Urodziny Güntera Grassa i Daniela Chodowieckiego

W tym roku Günter Grass obchodziłby swoje 90. urodziny. Z tej okazji przez dwa dni (15.10-16.10) w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa, kościele św. Jana i na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się wydarzenia artystyczne poświęcone obu słynnym gdańszczanom. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Urodziny Güntera Grassa i Daniela Chodowieckiego
A
A
data publikacji: 10 października 2017 r.

Zaczynamy w niedzielę, 15 października o godzinie 14.00 G:Rassem, czyli interaktywnym spacerem po Gdańsku, który poprowadzi Anna Kowalewska-Mróz. Nie będzie to jednak zwykły spacer, a interaktywny projekt artystyczny, wykorzystujący specjalnie zaprojektowaną aplikację mobilną działającą na platformie android. Dzięki niej widz, używając tabletu bądź smartfona, przeniesiony zostaje w wirtualny świat – „rozszerzoną rzeczywistość”. Podczas spaceru będzie obecny tłumacz języka niemieckiego. Start: Gdańska Galeria Güntera Grassa.

Również w niedzielę, w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa o 16.00 zostanie zaprezentowana publikacja „Günter Grass – Odpominania” – swoista dwujęzyczna księga pamiątkowa, w której zaproszeni twórcy umieścili wspomnienia oraz refleksje dotyczące recepcji twórczości i działalności Güntera Grassa, opowieści w konwencji mikrohistorii o spotkaniu z artystą i/lub jego dziełem, gdyż każdy z nas przechowuje w pamięci „swojego Grassa”. Książka zawiera również zdjęcia, druki ulotne czy życzenia przechowywane w archiwach partnerów projektu. 

O 19.00 zaś w Kościele św. Jana zachęcamy do posłuchania koncertu Günter „Baby” Sommer. Na to wydarzenie obowiązują zaproszenia, jednak można je bezpłatnie otrzymać w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Günter „Baby” Sommer – to uznany perkusista jazzowy, przyjaciel Güntera Grassa, z którym przez wiele lat organizował happeningi literacko-muzyczne, polegające na performatywnym czytaniu literatury przez Grassa, przy akompaniamencie perkusyjnym Sommera.

Od 19.00 do 23.00 również w niedzielę, zapraszamy do Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa na happening multimedialny połączony z mappingiem pt. „Chodowiecki na urodzinach u Grassa”. Na fasadach dawnego Domu Dobroczynności przy ulicy Sierocej oraz w wybranych wnętrzach będą wyświetlane wielkoformatowe animacje rysunków i grafik Chodowieckiego i Grassa. Projekcje ożywią opuszczone mury Sierocej, zapowiadając przyszłe aktywności związane z powstającym w tym miejscu centrum kulturalnym i twórczym.

W poniedziałek, 16 października zaś zaczynamy o 13.00 otwarciem wystawy „GG na UG. Spotkania z Günterem Grassem na Uniwersytecie Gdańskim”, zapraszamy do sali 1.48 Wydziału Filologicznego UG. Wystawa prezentuje prowadzone od niemalże 40 lat badania grassoznawcze na UG. Dokumentuje spotkania z Günterem Grassem, uroczystość nadania artyście tytułu doktora honoris causa UG, seminaria, konferencje, debaty i warsztaty poświęcone jego twórczości, które miały tu  miejsce. W ramach otwarcia wystawy odbędzie się promocja książki „Günter Grass ‒ Odpominania / Entinnerungen”. O książce i uniwersyteckich spotkaniach z Günterem Grassem rozmawiać będą prof. Ewa Graczyk, dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk i dr Janusz Mosakowski.

O 17.00 Andrzej Fac będzie oprowadzał zgromadzonych w drugiej turze G: Rassa – interaktywnego spaceru po Gdańsku Grassa. Start, podobnie jak w niedzielę, sprzed Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Półtorej godziny później, o 18.30 odbędzie się promocja książki „Gdańskiej Encyklopedii Güntera Grassa”. Wezmą w niej udział redaktorzy encyklopedii: prof. Marek Jaroszewski, dr Piotr Wiktor Lorkowski, prof. Mirosław Ossowski.

Podobnie jak w niedzielę, od 19.00 do 23.00 w przestrzeniach Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa odbędzie się happening multimedialny/ mapping animowanych grafik.

Szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.ggm.gda.pl/pl,0,0,1768,Urodziny_G_ntera_Grassa_i_Daniela_Chodowieckiego,0,0,index.php


PROGRAM

NIEDZIELA 15.10.2017

14.00 G: RASS – Interaktywny spacer po Gdańsku Grassa
Start spaceru: Gdańska Galeria Güntera Grassa
Przewodnik: Anna Kowalewska-Mróz
Tłumacz: Marek Szalsza (j. niemiecki)

16.00 Promocja Księgi pamiątkowej poświęconej Günterowi Grassowi Günter Grass – Odpominania.
Gdańska Galeria Güntera Grassa
oprac. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, tłum. Marek Szalsza i Agata Teperek, projekt graficzny Anita Wasik
Koordynacja: Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk

Książkę zaprezentuje prof. Cezary Obracht-Prondzyński
Fragmenty odczyta: Jerzy Kiszkis

19.00 Koncert Günter „Baby” Sommer
Kościół św. Jana
Wejście na zaproszenia, do odebrania w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa

19.00–23.00 Chodowiecki na urodzinach u Grassa – happening multimedialny/ mapping animowanych grafik
Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa
Projekt: dr Robert Turło oraz pracownia Animacji i Działań Wizualizacyjnych ASP - Wydział Grafiki w Gdańsku "promienie świetne":
Wykładowcy - goscie: Marta Branicka, Maciej Świtała, Robert Turło (koordynacja), Anna Włodarska, Wojciech Zamiara, Radek Jureczka  (gość - scenograf)
Studenci: Michał Garnowski, Zuzanna Harat, Kamila Jasińska, Julia Jaros, Ewa Krata, Patrycja Pawłowska, Agnieszka Rutkowska, Adrianna Zielonka, Nadia Tomasik, Julia Rajs, Saskia Wojtalewicz, Bernard Kiedrowicz
Kurator: Marta Wróblewska
Współpraca: Katarzyna Kucz-Chmielecka


PONIEDZIAŁEK 16.10.2017

13.00 otwarcie wystawy GG na UG. Spotkania z Günterem Grassem na Uniwersytecie Gdańskim
Sala Rady Wydziału (1.48) Uniwersytet Gdański, ul. Wita Stwosza 55

17.00 G: RASS  – Interaktywny spacer po Gdańsku Grassa
Start: Gdańska Galeria Güntera Grassa
Przewodnik: Andrzej Fac

18.30 Promocja Gdańskiej Encyklopedii Güntera Grassa
Gdańska Galeria Güntera Grassa

19.00–23.00 Chodowiecki na urodzinach u Grassa – happening multimedialny/ mapping animowanych grafik
Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora