PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy debaty "Centrum Południe"

Uczestnicy debaty "Centrum Południe"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Monika Arczyńska

Dr inż. arch. Monika Arczyńska

współzałożycielka A2P2 architecture & planning, firmy konsultingowo-projektowej zajmującej się  m.in. masterplanami (Stare Świdry w Warszawie, Stocznia Cesarska w Gdańsku z Henning Larsen i BBGK), przestrzeniami publicznymi (woonerf w ul. Abrahama w Gdyni, z NANU), doradztwem na etapie przedprojektowym i działaniami partycypacyjnymi w całym kraju. Adiunktka na Politechnice Gdańskiej. W latach 2006-2017 była związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektowała budynki użyteczności publicznej, m.in. nagrodzone Aga Khan Award Muzeum Palestyny na Zachodnim Brzegu i Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze. Współpracuje z „A&B”, „Architekturą-Murator” i czeskim „INTRO”.


 
Borzyszkowska Anna

Anna Borzyszkowska, inżynier-architekt, urbanista

Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Szczecińskiej, częściowo realizowanych w ramach programu Erasmus+ na Kobenhavns Tekniske Skole w Kopenhadze, w Danii. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu Zarządzania rozwojem przestrzennym miast oraz Rewitalizacji obszarów miejskich na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
Z planowaniem przestrzennym związana jest od początku drogi zawodowej. Pierwsze pięć lat doświadczenia zawodowego zdobywała w renomowanych holenderskich pracowniach urbanistycznych, w tym MaxWan A+U. Od 11 lat doświadczenie międzynarodowe wykorzystuje pracując w Biurze Rozwoju Gdańska przy kluczowych projektach związanych z prężnie rozwijającą się dzielnicą Południe. Projektantka wiodąca wielu planów miejscowych, analiz i studiów tematycznych. Aktualnie pracuje m.in. nad koordynacją działań planistycznych dotyczących obszarów centrum dzielnicy Południe wraz z Parkiem Południowym.


 

Wład Kowalski

Paweł Wład. Kowalski

Architekt, twórca projektów wielu realizacji osiedli, domów, obiektów użyteczności publicznej, laureat nagród za najlepsze realizacje i projekty konkursowe, uhonorowany statusem twórcy Min. Kultury i Sztuki, członek Izby Architektów, prezes Oddziału „Wybrzeże” SARP, sędzia konkursowy i członek Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP, Rzeczoznawca Budowlany GINB, Biegły Sądowy z zakresu projektowania architektonicznego i prawa autorskiego, autor licznych publikacji o architekturze, wykładowca w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, współwłaściciel WM Pracowni Projektowania Miasta i KOWALSKI architekci, audiofil, meloman.


 

Joanna Rayss

 

Joanna Rayss

Dr inż. arch. krajobrazu, ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. W 2018 r. otrzymała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej broniąc dysertację pt. Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe. Potencjał zrównoważonego rozwoju Gdańska. Współautorka książki: ‘System powierzchniowej retencji miejskiej w adaptacji miast do zmian klimatu – od wizji do wdrożenia’, wydanej w 2019 roku przez Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, pod redakcją Magdaleny Gajewskiej. Autorka licznych artykułów prasowych i internetowych popularyzujących tę problematykę.

Pracując jako specjalistka ds. małej retencji w gdańskiej spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. Współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Sopocką Akademia Nauk Stosowanych w zakresie edukacji studentów w tematyce projektowania opartego o ekosystemy i proekologicznego zagospodarowania wody opadowej.

W latach 2009 -2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o., a od drugiej połowy roku 2021 także wiceprezeska zarządu w tej spółce.

Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature based Solutions i Ecosystem based Solutions.  Od maja 2022 Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (sak.org.pl). Jest także członkinią Pomorskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.


tomasztorcz2

Tomasz Torcz

Radny Dzielnicy Jasień drugą kadencję, Przewodniczący Rady Dzielnicy. Świadom deficytów dzielnic południowych, zaangażowany w działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.