PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy ósmej debaty „Tożsamość gdańskiej architektury. Spojrzenie z zewnątrz”

Uczestnicy ósmej debaty „Tożsamość gdańskiej architektury. Spojrzenie z zewnątrz”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

kadr fot Maciej KŁOŚ
 

prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz

Generalna Projektant , wiceprezes w Autorskiej Pracowni Architektury APA Kuryłowicz & Associates, profesor tytularna w Zakładzie Projektowania
i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Przewodnicząca Rady Fundacji Stefana Kuryłowicza, Członkini Kapituły Nagrody naukowej POLITYKI, członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, członkini Krajowej Rady Dostępności przy MIiR, członkini Rady Architektury miasta Gdańska.

Sędzia SARP, Przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy ZG SARP w kadencji 2015–2019.

W latach 2000–2008 Dyrektorka Programu Roboczego „Miejsca duchowe” Międzynarodowej Unii Architektów UIA.

Współautorka wielu zrealizowanych bądź realizowanych obecnie obiektów: m.in. ostatnio: Stacja badawcza PAN na Wyspie Króla Jerzego, Antarktyda (termin real.: 2023), Budynek Wydziałów Językowych UW przy ul Dobrej w budowie etap II, termin ukończenia 2021 (www.apaka.com.pl) i in. Laureatka wielu konkursów architektonicznych z zespołami APA Kuryłowicz.
& Associates).

Laureatka Nagrody Honorowej SARP 2021, Nagrody Specjalnej za całokształt działalności portalu PTPW (2018) i in. Autorka wielu publikacji książkowych i artykułów w tematyce architektoniczno-urbanistycznej na łamach krajowych i zagranicznych.


 

Michał Leszczyński - zdjęcie
 

Mgr inż. arch. Michał Leszczyński

Wspólnik z praktyką architektoniczną, prezes zarządu Grupa 5 Architekci, współautor ponad 600 projektów, w tym 60  zrealizowanych budynków funkcji mieszkaniowej, biurowej, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, szkolnictwa i opieki zdrowotnej. Prowadzący zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, promotor dyplomów inżynierskich i magisterskich. Prowadzący zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, doktorant na WAPG. Laureat nagród architektonicznych krajowych i zagranicznych.  Laureat Grand Prix w konkursie Nagroda Roku SARP (2018) za budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat Grand Prize światowej edycji Brick Award 2020 w Wiedniu za siedzibę WRiTV w Katowicach. Laureat  I nagrody MIPIM Award 2020 w Paryżu w kategorii BEST MIXED-USE DEVELOPMENT za Zespół Monopolis w Łodzi. W 2019 r. nominowany do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe Awards w Barcelonie dla siedziby WRiTV w Katowicach. W 2021 nominowany do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe Awards w Barcelonie za projekt Sanatorium Gurewicza w Otwocku.


 

 
Szymon_Wojciechowski_RK-2
 

mgr inż. arch. Szymon Wojciechowski

Architekt z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit (USA), członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski – obecnie APA Wojciechowski sp. z o.o., w której pełni rolę Prezesa Zarządu. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z zamiłowaniem i pasją do tworzenia pięknych kształtów pozwala mu projektować niepowtarzalne budynki o wysokiej funkcjonalności. 

Autor lub współautor wielu znanych projektów architektonicznych, między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski), Galeria Północna w Warszawie, Riverview, Officyna oraz Alchemia w Gdańsku, Business Garden Wrocław oraz Centrum Południe we Wrocławiu, Nova Silesia w Katowicach i The Park Kraków.


 
zdjęcie Paweł

arch. Paweł Majkusiak

Architekt, urodził się w 1971 w Radomiu. W 1998 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
Od 1996 roku zatrudniony w firmie JEMS Architekci, od 2003 partner w JEMS.