PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dziesięć lat schroniska PROMYK

Dziesięć lat schroniska PROMYK
Gdańskie schronisko dla zwierząt PROMYK przy ul. Przyrodników działa już dziesięć lat. Placówka zastąpiła wcześniejsze schronisko na Oruni. Dekada działalności przyniosła wiele zmian, których głównym celem była pomoc zwierzakom i znalezienie im nowych domów. Ale działalność schroniska to również elektroniczne znakowanie i sterylizacja czworonogów, opieka nad kotami wolnobytującymi i edukacja młodszych i starszych gdańszczan w zakresie prawidłowej opieki nad zwierzętami.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W sobotę 9 kwietnia w PROMYKU odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność placówki, a także wspólny spacer wolontariuszy i czworonogów. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób, a psy mogły „wyszaleć się” na dystansie ok. 8 km. Wśród uczestników spaceru był również Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

- Bardzo mnie cieszy rozwój schroniska, a także zaangażowanie – zarówno pracowników placówki, jak i wolontariuszy. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze schronisko nie zastąpi zwierzakom prawdziwego domu. Psy i koty czekają na nas, na naszą pomoc, a w zamian oferują coś najcenniejszego – swoje oddanie i przyjaźń. To widać w ich oczach. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich gdańszczan do odwiedzin w PROMYKU i do adopcji zwierzaka – powiedział Piotr Grzelak.

Również Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO (pod które podlega PROMYK), dziękował wolontariuszom za zaangażowanie. Podkreślił również, że elektroniczne znakowanie zwierzaków bardzo pomaga zagubionym czworonogom w odnajdywaniu właścicieli.

Prezydent Piotr Grzelak zastanawia się nad adopcją psiaka z Promyka

HISTORIA

Do roku 2005 gdańskie schronisko dla zwierząt mieściło się przy ul. Madalińskiego. Jego stan techniczno-sanitarny wzbudzał wiele emocji, mnożyły się skargi okolicznych mieszkańców na zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, hałas, zapach, olbrzymie ilości grasujących gryzoni, a zwłaszcza szczurów, notorycznie uciekające przez zniszczone ogrodzenia zwierzęta. W związku z tym powstała nagląca konieczność budowy nowego schroniska w lokalizacji nie wzbudzającej protestów sąsiedztwa. Spośród kilkunastu propozycji przyjęto projekt budowy obiektu w dzielnicy Kokoszki. Zakładał on powstanie kompleksu spełniającego wszelkie wymagania nowoczesnego schroniska, przystosowanego do świadczenia opieki nie tylko nad zwierzętami towarzyszącymi (psy, koty), ale również m. in. gospodarskimi. Pożar w schronisku oruńskim (październik 2002 r.), gdzie spłonęło zaplecze weterynaryjne, magazyny, kuchnia przyspieszył prace związane z budową i przenosinami zwierząt do nowego obiektu. Wobec wyższej konieczności zabezpieczenia ich podstawowych potrzeb postanowiono jak najszybciej dokończyć budowę nowego schroniska kosztem rezygnacji z części zaplanowanej infrastruktury. Działalność placówki w nowej lokalizacji rozpoczęła się w maju 2005 roku. W związku z wątpliwościami dotyczącymi obsługi schroniska (m.in. stanu infrastruktury, dobrostanu zwierząt) przez operatora władze Miasta postanowiły włączyć Schronisko w struktury MOZW, co stało się faktem 01 marca 2006.Tym samym Schronisko zaczęło działać jako jednostka budżetowa, finansowana ze środków gminy.

Nowy personel zaczął działalność od wszechstronnego przeglądu infrastruktury obiektu, oceny dobrostanu zwierząt, stworzenia podstaw działalności związanej ze statutową działalnością Schroniska oraz tworzenia planów na przyszłość. W momencie przejęcia Schroniska przebywało w nim 398 psów i 122 koty. Liczne zaniedbania wymagały długiego okresu naprawczego i wzmożonych wysiłków całego personelu placówki wspomaganego siłami ZOO. Największymi problemami natury technicznej były: brak utwardzenia wybiegów, brak zadaszeń na wybiegach psów oraz zły stan zaplecza weterynaryjnego. Odrębny problem stanowiło niedożywienie i zły stan zdrowotny zwierząt.

W miarę wdrażania się, rozpoznawania potrzeb, zakresu obowiązków rosła liczba przyznanych schronisku etatów, z początkowych 18 do 25 obecnie. Niezmiernie ważne było przyznanie w styczniu 2011 r. placówce etatu na drugiego lekarza weterynarii, co pozwoliło na znaczące polepszenie opieki weterynaryjnej nad zwierzętami oraz profilaktyki weterynaryjnej.

DZIAŁALNOŚĆ

Działalność Schroniska obejmuje:

  1. przyjmowanie i wydawanie zwierząt,
  2. prawidłowa opieka nad zwierzętami przebywającymi w schronisku,
  3. prowadzenie dokumentacji dot. zwierząt przebywających w schronisku,
  4. całodobowe przyjmowanie zgłoszeń i wykonywanie interwencji na terenie Gminy Miasta Gdańska,
  5. elektroniczna identyfikacja (czipowanie) psów przebywających w schronisku,
  6. sterylizacje i kastracje zwierząt przebywających w schronisku, a także w/w zabiegi w stosunku do zwierząt adoptowanych ze schroniska przed wykonaniem powyższych zabiegów,
  7. obsługa administracyjna schroniska, zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.
  8. utrzymanie Zwierząt i dbanie o ich dobrostan,
  9. profilaktykę i opiekę weterynaryjną (leczenie, szczepienia podstawowe, szczepienia przeciw wściekliźnie, nadzór nad dezynfekcją, dbanie o dobrostan zwierząt),
  10. działalność edukacyjno-informacyjna, dbanie o wizerunek Schroniska,
  11. od 2010 r. organizacja i nadzór nad programem sterylizacji i kastracji wolno bytujących kotów z terenu Gdańska,
  12. organizacja i nadzór nad programem identyfikacji psów od właścicieli zamieszkałych w Gdańsku
  13. od 2010 r. organizacja i nadzór nad programem dystrybucji domków dla wolno bytujących kotów z terenu Gdańska,
  14. od 2013 r. organizacja i nadzór nad programem dokarmiania wolno bytujących kotów z terenu Gdańska,

 

Działalność Schroniska na przestrzeni minionych 10-u lat ewoluowała zarówno w sensie jakościowym, jak i zwiększającego się zakresu powierzonych do realizacji zadań. Doskonalone były wszelkie procedury dotyczące przyjmowania i wydawania zwierząt, zwłaszcza adopcji (odpowiedzialne adopcje).

W latach 2006 – 2015 w PROMYKU:

PRZYJĘTO PSÓW – 10.010         

WYDANO PSÓW – 9.077

PRZYJĘTO KOTÓW – 3.654       

WYDANO KOTÓW – 2.034

WYKONANO INTERWENCJI – 10.697

OZNAKOWANO ELEKTRONICZNIE ZWIERZĄT - 4.226

WYSTERYLIZOWANO I WYKASTROWANO ZWIERZĄT – 4.961

 

EDUKACJA

Schronisko prowadzi na terenie placówki działalność dydaktyczno-wychowawczą, informacyjną oraz wizerunkową w postaci lekcji edukacyjnych dla instytucji oświatowych. Jest to blok składający się ze zwiedzania obiektu połączonego z przekazywaniem najważniejszych informacji o schronisku oraz części poświęconej odpowiedzialnej opiece, zachowaniach, potrzebach zwierząt oraz działalności schroniska. Od 2011 odbyło się ponad 200 lekcji dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół z Gdańska i okolic.

Schronisko aktywnie działa wśród mieszkańców Gdańska. Przejawami tego są m.in. organizacja festynów, pikników (m.in. trzy edycje dużych festynów w Parku Reagana z udziałem olbrzymiej liczby gości i zwierząt ze Schroniska,), udział w podobnych imprezach prowadzonych przez inne podmioty, organizowanie zbiórek, pogadanek). Stworzono i ustawicznie doskonalono stronę internetową (między innymi w 2011 r. wprowadzono cotygodniowe sesje zdjęciowe zwierząt realizowane przez profesjonalną wolontariuszkę fotografika – 2.215 zwierząt, z których 1.928 znalazło nowe domy), powstały profile społecznościowe, nawiązano stałą współpracę ze specjalistą od psich zachowań pomagającą oceniać pod względem behawioralnym zwierzęta ze schroniska oraz pomagającym w rozwiązywaniu problemów występujących przed i po adopcji ze schroniska.

WOLONTARIAT I INNE ZADANIA

Odrębną gałęzią działalności schroniska jest prowadzenie wolontariatu. Spontaniczny i chaotyczny początkowo, stopniowo systematyzowany stał się nieodłącznym elementem placówki. W latach 2013-2015 organizowany i nadzorowany był przez Regionalne Centrum Wolontariatu. Od tego roku nad wolontariatem całkowitą opiekę przejęło Schronisko. Obecnie zarejestrowanych jest 86 czynnych wolontariuszy. Średnio dziennie przychodzi około 6-8., a w weekendy nawet ponad 20.

W miarę upływu czasu Schronisku powierzano coraz więcej zadań. W 2010 roku placówka przejęła programy: bezpłatnego znakowania (identyfikacji) psów dla właścicieli zamieszkałych w Gdańsku, program sterylizacji (a później również kastracji) wolno bytujących kotów z terenu Gdańska, program zakupu i dystrybucji domków dla populacji tychże kotów. W 2013 roku schronisku zlecono organizację i nadzór nad dokarmianiem populacji wolno bytujących kotów z Gdańska.

Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze
Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze