Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Będą puszczać latawce w Brzeźnie - Światowy Dzień Świadomości FAS

W sobotę 9 września od godz. 10.00 na molo w Brzeźnie odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości FASD miejski piknik. Nie zabraknie na nim zabaw i atrakcji dla dzieci, dorośli zaś będą mogli dowiedzieć się jak ważne jest, by kobieta w ciąży nie piła alkoholu. Na zakończenie pikniku wraz z prezydentem Kowalczukiem wypuszczą w niebo latawce!

A
A

Światowy Dzień FAS obchodzony jest w Gdańsku od czterech lat. Podczas organizowanych pikników mieszkańcy dowiadują się jak ważne jest nie picie alkoholu w czasie ciąży.
- Chcemy uświadomić nie tylko kobietom w ciąży, ale i osobom z ich otoczenia, że alkohol, nawet w minimalnych dawkach może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych nienarodzonego dziecka. Społeczeństwo w różny sposób podchodzi do alkoholu. Dla jednych piwo to nie alkohol tylko napój orzeźwiający, dla innych lampka wina poprawia wyniki krwi. Tymczasem piwo, koniak, wino to ten sam alkohol, tylko w różnych stężeniach – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.- Chcemy, aby przyszła mama zanim sięgnie po kieliszek zastanowiła się czy warto – dodaje.

Na pikniku na wszystkich czekają dwie strefy. Strefa rodzica, w której porad udzielać będą: psycholog, pedagog, logopeda i fizjoterapeuta z Fundacji FASCYNACJE, Centrum Terapii Wyspa oraz Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. W drugiej strefie – dziecka, na każdego malucha czekać będzie moc atrakcji, konkursów i zabaw. Każde dziecko zostanie zaproszone do wykonania latawca, które zostaną wypuszczone w niebo.

- Zachęcamy, aby na piknik przyjść z latawcem. Jeżeli ktoś nie ma latawca, będzie mógł wykonać go na specjalnym stoisku. Wszystkie latawce na koniec pikniku wypuścimy do nieba. Przyjęliśmy latawiec, jako symbol dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, które jeśli im pomóc, mogą też „wzbić się w górę” – mówi Agnieszka Jóźwiak, Prezes Fundacji FASCYNACJE.

Obchodni Dnia Świadomości FAS w 2016 r.
Obchodni Dnia Świadomości FAS w 2016 r.
mat.prasowe

Dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca
Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 r. w Auckland w Nowej Zelandii, kiedy o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Kolejne obchody Dnia FAS odbyły się w Australii, RPA, USA a następnie przeniosły się na grunt europejski.
- Dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca – data ta ma odzwierciedlać 9 miesięcy zdrowej ciąży. FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy to zespół wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych pojawiających się u dzieci, jako skutek narażenia ich na toksyczne działanie alkoholu w życiu płodowym – opowiada Ewa Olewicz, psycholog, koordynator programu pomocy dzieciom z FAS oraz ich opiekunów:

Szacuje się, że w Polsce zaburzenia z grupy FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występują nie rzadziej niż u 20 osób na 1000.

Oprócz wymiaru profilaktycznego, obchody Światowego Dnia FAS mają na celu zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z FASD. Pomoc osobom z FASD zależy od wielu czynników m.in. od wieku i rodzaju występujących u nich uszkodzeń, dlatego powinna angażować specjalistów różnych dyscyplin – lekarzy, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów, pedagogów, a także pracowników socjalnych. Pomoc ta powinna być adresowana nie tylko do dzieci, ale również do ich opiekunów – rodziców biologicznych, rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych, wychowawców. Dzieci z FASD mają specyficzne potrzeby terapeutyczne, dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najszybciej zostały zdiagnozowane i otrzymały adekwatną pomoc w stosunku do prezentowanych deficytów.

W tym roku obchody Światowego Dnia FAS w Gdańsku organizowane są przez Fundację Fascynacje, przy współudziale Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, Centrum Terapii WYSPA, zaprzyjaźnionych rodzin zastępczych, wolontariuszy.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy