PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy jedenastej debaty „Miasto zorientowane na tranzyt"

Uczestnicy jedenastej debaty „Miasto zorientowane na tranzyt"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Krystyna Solarek

prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek

Architektka-urbanistka, nauczyciel akademicki i naukowiec – profesor w dziedzinie nauk technicznych. Wiąże pracę badawczą na Politechnice Warszawskiej z twórczością w zakresie projektowania urbanistycznego i planowania przestrzennego w Pracowni Architektury i Urbanistyki „SOL-AR”.

Jest główną projektantką kilkudziesięciu planów miejscowych oraz kilku studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, współautorką ponad 200 opracowań urbanistycznych, w tym prac koncepcyjnych i konkursów, z których kilka nagrodzono, autorką analiz i ekspertyz.

Kieruje Katedrą Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jest też prodziekanem Wydziału Architektury do spraw nauki oraz przewodniczącą Rady Naukowej Dyscypliny Architektura i Urbanistyka na Politechnice Warszawskiej. Jest członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Zespołu Problemowego ds. Miast i Obszarów Metropolitalnych KPZK PAN, członkiem komitetów naukowych i zespołów eksperckich, komisji konkursowych, a także przedstawicielką Politechniki Warszawskiej w krajowej Radzie Dostępności. Od wielu lat działa w Towarzystwie Urbanistów Polskich, w którym przez kilka lat była członkiem Zarządu Głównego.

Zajmuje się różnymi aspektami współczesnego rozwoju miasta, procesami suburbanizacji, problematyką zieleni miejskiej, dostępności przestrzeni miejskiej i gospodarowania wodami w mieście. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji, w tym monografii, a także nowych programów dydaktycznych oraz promotorką prac dyplomowych, wielokrotnie nagradzanych w konkursach ogólnopolskich.


 

zuziak

prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Karol Zuziak
SARP, TUP, SCUPAD oraz IUFA JHU

Architekt i urbanista, profesor nauk technicznych, dr hab. w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Przewodniczący Komisji Urbanistyki i Architektury PAN / Oddział w Krakowie, członek Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. W latach 1994-99 – członek Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju PAN a w latach 2007-2011 członek Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej.

Aktualnie jest profesorem zwyczajnym Politechniki Rzeszowskiej. Wcześniej (od 1968 do 2017) był nauczycielem akademickim Politechniki Krakowskiej – od 2011 jej profesorem zwyczajnym. W latach 1984-90 był Głównym Architektem Miasta Krakowa a w latach 2002 – 2004 Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa. Był też dwukrotnie stypendystą Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA (w latach 1977-78 jako Junior Fellow w Center for Metropolitan Planning and Research, w The Johns Hopkins University, Baltimore, MD a w okresie 1990-91 jako Senior Fellow w Institute for Policy Studies w tym uniwersytecie).

Zajmuje się teorią budowy miast, teorią i praktyką planowania przestrzennego, projektowaniem urbanistycznym, rewitalizacją śródmieść, innowacyjnymi instrumentami polityki przestrzennej oraz urbanistyką strategiczną i operacyjną. Wypromował 10 doktorów nauk technicznych w dyscyplinie architektura i  urbanistyka. Przewodniczył 5 konferencjom międzynarodowym i wygłosił ponad 110 referatów na międzynarodowych konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Jest autorem i współautorem ok. 160 publikacji naukowych, współautorem ponad 30 planów i projektów urbanistycznych (w tym 12 nagrodzonych) oraz kilkudziesięciu prac projektowo-studialnych na temat zagospodarowania przestrzennego miast i regionów oraz marketingu miast i rewitalizacji śródmieść.

Był – między innymi współautorem:

  • Planu Działań dla Rewitalizacji Krakowskiego Kazimierza (projekt ten został w 1995 r. wyróżniony przez Europejską Radę Urbanistów, Komisji Europejskiej);
  • Planu Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa uchwalonego w 1988r,
  • Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa, uchwalonego w 2003 r;
  • Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa, uchwalonego w 2014 r.

Jest laureatem kilku nagród Ministra za działalność planistyczną, nagród i wyróżnień za publikacje naukowe oraz 5 nagród i wyróżnień w konkursach architektoniczno-urbanistycznych SARP i TUP.


 

Zaluski.JPG

dr hab. inż. arch. Daniel Załuski, prof. PG

Ur. w 1970, właściciel firmy urbanistyczno-architektonicznej STUDIO DZ; wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (od 2001) i na Wydziale Geodezji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2014-2015).

Ważniejszy dorobek w zakresie publicznej infrastruktury komunikacyjnej: Doradca Zarządu Centrali PKP S.A. w zakresie przebudowy polskich dworców (od 2009); Podwykonawca studium wykonalności kolejowej linii dużych prędkości „Y” (Łódź – Sieradz – Wrocław) (2022); Doradca Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. (2019-2020); Autor książki p.t. „Dworce kolejowe. Śródmiejskie przestrzenie podróży.” (2010); Doradca PKP PLK S.A. w zakresie budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce (2008-2010). Dworce kolejowe: weryfikator procedur lokalizacyjnych, współautor koncepcji przebudowy, weryfikator projektów budowlanych. Zintegrowane węzły przesiadkowe: weryfikator projektów budowlanych.


 

Piotr Malepszak

Piotr Malepszak
pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. kolejowych

Od blisko 14 lat związany zawodowo z utrzymaniem i rozwojem infrastruktury oraz przewozami kolejowymi. W latach 2008-2016 w PKP PLK S.A. na stanowiskach min. dyrektora biura i pełnomocnika zarządu, w latach 2017-2018 członek zarządu ds. technicznych w  Kolejach Dolnośląskich S.A., a w latach 20182020 członek zarządu ds. kolei w Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Autor licznych inicjatyw, które przyczyniły się do poprawy stanu infrastruktury kolejowej.  Koordynował min. zadania związane z przygotowaniem linii kolejowych do Euro 2012 i pociągów Pendolino. Prywatnie pasjonat transportu, szczególnie kolejowego.