PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Park Świętopełka po nowemu już wkrótce

Park Świętopełka po nowemu już wkrótce
Ma być przyjaznym zielonym miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów - skwer przy ul. Szerokiej, nazywany też przez mieszkańców „Parkiem Świętopełka”, już wkrótce przejdzie metamorfozę. Miasto przystępuje do rewitalizacji skweru.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Odnowiona nawierzchnia trawy, nowe elementy małej architektury, nowa nawierzchnia ciągów pieszych z kamiennej płyty, podkreślony kolorem posadzki przebieg historycznej ulicy Księża – to niektóre ze zmian, jakie już niebawem czekają przestrzeń skweru w centrum Głównego Miasta.

- Co ważne, zmiany które zostaną wprowadzone na skwerze to efekt współpracy. Współpracy, pomiędzy Miastem, mieszkańcami, radnymi miejskimi i dzielnicowymi oraz stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto, które przeprowadziło proces konsultacji społecznych na temat zagospodarowania tego miejsca - podkreśla zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. - W rezultacie powstał projekt, który bez wątpienia przełoży się na estetyzację tego miejsca, który tchnie w tę przestrzeń nowe życie - nową jakość i który co najważniejsze, odpowiada na oczekiwania mieszkańców.

Konsultacje społeczne
O swoich oczekiwaniach, o tym jak wyglądać powinien skwer, jakich zmian ta przestrzeń wymaga, mieszkańcy dyskutowali podczas cyklu spotkań, których celem było opracowanie wizji przyszłego kształtu skweru. Konsultacje w 2015 roku, we współpracy z Miastem, przeprowadziło Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

W sumie odbyło się 13 spotkań, w tym z mieszkańcami, z przedstawicielami Rady Miasta Gdańska i Rady Dzielnicy Śródmieście. Równolegle odbywały się też spotykania się z przedstawicielami jednostek miejskich i Miejskim Konserwatorem Zabytków

- Na podstawie wytycznych, zebranych podczas spotkań z mieszkańcami opracowaliśmy projekt I etapu zagospodarowania Parku. Został on zaprezentowany mieszkańcom i przychylnie przez nich przyjęty – mówi Piotr Czyż z Inicjatywy Miasto.

- Dzięki konsultacjom udało się wypracować projekt, który godzi, niejednokrotnie odmienne, oczekiwania mieszkańców. Co ważne, oczekiwania te przekute zostały na konkretne  rozwiązania – mówi radna miejska i mieszkanka Głównego Miasta Aleksandra Dulkiewicz. – To miejsce ważne dla mieszkańców i dla miasta, dlatego cieszy fakt, że udało nam się wspólnie doprowadzić do jego rewitalizacji. Na ten cel wygospodarowaliśmy z budżetu miasta 900 tys. zł.  

Zielony i bezpieczny
- Zwiększenie bezpieczeństwa, wzmocnienie funkcji rekreacyjnej, stworzenie warunków dla lokalnych wydarzeń to kluczowe wnioski mieszkańców – mówi Piotr Grzelak. - To wszystko składa się na ogólny obraz skweru, jako zielonego miejsca rekreacji dla mieszkańców i turystów; miejsca swobodnych spotkań, rodzinnych zabaw i relaksu na trawie. I te postulaty będziemy już niebawem realizować. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy. Prace zakończyć chcemy przed rozpoczęciem Jarmarku św. Dominika.

Poziom bezpieczeństwa zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców podnieść ma otwarcie widokowe skweru osiągnięte przez podcięcie nisko schodzących gałęzi drzew oraz usunięcie krzewów w rejonie ulicy Szerokiej. Funkcję rekreacyjną z kolei wzmocnić ma stworzenie wysokiej jakości trawnika oraz umieszczenie w rejonie skweru placu zabaw. A ten, jak zapowiada Piotr Grzelak, pojawi się na skwerze jesienią tego roku: – Plac zabaw, którego bez wątpienia potrzebuje przestrzeń skweru, powstanie w ramach Partnerstwa Publiczno Prywatnego (PPP). W tej chwili, zaawansowane już, rozmowy w tej sprawie prowadzi z inwestorem Fundacja Gdańska. Będzie to plac zabaw, zaprojektowany specjalnie na potrzeby Parku Świętopełka – dodaje Grzelak.

Park Świętopełka po nowemu
Zgodnie z przyjętymi w trakcie konsultacji społecznych założeniami w pierwszym etapie odnowiona zostanie nawierzchnia trawy, zmieniona zostanie też nawierzchnia ciągów pieszych z asfaltowej na estetyczne kamienne płyty. Poprzez wyróżnienie kolorem posadzki podkreślony zostanie przebieg historycznej ulicy Księża. Wokół zieleńca od strony ul. Szerokiej, Szklary i Świętojańskiej oraz ul. Grobla II wykonane zostaną chodniki przyjezdniowe z płyt granitowych szarych. Alejki wewnątrz skweru wraz z narożnikami Szklary – Świętojańska i Szeroka – Grobla II oraz teren dookoła istniejącej fontanny zyskają nawierzchnię z szarej ciętej kostki granitowej. – Usunięte zostaną też niefunkcjonalne ścieżki, tym samym zwiększy się powierzchnia zielona skweru. Co istotne, w drugim etapie prac, planujemy rozmieszczenie ścieżek w parku zgodnie z ideą ‘desired paths’. To mieszkańcy w praktyce, wydeptując ścieżki według własnych potrzeb, wskażą nam, gdzie te są im potrzebne. Rozwiązanie to jest najkorzystniejsze dla nowych parków, gdyż pozwala samym użytkownikom wyznaczyć najdogodniejsze kierunki ścieżek – zaznacza Piotr Grzelak. Na skwerze pojawią się nowe ławki oraz murki do siedzenia na obrzeżach parku – łącznie 25 ławek, 14 pojedynczych siedzisk oraz 9 murków z siedziskiem, a także nowe kosze na śmieci. Usunięta zostanie część drzew owocowych oraz karłowate i szpecące park krzewy. Będą też nowe nasadzenia, dokładniej pojawi się sześć lip srebrzystych i jeden jarząb szwedzki.

Miejsce z potencjałem
W 2014 i 2015 roku stowarzyszenie Inicjatywa Miasto zorganizowało serię wydarzeń miejskich na skwerze przy ul Szerokiej. – Robiliśmy to po to, by zainteresować mieszkańców tym miejscem i zarazem sprawdzić jak ono funkcjonuje. Sukces pikników miejskich dalece przekroczył oczekiwania – w jeden dzień opuszczony zazwyczaj park stał się tętniącym życiem miejscem. Pikniki miejskie przyciągnęły setki osób, które zachwyciły się możliwościami drzemiącymi w tym miejscu. Jedyne co było potrzebne to zachęta – w postaci niegłośnej muzyki, skoszonej trawy, koców i leżaków – mówi Mateusz Sylwestrzak z Inicjatywy Miasto.

W roku 2014 stowarzyszenie otrzymało grant na realizacje konsultacji dalszego rozwoju parku i wypracowanie z mieszkańcami i przedstawicielami instytucji miejskich wspólnej wizji nowego Parku Świętopełka. Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. W 2015 roku stowarzyszenie, przy współpracy z Miastem, rozpoczęło proces konsultacji społecznych mających na celu opracowanie wizji przyszłości skweru.

Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze
Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze