab. inż. za wieloletnią niestrudzoną aktywność w zakresie ochrony zabytków, za nieoceniony wkład w rozwój Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz z okazji jubileuszu 80. urodzin.
  29. Milkamanowicz-Radziwiłłowicz Idalia z okazji 50-lecia Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku.
  30. Olszewski Tomasz  gdański poeta, pieśniarz, kompozytor, dziennikarz, konferansjer,  z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  31. Plota Janusz za stworzenie koncepcji sztuki tranzytowej oraz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  32. Podbereski Wacław z okazji jubileuszu 20-lecia czasopisma "Pieśń Skrzydlata".
  33. Prabucka-Firlej Anna  prof. AM w Gdańsku, za inicjatywę zorganizowania Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Brahmsa w Gdańsku oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy pedagogicznej i 50-lecia pracy artystycznej.
  34. Radwański Stanisław  prof. ASP w Gdańsku, wybitny pedagog i artysta, autor wielu znaczących rzeźb i pomników,  za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 70. urodzin.
  35. Rogulski Marek "Piętaszek"  gdański artysta intermedialny, muzyk i teoretyk sztuki, twórca projektu "Poza Postmodernizm",  z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za wkład włożony w powstanie Galerii "Wyspa" i CSW "Łaźnia".
  36. Ruser Zofia z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Towarzystwa Polska - Niemcy w Gdańsku oraz 35-lecia współpracy Gdańska z Bremą.
  37. Sęczawa Wojciech  gdański rzeźbiarz i wykładowca ASP w Gdańsku,  z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  38. Sianko Jarosław z okazji jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków.
  39. Siudaczyńska-Babicz Józefa za upowszechnianie amatorskiego ruchu muzycznego na Pomorzu oraz z okazji jubileuszu 45-lecia dyrygentury w chórze Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku.
  40. Skonka Czesław z okazji jubileuszu 20-lecia czasopisma "Pieśń Skrzydlata".
  41. Skulski Florian  wybitny śpiewak operowy, za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 75. urodzin.
  42. Sołecki Jan gdański artysta,  z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  43. Ślaska Inga z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Towarzystwa Polska-Niemcy oraz 35-lecia wspołpracy Gdańska z Bremą.
  44. Szabanowicz Helena z okazji 50-lecia Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku.
  45. Szabanowicz Maria Tamara z okazji 50-lecia Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku.
  46. Twardowska Elwira  artystka i animatorka kultury, twórczyni Festiwali FETA, inspiratorka i nauczycielka pokoleń gdańskich twórców, w podziękowaniu za nieoceniony wkład w kształtowanie gdańskiej kultury.
  47. Waśkiewicz Andrzej Krzysztof  poeta, krytyk literacki, edytor, dziennikarz i opiekun młodych poetów,  z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej oraz 70. urodzin.
  48. Zawilski Andrzej za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  49. Zawistowska Helena  gdańska pisarka książek dla dzieci, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji 90. urodzin.

2010 rok otrzymali:

  1. Abramowicz Mieczysław za całokształt twórczości oraz z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
  2. Bernolak Wiesław z okazji 50-lecia narodzin polskiego rock'n'rolla oraz pierwszego koncertu zespołu Czerwono-Czarni.
  3. Błaut Sławomir  znakomity tłumacz literatury niemieckojęzycznej, za przybliżenie gdańszczanom literatury Guntera Grassa oraz z okazji 80. urodzin.
  4. Bryks Teresa z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  5. Chrapkiewicz Grzegorz prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  6. Chwin Krystyna (pseudonim literacki: Krystyna Lars) za całokształt tworczości oraz z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
  7. Dyakowski Andrzej  prof. ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, za nieoceniony wkład w rozwój malarstwa architektonicznego, a w szczególności za renowację dekoracji kamienic Głównego Miasta.
  8. Elert Zenon z okazji jubileuszu 60-lecia Państwowej Opery Bałtyckiej.
  9. Esden-Tempski Stanisław za całokształt twórczości oraz z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
  10. Fiebig Anna prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  11. Fiedoruk-Sienkiewicz Grażyna  prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  12. Florencio Jose Maria  wybitny dyrygent, altowiolista i kompozytor, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  13. Gebert Jerzy z okazji jubileuszu 60-lecia pracy dziennikarskiej oraz 80. urodzin.
  14. Gierada Stanisław z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej
  15. Grążawska Joanna z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  16. Klott-Żychska Marta za całokształt pracy włożonej w dzieło konserwacji gdańskich zabytków.
  17. Koperkiewicz Adam z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  18. Koperski Romuald  podróżnik, pisarz, dziennikarz, fotografik, muzyk,  za wieloletnią niestrudzoną aktywność na wielu polach oraz podejmowanie niestandardowych inicjatyw promujących Gdańsk.
  19. Kordas Marek z okazji jubileuszu 65-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
  20. Kossela Jerzy (właściw. Kosela) z okazji 50-lecia narodzin polskiego rock'n'rolla.
  21. Kowalski Piotr z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  22. Kozakiewicz Marek z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  23. Kozłowski Edwin Franciszek  pisarz, dziennikarz, animator życia kulturalnego, za wieloletnią aktywność na rzecz rozwoju turystyki Pomorza i Gdańska.
  24. Kułakowski Bogdan  prof. AM w Gdańsku, za dotychczasową aktywność artystyczną i uczestnictwo w życiu muzycznym Gdańska.
  25. Lewandowski Mariusz z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  26. Lula Henryk prof. ASP w Gdańsku, za nieoceniony wkład w rozwój polskiej ceramiki artystycznej, a w szczególności za odnawianie zabytków rzeźbiarskich i ceramicznych Gdańska.
  27. Łazarewicz Adam z okazji jubileuszu 60-lecia Państwowej Opery Bałtyckiej.
  28. Miłosierna Elżbieta z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  29. Misiek Jan z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej, za stałe poszukiwania nowych form wyrazu w plastyce, za ponadczasowe graficzne projekty książek.
  30. Model Marek malarz, rysownik, pracownik ASP w Gdańsku, działacz GTPS, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  31. Morze-Jankowska Olga z okazji jubileuszu 65-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
  32. Murowaniecki Andrzej z okazji jubileuszu 60-lecia Państwowej Opery Bałtyckiej.
  33. Olczak Krzysztof prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  34. Pawlak Maria z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  35. Perepeczko Marek autor książek marynistycznych, z okazji jubileuszu 50-lecia debiutu literackiego.
  36. Perucki Roman  prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 65-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, za szczególny wkład w rozwój instytucji.
  37. Polkowski Krzysztof z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  38. Ponikowski Marek z okazji jubileuszu 40-lecia w dziennikarstwie i 20-lecia pracy w Telewizji Gdańsk.
  39. Ptak Bożena z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej.
  40. Radziszewska Aleksandra z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  41. Rogaczewska Lidia z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  42. Ronczewski Ryszard  wybitny aktor filmowy i teatralny,  z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej i 80. urodzin.
  43. Skrzypczyk Jerzy z okazji 50-lecia narodzin polskiego rock'n'rolla.
  44. Sperski Krzysztof,  prof. AM w Gdańsku, z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej.
  45. Stefanowicz Marian z okazji jubileuszu 60-lecia Państwowej Opery Bałtyckiej.
  46. Szachnowski Konrad z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  47. Szadowiak Janusz z okazji jubileuszu 65-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
  48. Szewkun Wiktor za całokształt pracy artystycznej i wspieranie działań Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku.
  49. Szmaglik Leonard gdański fotograf, za 55.letnią pracę artystyczną, dokumentującą wydarzenia polityczne, kulturalne i folklorystyczne Gdańska i jego mieszkańców.
  50. Sztykiel Ewa z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  51. Szychliński Grzegorz z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  52. Szymańska Ewa z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  53. Tęgowska Elżbieta z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  54. Trynkler-Kwiatkowska Gabriela z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  55. Tymon Tymański Ryszard  kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik, felietonista oraz współtwórca nurtu muzycznego o nazwie yass, z okazji jubileuszu 25-lecia aktywności scenicznej.
  56. Ugwu Lawrence Okey z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  57. Wachowiak Zenon z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  58. Wójcik Dariusz S. śpiewak, aktor, reżyser, scenarzysta,  założyciel i Dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  59. Zakrzewska Maria za całokształt pracy włożonej w dzieło konserwacji gdańskich zabytków.
  60. Żyłko Bogusław za całokszktałt twórczości oraz z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

2009 rok otrzymali:

  1. Cześnik Henryk, prof. ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy dydaktycznej.
  2. Damaszke Janina z okazji jubileuszu 50-lecia Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział Gdańsk.
  3. Danielewicz Gabriela za popularyzację dziejów Pomorza i Gdańsk, dla uczczenia jubileuszu 70. rocznicy urodzin.
  4. Ferenc (Jankowska) Teresa z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.
  5. Gdański Chór Nauczycielski z okazji jubileuszu 25-lecia.
  6. Jabłoński Tadeusz (Paweł Dzianisz) za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 90. urodzin.
  7. Jackiewicz-Kaczmarek Alina, prof. ASP w Gdańsku,  z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  8. Karczewska-Konieczna Janina z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  9. Konopacka Joanna z okazji jubileuszu 15-lecia działalności POLNORD-u Wydawnictwa Oskar, za konsekwencję w wydawaniu książek o Gdańsku i dla gdańszczan.
  10. Kietrys Alina z okazji jubileuszu 40-lecia pracy dziennikarskiej.
  11. Konnak Paweł z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  12. Koperkiewicz Adam z okazji jubileuszu 20-lecia tworzenia sukcesu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  13. Koperkiewicz Iwona w podziękowaniu za pełną zaangażowania działalność upowszechniającą kulturotwórczą rolę biblioteki.
  14. Kowalewski Ryszard z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  15. Legut Lucyna aktorka, malarka, pisarka,  za całokształtną wyjątkowość artystyczną.
  16. Małyszko-Ramik Lidia za całokształt pracy artystycznej.
  17. Matuszek Wiesław z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  18. Pelczar Maria w podziękowaniu za pełną zaangażowania działalność na rzecz Gdańskiej Książnicy.
  19. Prądzyński Bronisław z okazji jubileuszu 30-lecia Ogólnopolskich Konkursów Tańca w Gdańsku.
  20. Ramik Tadeusz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  21. Słojewska-Kołodziej Halina z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  22. Sochacka Bogumiła z okazji jubileuszu 50-lecia Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział Gdańsk.
  23. Stankiewicz Stefan, gdański malarz,  z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  24. Stróżyk Regina z okazji jubileuszu 50-lecia Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział Gdańsk.
  25. Szadaj Jakub z okazji jubileuszu 50-lecia Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział Gdańsk.
  26. Szczepanek Zbigniew za całokształt pracy artystycznej.
  27. Tyrański Jarosław z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  28. Walicki Franciszek,  "ojciec chrzestny polskiego rocka", z okazji 50. rocznicy pierwszego koncertu zespołu Rythm and Blues.
  29. Wróbel Marek z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  30. Zieniewski Wiesław z okazji jubileuszu 15-lecia działnosci POLNORD-u Wydawnictwa Oskar za konsekwencję w wydawaniu książek o Gdańsku i dla gdańszczan.
  31. Żerwe Małgorzata z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej.

2008 rok otrzymali:

  1. Afanasjew Alina za całokształt pracy twórczej.
  2. Balcewicz Jarosław z okazji jubileuszu 25-lecia działalności na rzecz współpracy kulturalnej mniejszości narodowych w Gdańsku.
  3. Banach Władysław z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  4. Bereźnicki Kiejstut z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  5. Bielecka-Przygodzka Barbara z okazji jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Nadbałyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  6. Bogacka Joanna z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  7. Borkowska-Flisek Maria za zaangażowanie w dzieło rozwoju kultury i wymiany artystycznej pomiędzy Gdańskiem i Druskiennikami. 
  8. Bucholc Elżbieta z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  9. Charzyńska Jadwiga z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  10. Chór Akademii Medycznej w Gdańsku za promowanie Miasta Gdańska poprzez udział w licznych konkursach w kraju i za granicą.
  11. Chwin Stefan powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik, za niezwykłe kreacje literackie.
  12. Czapiewski Mariusz z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  13. Dutkowski Jarosław z okazji jubileuszu 15-lecia ogólnopolskiego kwartalnika popularno-naukowego "Przegląd Numizmatyczny".
  14. Gordon Krzysztof z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  15. Górski Zdzisław z okazji jubileuszu 25-lecia TEATRU SNÓW.
  16. Grabowy Sławomir z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  17. Januszjtis Andrzej za zaangażowanie w "życie historii" Miasta Gdańska oraz wkład włożony w ratowanie gdańskich zabytków.
  18. Jurkowski Robert z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  19. Kanold-Łastawiecka Barbara za popularyzację wiedzy o znanych i lubianych mieszkańcach Gdańska poprzez stworzenie cyklu literackiego "GDAŃSZCZANIE".
  20. Klaman Grzegorz z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  21. Knap-Morzyk Anna za krzewienie idei sztuki filmowej wśród młodzieży oraz z okazji jubileuszu XX-lecia Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
  22. Konieczna Grażyna z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  23. Konnak Paweł z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  24. Kosiedowski Ryszard z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
  25. Kotlarz Piotr z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
  26. Kowalik - Drisi Tomira z okazji jublieuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  27. Kowalska Romualda z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  28. Kufel Daniel z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  29. Kul Ryszard z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjacół Sztuki.
  30. Labijak Jacek z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  31. Łajming Włodzimierz prof. ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej oraz 75. urodzin.
  32. Łukaszewska Wiesława z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  33. Łukaszewski Ireneusz z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  34. Łukaszewski Jan z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  35. Macierzyński Andrzej z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  36. Matuszewski Krzysztof z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  37. Mojko Alicja z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej i 25-lecia pracy teatralnej.
  38. Muraczewska Aleksandra z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  39. Nadolska Bożena z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  40. Neuman Wanda (Nowicka) z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  41. Niegoda Jacek z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  42. Oddział Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z okazji jubileuszu 60-lecia.
  43. Paluch Barbara z okazji jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Nadbałyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  44. Paszkowski Cezary, prof. ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  45. Pękała Krzysztof z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  46. Rasnowski Wacław za wieloletnią opiekę konserwatorską nad gdańskimi fontannami, a zwłaszcza Fontanną Neptuna.
  47. Rogulski Marek z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  48. Sadowska Dorota z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  49. Sajnóg Zbigniew z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  50. Skiba Krzysztof z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  51. Sobieniecka-Kańska Dorota z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  52. Stachowski Krzysztof z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
  53. Staniewski Florian z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  54. Staruszkiewicz Anna z okazji jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Nadbałyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy.
  55. Szarafiński Jerzy z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej z Chórem Akademii Medycznej w Gdańsku.
  56. Targoński Marek z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  57. Szyłak Aneta z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  58. Waldman Marek za prawdziwe mistrzowstwo w wieloletniej twórczej pracy nad realizacją projektów scenograficznych w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
  59. Waśkiewicz Andrzej Krzysztof z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
  60. Wołodźko Agnieszka z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  61. Wróbel Mieczysław z okazji 30-lecia zespołu MIETEK BLUES BAND.
  62. Wyrzykowski Piotr z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
  63. Żerwe Małgorzata z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".

2007 rok otrzymali:

  1. Afanasjew Alina  z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  2. Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku z okazji jubileuszu 60-lecia.
  3. Babicki Krzysztof z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  4. Bielicki Włodzimierz "Wowo" z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  5. Bąk Robert z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  6. Bogdanowicz Stanisław, ks. infułat, za zaangażowanie i wkład w dzieło tworzenia gdańskiej kultury oraz z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Seminarium Duchownego.
  7. Bokiniec Lucjan z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  8. Burakowska Katarzyna z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury.
  9. Chrapkiewicz Grzegorz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  10. Christa Janusz z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.
  11. Chrzanowski Piotr z okazji jubileuszu 40-lecia  działaności Miejskiego Domu Kultury.
  12. Ciesielska Mirosława z okazji jubileuszu 40-lecia  działaności Miejskiego Domu Kultury.
  13. Czapiewski Bogdan z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  14. Dziąba Jerzy z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  15. Gdańska Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego za wkład włożony w dzieło tworzenia gdańskiej kultury.
  16. Fac Andrzej za wysokie standardy prac nad przygotowaniem "Bibliografii gdańskiej" i zredagowanie tomu dzieła - "Gdańsk w lietraturze 1945 - 1979".
  17. Fedorowicz Jacek z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  18. Gabiec Aleksandra z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  19. Ciesielska Mirosława z okazji jubileuszu 40-lecia działalności  Miejskiego Domu Kultury.
  20. Gorzko Jerzy z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  21. Grabowiecki Zygmunt z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  22. Hadaś Edward za pracę nad przygotowaniem i zredagowaniem katalogów "1000 lat Gdańska", "400 lat Gdańskiej Ordynacji Pocztowej" oraz za promowanie miasta Gdańska w świecie.
  23. Hajdul Jerzy z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  24. Hajdun Janusz z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  25. Huelle Paweł za niezwykłe kreacje literackie, za stworzenie nowych podstaw do czytania mitu Gdańska.
  26. Insadowska Malgorzata z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  27. Jamiołkowska Iwona z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury.
  28. Jasiewicz Janusz, ks. za wkład włożony w rozwój życia muzycznego Gdańska oraz z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Seminarium Duchownego.
  29. Jesionowski Bernard za pracę nad przygotowaniem i zredagowaniem katalogów "1000 lat Gdańska", "400 lat Gdańskiej Ordynacji Pocztowej" oraz za promowanie miasta Gdańska w świecie.
  30. Karczewska - Kloc Hanna z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  31. Karpuhina Elena za promowanie Miasta Gdańska poprzez udział w licznych konkursach w kraju i za granicą.
  32. Kiszkis Jerzy za zaangażowanie i wkład w dzieło tworzenia gdańskiej kultury oraz z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Seminarium Duchownego.
  33. Krassowski Janusz z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  34. Krechowicz Jerzy, prof. ASP w Gdańsku, z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej oraz z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  35. Kulka Konstanty Andrzej za całokształt pracy artystycznej, za promocję Miasta Gdańska w kraju i za granicą oraz z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  36. Kułakowski Bogdan prof. z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  37. Kupper Eugeniusz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  38. Kuśmierska Teresa z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury.
  39. Lach Zdzisław z okazji jubileuszu 40-lecia  działaności Miejskiego Domu Kultury.
  40. Lipińska Mirosława za niezwykły wkład pracy i serca włożony w powstanie i prowadzenie zespołu VITA ACTIVA.
  41. Łubieńska Krystyna z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  42. Mądrawski Henryk z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  43. Mikuła Anna z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury.
  44. Milewski Wojciech z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  45. Nawotka Włodzimierz z okazji jubileuszu 45-lecia pracy, w podziękowaniu za wkład w dzieło tworzenia gdańskiej kultury.
  46. Nieczuja - Urbańska Marzena z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  47. Nowiński Andrzej z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru.
  48. Ochonko Eugeniusz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  49. Pabjańczyk Teresa z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  50. Paradowski Dariusz Gwidon z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  51. Pawłowicz Zygmunt, ks. biskup za zaangażowanie i wkład w dzieło tworzenia gdańskiej kultury oraz z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Seminarium Duchownego.
  52. Popinigis Danuta z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  53. Przybylski Janusz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  54. Puchowski Roman z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  55. Rajski Wojciech, prof. z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej oraz 25-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej - Sopot.
  56. Renk-Grabowska Magdalena z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  57. Ruda Bogumiła z okazji jubileuszu 40-lecia Miejskiego Domu Kultury.
  58. Rybicki Leszek za wysokie standardy prac nad przygotowaniem "Bibliografii gdańskiej" i zredagowanie tomu dzieła - "Gdańsk w lietraturze 1945 - 1979".
  59. Rymarz Edwin za osobisty wkład i zaangażowanie w muzyczną edukację dzieci i młodzieży.
  60. Samp Jerzy prof. z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej.
  61. Schiller Stanisława z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  62. Skonka Czesław z okazji jubileuszu 15-lecia czasopisma "Pieśń Skrzydlata".
  63. Smyl Małgorzata za wysokie standardy prac nad przygotowaniem "Bibliografii gdańskiej" i zredagowanie tomu dzieła - "Gdańsk w lietraturze 1945 - 1979".
  64. Sobucka Grażyna z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury.
  65. Starczewska Olga z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
  66. Szczepuła - Ponikowska Barbara za znakomite tomy prozy "Kod Heweliusza" i "Dziadek w Wehrmachcie" i za niezwykłą wrażliwość na sprawy ludzi naszego miasta.
  67. Tomaszewska-Sobko Grażyna z okazji jubileuszu 50-lecia Klubu Żak.
  68. Twardowska Elwira z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury.
  69. Warżawa Magdalena z okazji jubileuszu 10-lecia zespołu BIANCO FIORE.
  70. Wątor- Świechowska Zofia z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury.
  71. Wiesztordt Elżbieta za całokształt pracy artystycznej na rzecz Gdańska.
  72. Winiarska (Kiszkis) Halina za zaangażowanie i wkład w dzieło tworzenia gdańskiej kultury oraz z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Seminarium Duchownego.
  73. Zięba Stanisław za zaangażowanie i wkład w dzieło tworzenia gdańskiej kultury oraz z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Seminarium Duchownego.

2006 rok otrzymali:

  1. Adamowicz Renata za wkład włożony w budowę i otwarcie Muzeum Bursztynu, nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  2. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej z okazji jubileuszu 40-lecia działalności.
  3. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego z okazji jubileuszu 35-lecia działalności.
  4. Andruszkiewicz Krzysztof z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Teatru Miniatura.
  5. Biełuszko Michał z okazji 25-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  6. Biliczak Jerzy z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Teatru Miniatura.
  7. Bokiniec Lucjan z okazji 50-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego ŻAK im. Zbyszka Cybulskiego.
  8. Chór Akademii Medycznej w Gdańsku z okazji jubileuszu 60-lecia działalności.
  9. Chrzanowski Piotr z okazji 10-lecia Sceny Muzycznej Gdańsk.
  10. Detko Jerzy z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  11. Dymek-Kuśmierska Katarzyna z okazji 10-lecia Sceny Muzycznej Gdańsk.
  12. Dziąba Jerzy z okazji 50-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego ŻAK im. Zbyszka Cybulskiego.
  13. Dziemianczuk Tomasz z okazji 25-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  14. Gajewska Halina z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej.
  15. Grążawska Joanna za wkład włożony w budowę i otwarcie Muzeum Bursztynu, nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  16. Hoga Konrad z okazji jubileuszu 25-lecia działalności katolickiego Stowarzyszenia Śpiewaczego i Muzycznego im. ks. prof. Józefa Orszulika.
  17. Karbowski Grzegorz z okazji 25-lecia Video Studio Gdańsk.
  18. Katolickie Stowarzyszenie Śpiewacze i Muzyczne im. ks. prof. Józefa Orszulika z okazji jubileuszu 25-lecia działalności.
  19. Kowacz Katarzyna z okazji 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis".
  20. Kowalska-Pińczak Alina z okazji 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis".
  21. Kul Ryszard z okazji 30-lecia pracy artystycznej.
  22. Kuśmierski Przemysław z okazji 10-lecia Sceny Muzycznej Gdańsk.
  23. Limon Jerzy, prof. z okazji X-tej edycji Festiwalu Szekspirowskiego.
  24. Łochwicki Marek z okazji 25-lecia Video Studio Gdańsk.
  25. Madanowski Józef z okazji 60-lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku.
  26. Mydlarska Anna Maria z okazji 25-lecia Video Studio Gdańsk.
  27. Neugebauer Paulina z okazji 25-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  28. Okonek Maria z okazji 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis".
  29. Ostrowski Wojciech z okazji 25-lecia Video Studio Gdańsk.
  30. Pacana Joanna z okazji 25-lecia Video Studio Gdańsk.
  31. Płocharski Waldemar z okazji 25-lecia Video Studio Gdańsk.
  32. Płocharski Maciej z okazji 25-lecia Video Studio Gdańsk.
  33. Podciborska Barbara z okazji 60-lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku.
  34. Popik Emma za wkład włożony w tworzenie wizerunku gdańskiej kultury.
  35. Renk Magdalena z okazji 50-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego ŻAK im. Zbyszka Cybulskiego.
  36. Sawicki Waldemar z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Teatru Miniatura.
  37. Skulbaszewska Ludmiła za wkład włożony w budowę i otwarcie Muzeum Bursztynu, nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
  38. Starzec Andrzej z okazji 25-lecia Klubu Piosenki "Stajnia".
  39. Sulewski Andrzej (pirat) za działalność kulturalno-promocyjną na rzecz Gdańska.
  40. Szachnowski Konrad z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Teatru Miniatura.
  41. Szadowiak Marta z okazji 25-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  42. Szarafiński Jerzy z okazji 60-lecia Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku.
  43. Szychliński Grzegorz za działalność wystawienniczą, a w szczególności za ekspozycję "Zegary Gdańskie".
  44. Szymański Wojciech za ogromny wkład intelektualny i merytoryczny w przygotowanie wystawy "Zegary Gdańskie".
  45. Szyszko Romuald z okazji 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis".
  46. Twardowska Elwira z okazji 15-lecia Młodzieżowego Klubu Twórczego "Plama".
  47. Walczak Mirosława z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Teatru Miniatura.
  48. Waśkiewicz Andrzej Krzysztof z okazji 45-lecia twórczości literackiej.
  49. Więcławek Marek z okazji 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis".
  50. Wilczewski Marcin z okazji 25-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  51. Wójcik Dariusz z okazji 10-lecia Teatru Otwartego.

2005 rok otrzymali:

  1. Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego z okazji jubileuszu 60-lecia.
  2. Dyakowski Przemysław z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  3. Grządziela Przemysław z okazji 25-lecia Teatru Pinezka.
  4. Hazuka Jerzy z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.
  5. Janukowicz-Pobłocka Zofia z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  6. Jujka Zbigniew z okazji 60-lecia Dziennika Bałtyckiego.
  7. Kolak Dorota z okazji jubileuszu 25-lecia pracy aktorskiej.
  8. Legut Lucyna z okazji jubileuszu 55-lecia pracy aktorskiej i 45-lecia pracy literackiej.
  9. Łubieńska Krystyna za całokształt pracy artystycznej.
  10. Michalski Igor z okazji jubileuszu 25-lecia pracy aktorskiej.
  11. Michalski Stanisław z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.
  12. Misiek Jan z okazji 30-lecia pracy twórczej.
  13. Olszewski Zbigniew z okazji jubileuszu 30-lecia pracy aktorskiej.
  14. Pawlak Beata z okazji jubileuszu 15-lecia Chóru NON SERIO.
  15. Prądzyński Bronisław z okazji jubileuszu 55-lecia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej.
  16. Rolke-Poczman Danuta za wkład włożony w kształtowanie kultury w Starej Oliwie.
  17. Ronczewski Ryszard z okazji jubileuszu 50-lecia pracy aktorskiej.
  18. Szmaglik Leonard z okazji 50-lecia pracy twórczej.
  19. Siudaczyńska Józefa z okazji 60-lecia Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego.
  20. Szczepuła Barbara z okazji jubileuszu 60-lecia Dziennika Bałtyckiego.
  21. Szymański Zbigniew z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.
  22. Trela Adam Kazimierz z okazji jubileuszu 35-lecia pracy aktorskiej.

2004 rok otrzymali:

  1. Duda Wojciech za całokształt pracy, za inicjowanie i redakcję kwartalnika "Przegląd Polityczny".
  2. Gleinert Renata z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  3. Ferenc Teresa (Jankowska) z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  4. Kołodziej Marian za całokształt pracy artystycznej.
  5. Litwin Jerzy z okazji jubileuszu 40-lecia pracy w muzealnictwie.
  6. Mądrawski Henryk z okazji jubileuszu 45-lecia pracy twórczej oraz 70. urodzin.
  7. Myrta Lucjan z okazji 35-lecia pracy twórczej i zaangażowanie w tworzenie Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
  8. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej za całokształt pracy artystycznej oraz za promocję Gdańska. 
  9. Samp Wawrzyniec z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.
  10. Skonka Czesław za całokształt pracy społeczno-kulturalnej.
  11. Sulewski Andrzej "pirat gdański" za promocję Gdańska.
  12. Żurowski Andrzej krytyk teatralny, eseista, teatrolog, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej.

2003 rok otrzymali:

  1. Fonfara Ewa dyrygentka gdańskiego chóru BEL CANTO, za całokształt pracy artystycznej.
  2. Gierada Stanisław artysta rzeźbiarz, wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej.
  3. Grabowski Jan P. z okazji jubileuszu 25-lecia twórczości literackiej.
  4. Janke Stanisław pisarz, poeta, dziennikarz, tłumacz literatury na język polski i kaszubski, za wkład włożony w kształtowanie wizerunku literackiego pisma społeczno - kulturalnego POMERANIA oraz z okazji jubileuszu 40-lecia POMERANII.
  5. Juchniewicz Wiesława z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
  6. Kiedrowski Wojciech  dziennikarz, społecznik za wkład włożony w kształtowanie wizerunku literackiego pisma społeczno-kulturalnego POMERANIA oraz z okazji jubileuszu 40-lecia POMERANII.
  7. Kowalski Robert za osiągnięcia artystyczne.
  8. Lasecki Hugon z okazji jubileuszu 50-lecie pracy artystycznej.
  9. Łukaszewski Ireneusz wokalista-pedagog, pianista, dyrygent,  założyciel Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, za całokształt pracy artystycznej.
  10. Łukaszewski Jan dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, za całokształt pracy artystycznej.
  11. Nawotka Włodzimierz dyrektor Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy.
  12. Niewiarowska-Zawilska Anna z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
  13. Onak Krystyna z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
  14. Pestka Stanisław publicysta i poeta, za wkład włożony w kształtowanie wizerunku literackiego pisma społeczno- kulturalnego POMERANIA
    oraz z okazji jubileuszu 40-lecia POMERANII.
  15. Prądzyński Bronisław dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, zokazji 45-lecia pracy.
  16. Puzdrowska Krystyna redaktor POMERANII, za wkład włożony w kształtowanie wizerunku literackiego pisma społeczno-kulturalnego POMERANIA oraz z okazji jubileuszu 40-lecia POMERANII.
  17. Raatz Józef wybitny gdański oboista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.
  18. Świeszewski Maciej malarz, grafik, za całokształt pracy artystycznej.
  19. Warżawa Magdalena z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
  20. Wilczek-Majorkowska Ewa z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
  21. Winiarska (Kiszkis) Halina z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości scenicznej.
  22. Zespoł Bianco Fiore (zespół muzyki dawnej) ,za osiągnięcia artystyczne.
  23. Żakiewicz Zbigniew za całokształt twórczości literackiej.

2002 rok otrzymali:

  1. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Schroeder Agnieszka, Matyjaśkiewicz-Pilarska Magdalena, Klementowicz Olga, Tomczak Danuta, Kochanek Joanna, Łesiów Marta, Jedynasta Anna, Kubicka Magdalena, Rozalewicz Joanna, Jaworowska Izabela, Janiszewska Anita, Gawlik Agnieszka, Maliszewska Agnieszka, Miłkowska Katarzyna, Szadowiak Marta, Tomaszewski Rafał, Zięba Grzegorz, Iskrzycki Franciszek, Kozieł Marcin, Kozorys Michał, Bajdor Jarosław Krzysztof, Kostkowski Maciej, Wanat Arkadiusz, Kozłowski Cezary, Krezymon Michał, Kosiński Krzysztof, Gierasimiuk Andrzej i Rokicki Konstanty,  z okazji osiągniętych sukcesów artystycznych.
  2. Bakharev Liobov za całokształt pracy artystycznej.
  3. Chór Akademii Medycznej w Gdańsku (42 osoby), z okazji osiągniętych sukcesów artystycznych.
  4. Danielewicz Gabriela publicysta, dziennikarz, społecznik, za całokształt pracy twórczej.
  5. Dejczer Stanisław za całokształt pracy twórczej.
  6. Hajdun Janusz pianista, kompozytor, za osiągnięcia w dziedzinie muzyki filmowej oraz z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  7. Jędrzejczak Kazimierz z okazji jubileuszu 20-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  8. Jurewicz Aleksander poeta, prozaik, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 50. urodzin.
  9. Keduk Kirył pianista, za szczególne osiągnięcia artystyczne.
  10. Krechowicz Jerzy profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie grafiki.
  11. Krężlewski Michał pianista, za szczególne osiągnięcia artystyczne.
  12. Kupper Eugeniusz z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.
  13. Łukaszewska Wiesława z okazji jubileuszu 30-lecia działalności chóru chłopięco-męskiego PUERI CANTORES OLIVENSES.
  14. Łukaszewski Jan z okazji jubileuszu 30-lecia działalności chóru chłopięco-męskiego  PUERI CANTORES OLIVENSES.
  15. Maliszewski Tomasz z okazji jubileuszu 20-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  16. Michalski Stanisław z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.
  17. Misiek Jan z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.
  18. Mochniej Wojciech z okazji jubileuszu 15-lecia pracy na scenie teatru tańca współczesnego.
  19. Nowak Zbigniew emerytowany dyrektor Biblioteki Gdańskiej PAN, za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 75. urodzin.
  20. Piaskowski Tadeusz z okazji jubileuszu 130-lecia Muzeum Narodowego w Gdańsku.
  21. Polak Janina za całokształt pracy artystycznej.
  22. Pożakowska Janina za całokształt pracy artystycznej.
  23. Przylipiak Mirosław za zaangażowanie w popularyzację kina współczesnego i kultury audiowizualnej.
  24. Rumas Robert za całokształt pracy artystycznej.
  25. Sikała Maciej z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.
  26. Szałaśna Krystna z okazji jubileuszu 130-lecia Muzeum Narodowego w Gdańsku.
  27. Szarafiński Jerzy dyrygent Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku, za osiągnięcia artystyczne.
  28. Tomczak Marcin z okazji jubileuszu 20-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  29. Wachulewicz Jacek z okazji jubileuszu 20-lecia Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
  30. Właśniewski Jan tancerz, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy.
  31. Włodarska Barbara z okazji jubileuszu 130-lecia Muzeum Narodowego w Gdańsku.
  32. Wrzoska Kazimierz tancerz, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.
  33. Zawistowska Helena  za całokształt pracy twórczej oraz z okazji jubileuszu 80. urodzin.

2001 rok otrzymali:

  1. Adamczyk Stanisław
  2. Beer Tamara
  3. Detko Jerzy z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
  4. Fonfara Ewa
  5. Gładysz-Niemcow Anna
  6. Ignaczak Ewa
  7. Jankowski Zbigniew z okazji jubileuszu 45-lecia pracy twórczej oraz z okazji 70. urodzin.
  8. Kalkowski Kazimierz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy twórczej.
  9. Kordalska Halina
  10. Kupiński Dawid za znakomite osiągnięcia artystyczne.
  11. Kupiński Marcin za znakomite osiągnięcia artystyczne.
  12. Łukaszewski Ireneusz
  13. Nowosielski Kazimierz poeta, krytyk literatury, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej.
  14. Pabjańczyk Teresa za upowszechnianie amatorskiego ruchu muzycznego w środowisku gdańskim oraz z okazji 15-lecia kierowania Gdańskim Chórem Nauczycielskim.
  15. Skonka Czesław założyciel i redaktor naczelny Pieśni Skrzydlatej, z okazji jubileuszu 10-lecia wydania czasopisma.
  16. Wieczerska Janina z okazji jubileuszu 25-lecia debiutu felietonowego oraz 70. urodzin.
  17. Zespół Bianco Fiore

2000 rok otrzymali:

  1. Andrzejewski Marek
  2. Biernat Czesław
  3. Biskup Marian
  4. Bogucka Maria
  5. Ciemnołoński Janusz
  6. Cieślak Edmund
  7. Czauderna Piotr
  8. Czyżak Bogdan
  9. Drewek Alina
  10. Gebert Jerzy
  11. Gostomski Henryk
  12. Gruszkowski Wiesław
  13. Hajduk Bolesław
  14. Jarosz Agnieszka
  15. Jujka Zbigniew
  16. Jurczyk Milena
  17. Kołodziej Marian
  18. Kucharski Jan
  19. Legut Lucyna
  20. Matocha Elżbieta
  21. Mikos Stanisław
  22. Nieznalski Bogusław
  23. Nowak Zbigniew
  24. Olszewski Mieczysław
  25. Prądzyński Bronisław
  26. Romanow Andrzej
  27. Rosiek Stanisław
  28. Rymarz Edwin
  29. Samsonowicz Henryk
  30. Smoleń Maria
  31. Stanielewicz Józef
  32. Steinke Marek
  33. Stryczyński Michał
  34. Szafran Przemysław
  35. Sztaba Romuald
  36. Trzoska Jerzy
  37. Włodarczyk Edward
  38. Wypych Anna
  39. Zajewski Władysław
  40. Zbierski Andrzej

1999 rok otrzymali:

  1. Brzezińska Kazimiera
  2. Chełmowski Józef
  3. Czarnowska Zyta
  4. Dembski Józef
  5. Grabowski Janusz
  6. Jeż Ryszard
  7. Koperkiewicz Adam
  8. Kus Irena
  9. Leszkowska-Chmara Wioletta
  10. Łapińska Ewa
  11. Marczak Małgorzata
  12. Masłowska Adrianna
  13. Mazur Barbara
  14. Mierzwa halina
  15. Prądzyński Bronisław
  16. Rekowska-Sywec Gizela
  17. Rychlicki Edward
  18. Skulski Florian
  19. Smul Małgorzata
  20. Szychliński Grzegorz
  21. Żakiewicz Zbigniew