Odkryj kobiece szlaki w Gdańsku. Spacery po Starym i Głównym Mieście oraz Stoczni Gdańskiej

Letnie spacery z Metropolitanką przybliżają historię gdańskich perkursorek i działaczek polonijnych oraz sylwetki kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej. Wędrując po Starym i Głównym Mieście poznajemy Teklę Gliniecką, która współtworzyła amatorski teatr w Gdańsku, Irenę Nadolną-Szatyłowską - pilotkę i sędzinę żużlową i wiele innych kobiet z fascynującą biografią. Spacery po Stoczni Gdańskiej to herstorie o niepokornej suwnicowej, animatorce kultury, działaczkach Solidarności oraz codzienności strajku w Sier

Odkryj kobiece szlaki w Gdańsku. Spacery po Starym i Głównym Mieście oraz Stoczni Gdańskiej
A
A
data publikacji: 26 czerwca 2017 r.

Trasa działaczek polonijnych i prekursorek pokazuje, że mieszkanki Gdańska żyjące w XVIII, XIX i XX wieku aktywnie angażowały się w życie społeczne, kulturalne i polityczne miasta. Przewodnicy i przewodniczki prezentują łącznie 29 niezwykłych biografii. Opowiadają m.in.: o Irenie Nadolnej-Szatyłowskiej, która w 1964 r. zdobyła, jako pierwsza kobieta na świecie, licencję sędziego żużlowego, a wcześniej, czy o Helenie Żelewskiej, która zorganizowała i prowadziła Polską Misję Dworcową w Gdańsku. Jej wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym z okolicznych wsi kaszubskich do Gdańska znaleźć pracę i schronienie. W ten sposób chroniły dziewczęta i młode kobiety przed przestępstwami seksualnymi, na jakie były szczególnie narażone. Spacery po Starym i Głównym Mieście Szlakami odbywają się w soboty o godz. 16.00, start pod Instytutem Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40.

- Spacery szlakami kobiet z Metropolitanką odbywają się już czwarty sezon. Podczas zwiedzania chodzimy znanymi większości uliczkami. To opowieści, które przedstawiają osoby oprowadzające, nadają im drugie życie, nowe znaczenie. Zwracamy uwagę na pracę i zaangażowanie kobiet w kształtowanie miasta: jego instytucji, organizacji polonijnych czy inicjatyw społecznych – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Uczestnicy i uczestniczki spacerów po Stoczni Gdańskiej dowiedzą się na czym polegała praca suwnicowej, jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach, czy bycie robotnicą było powodem do dumy i jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Podczas zwiedzania przewodnicy i przewodniczki opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz. Spacery po Stoczni Gdańskiej odbywają się w środy i piątki o godz. 18.00 oraz w niedziele o godz. 16.00.

---

Zapraszamy do zwiedzania Gdańska szlakami kobiet!

Więcej o projekcie: www.ikm.gda.pl/metropolitanka, www.metropolitanka.ikm.gda.pl

Zapisy w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 - 18.00; sob-niedz, godz. 12.00 – 16.00 lub e-mail: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką - materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/100595107241583/

Spacer po Stoczni Gdańskiej: www.youtube.com/watch?v=V-KkZ2GnYmw

Spacer po Starym i Głównym Mieście: www.youtube.com/watch?v=RyrjwbjU4NE&t=1s.

Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora
Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora