PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Miasto Dialogiczne. Wzór Gdański – wykład prof. Jacka Dominiczaka

Miasto Dialogiczne. Wzór Gdański – wykład prof. Jacka Dominiczaka
WYKŁAD OTWARTY
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jacek Dominiczak - Plansza tytułowa

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Jacka Dominiczaka:

Miasto Dialogiczne. Wzór Gdański

czwartek 17 listopada 2022 r. | g. 9.15
Politechnika Gdańska | Aula w Gmachu Głównym

Czy w sieciowej, globalnie połączonej super-cywilizacji nie jest tak, że tylko unikalność fizycznie istniejących miejsc może zachować różnorodność świata? Miasto Dialogiczne powstaje w odpowiedzi na to pytanie, podejmuje tę odpowiedzialność.

Miasto Dialogiczne rozumie społeczne, polityczne i ekonomiczne perspektywy nowoczesności, ale uzupełnia je perspektywami współczesności: poszukuje rozwiązań ekologicznych, by reagować na kryzys naturalnego życia planety; poszukuje też rozwiązań architektury miasta, by reagować na kryzys kulturowego zamieszkiwania na Ziemi.

Przestrzeń każdego miasta świata — również Gdańska — wytworzyła swoje unikalne cechy architektoniczne i urbanistyczne. Jednak od czasu globalnego modernizmu, którego częścią jest przecież polska nowoczesność, cechy lokalne architektury miasta rozpuszczają sie w kanonie stylu miedzynarodowego — jednego z pierwszych symptomów globalizacji, który był i do dzisiaj jest rozprzestrzeniany pod atrakcyjną formułą dobrych praktyk.

Miasto Dialogiczne — Gdańsk — aby zachować i kontynuować swoją wyjątkowość, musi zrozumieć, co jest w grze, jakich decyzji miejskich potrzeba, jakiej potrzeba staranności w inwestycjach, jakiej metodologii w informowaniu projektantów i, w końcu, jakiej trzeba strategii w projektowaniu.

Dzisiaj unikalne miasto nie jest już naturalnym zapisem aktywności ludzi w nim działających. Unikalne miasto w XXI wieku to świadomy, kulturowy projekt specyficznie stworzony dla konkretnego miejsca. I to jest właśnie Miasto Dialogiczne, a Gdańsk może stać się jego wzorem.


Wykład jest współorganizowany przez Architekta Miasta Gdańska i Politechnikę Gdańską.


 
Jacek DOMINICZAK foto - kadr

prof. Jacek Dominiczak

Architekt i urbanista, badacz i nauczyciel akademicki. Jest autorem teorii Miasta Dialogicznego i praktycznej metody jego projektowania w oparciu o autorską Metodę Siatki Miejskiej i formułę Kodu Lokalnej Tożsamości Miasta. Jako projektant jest praktykiem opracowywanych idei. Pracował i wykładał m.in. w Polsce, USA, Meksyku, Portugalii i Australii. Obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast.