PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Coraz bliżej Światowego Jamboree Skautowego 2023 w Gdańsku

Coraz bliżej Światowego Jamboree Skautowego 2023 w Gdańsku
Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM) potwierdziła złożenie przez ZHP oficjalnej aplikacji do organizacji w Polsce Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Zlot zaplanowano dla 40 000 uczestników i uczestniczek ze 160 krajów świata na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dokument aplikacyjny, tzw. „Technical Report” wysłany został 30 maja br. do Światowego Biura Skautowego. W aplikacji ZHP przekazuje najistotniejsze informacje o proponowanym programie wydarzenia, założeniach edukacyjnych, lokalizacji jamboree, zapleczu technicznym i transportowym. Opisywany był m.in. niedawno otwarty tunel pod Martwą Wisłą i jego dogodne połączenie z Amber Expo – planowanym check -in center dla osób przyjeżdżających na jamboree.

W trakcie dwunastu dni jamboree skauci wykonają w Gdańsku i na Pomorzu ponad 200 tys. godzin pracy społecznej, wezmą udział w wycieczkach po regionie, programie wychowania wodnego oraz dziesiątków warsztatów i szkoleń, które odbywać się będą w miasteczku jamboree na Wyspie Sobieszewskiej.

Do końca lipca do Polski z wizytą techniczną przyjadą przedstawiciele Biura Światowego WOSM by ocenić stan przygotowań oraz proponowaną lokalizację. O organizację jamboree Polska konkuruje z Koreą Południową. Decyzja o przyznaniu prawa do organizacji jamboree zostanie podjęta na Światowej Konferencji Skautowej w Baku w Azerbejdżanie w sierpniu przyszłego roku.

BĄDŹ ISKRĄ!

- Zainspirowani ruchem Solidarności, iskrą wolności, która wyszła z Gdańska, a także świadomi obecnych wyzwań i potrzeby wyjątkowej solidarności międzyludzkiej, za motto jamboree przyjęliśmy „Bądź iskrą i podaj ją dalej” (eng. „Be the spark and pass it on”). Tym samym, zachęcamy wszystkich przyszłych uczestników i uczestniczki Jamboree w 2023, a także skautów z całego świata, którzy będą obserwować przygotowania, do bycia aktywnymi obywatelami świata, globalnego myślenia i  podejmowania lokalnych działań w swoich krajach i społecznościach. Chcemy, by byli „Sparkmakerami”, tymi, którzy niosą pozytywne zmiany. – mówi Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Zespół Projektu Jamboree to ponad 100 wolontariuszy – instruktorów ZHP z całej Polski, w tym kilkanaście osób z Gdańska i regionu, które pracują nad tym by program Światowego Jamboree Skautowego był ciekawy, spójny i odwoływał się do hasła przewodniego Zlotu „Bądź iskrą”. Iskry, które przyjadą do Gdańska z całego świata, podczas 2 tygodni spędzonych na jamboree, zapalą się do działania, a wyniesione z uczestnictwa w wydarzeniu doświadczenia przeniosą na swój lokalny grunt.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. W Polsce członkiem WOSM jest Związek Harcerstwa Polskiego. Kandydatura do organizacji jamboree przygotowywana jest wspólnie z Miastem Gdańskiem, który będzie miastem goszczącym jamboree. Prace harcerzy zmierzające do przyznanie prawa do organizacji Światowego Jamboree Skautowego wspierane są przez Komitet Honorowy, któremu przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze
Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze