Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE
‹›
Wzmocnijmy rolę samorządów w UE. Rozmowa z Olgierdem Geblewiczem
1 maja 2020 (351 dni temu)
Gościem programu „Wszystkie Strony Miasta” był Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, który pełni zarazem funkcję prezesa Zarządu Związku Województw RP. Od lat zasiada też w Europejskim Komitecie Regionów, gdzie szefuje frakcji EPL. W ramach Konferencji Przewodniczących Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów apeluje o wzmocnienie roli samorządów i nową, odważną politykę UE po pandemii.

Konferencja Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów w przyjętym oświadczeniu przedstawia swoją koncepcję niezbędnych zmian, które powinny nastąpić w Unii Europejskiej po pandemii Covid-19. Sygnatariusze apelu piszą o potrzebie zapewnianie opieki zdrowotnej i usług publicznych dla lokalnych społeczności, tak aby nikt nie został pozostawiony sam sobie.
 

Unijny mechanizm nadzwyczajny w dziedzinie zdrowia

Marszałek Geblewicz już na początku rozmowy zwrócił uwagę, że wiele placówek służby zdrowia, szczególnie w sektorze zakaźnym, prowadzona jest w Europie przez samorządy i to właśnie regiony, powiaty bądź miasta wzięły na siebie główny wysiłek walki z koronawierusem.

- Jeżeli patrzymy na takie kraje jak Hiszpania i Włochy, to widzimy, że tam władze lokalne muszą nie tylko zabezpieczać miejsca w szpitalach, ale wręcz adoptować hale sportowe i inne obiekty do możliwości respirowania ludzi. Ta pandemia pokazała, że tylko i wyłącznie dobry samorząd jest w stanie odpowiadać na tego typu wyzwania, ale nie jest w stanie tego uczynić bez pomocy ze strony państwa i bez pomocy ze strony Unii Europejskiej – mówił Olgierd Geblewicz. - Wydaje nam się, że taki pomysł, jak to określiliśmy Health Emergency Mechanism, czyli Mechanizmu Bezpieczeństwa Zdrowotnego powinien być stworzony, żebyśmy wszyscy w Europie czuli się po prostu bezpieczniej. Ta pandemia pokazała, jak w sposób nie do końca chyba świadomy, uzależniliśmy się w Europie od krajów trzecich, w takich sprawach jak choćby środki ochrony indywidualnej czy urządzenia do zwalczania różnego rodzaju chorób. W momencie, kiedy jesteśmy odcięci od dostaw okazuje się, że to nie pieniądze są pierwszą barierą, a brak odpowiednich zasobów. W ramach tego mechanizmu apelujemy, żeby stworzyć wspólne zasoby. W Polsce mamy Agencję Rezerw Materiałowych. Nie będę się wypowiadał na temat tego jak ona działa, bo wszyscy doskonale wiemy, że kiedy w Chinach szalała pandemia Agencja Rezerw Materiałowych zamiast kupować środki ochrony indywidualnej, maseczki, fartuchy, przyłbice, kupowała węgiel i to jeszcze z Rosji.
 

Wzmocnić rolę samorządów w UE

Zdaniem marszałka Geblewicza ważna i kluczowa rola samorządów w UE nie dla wszystkich jest oczywista, a dzisiaj dodatkowo można dostrzec duże ryzyka dla dalszego funkcjonowania samorządów.

- Wiele osób w Polsce nie wie, czym jest Komitet Regionów, bo on żyje trochę w cieniu. To jest tak naprawdę europejski parlament złożony z samorządowców. My lobbujemy za tym, żeby dostrzegać i wzmacniać rolę samorządów. Zawsze naszą intencją było to, żeby budować różnego rodzaju mechanizmy wsparcia i dostępu do funduszy unijnych bezpośrednio, uniezależniając się częściowo od rządu. Wiemy dzisiaj doskonale, że rządy bardzo chętnie zawłaszczają pieniądze wcale o tym nie mówiąc. Skupmy się na Polsce. Z jednej strony wychodzi pan Morawiecki i grzmi, że Unia Europejska nam w niczym nie pomaga, że sami sobie dajemy radę i w tym samy czasie jego urzędnicy wysyłają do nas, do marszałków pisma z zapytaniem „Ile wam jeszcze pieniędzy unijnych zostało, bo musimy je wszystkie wykorzystać na walkę z pandemią”. To jest nie fair – tłumaczył Olgierd Geblewicz.


Po pandemii powinien pojawić się w UE plan wsparcia dla europejskich samorządów|

Centralnym elementem takiego planu naprawy powinien być unijny fundusz naprawczy, połączony z budżetem UE i oparty na europejskim ubezpieczeniu zadłużenia. Fundusz ten musiałby obejmować kwotę około 500 mld EUR i umożliwiać przyszłościowe inwestycje. Nowy budżet UE musi być podstawą naprawy gospodarczej i musi zostać znacznie zwiększony, aby stał się prawdziwym instrumentem solidarności i spójności 

– czytamy w oświadczeniu  Konferencji Przewodniczących Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów.

- Powiedzmy sobie uczciwie rządy mają wiele mechanizmów. Mogą podnosić podatki, mogą dodrukowywać pieniędzy, mogą zwiększać deficyt bez umiaru, natomiast my jesteśmy bardzo mocno zlimitowani. Wiemy, że w bardzo wielu krajach europejskich sytuacja samorządów też nie jest różowa. Piątka Kaczyńskiego niewątpliwie spowodowała, że budżety 2020 roku nawet dla bogatych miast były bardzo trudne do dopięcia, bo zwiększono znacząco obowiązkowe wydatki i obcięto część dochodów. Ten kryzys gospodarczy, który nadciąga, a zaręczam, że to nie jest jeszcze główna fala, spowoduje gigantyczne wyrwy w naszych budżetach. Będziemy musieli decydować z czego ciąć, a cięcia w budżecie gminy oznaczają obniżenie standardu życia mieszkańców – wyjaśniał Olgierd Geblewicz. - W związku z tym chcielibyśmy mechanizmu bezpośredniego wsparcia dla poszczególnych regionów i samorządów. Pozwoli to nam przetrwać ten trudny okres. Decyzja jednak ostatecznie zależy do rady Europejskiej, bo to premierzy musieliby się zgodzić na tego typu finansowanie. Presja na coraz większa samodzielność samorządów ma sens.

Nasz rozmówca określa się jako zwolennik równowagi między rządem centralnym a samorządem. Jego zdaniem kraj jest wtedy silny, kiedy ma silny rząd i samorząd.
 

Czytaj też: 16 lat Polski w Unii Europejskiej. Warto o tym pamiętać i pomyśleć z wdzięcznością


Czy UE zawiodła w czasie koronawirusa, a skuteczne okazały się państwa narodowe?

- To jest oczywiście ulubiona melodia populistów wszelkiej maści w całej Europie. Słyszymy to w Polsce z ust rządzących, słyszymy to we Włoszech, w Hiszpanii czy w Niemczech głosem AfD i w innych państwach. Problem polega na tym, że Unia Europejska ma tyle narządzi, ile jej państwa i rządy dadzą. Ci sami ludzie, którzy mówi, że nie damy wam pół centa władzy dzisiaj krytykują Unię, że nie stworzyła mechanizmów wspólnej ochrony zdrowia. Spytajmy polityka X, Y, Z czy kiedykolwiek o to apelował lub był przychylny jakiejkolwiek wspólnej inicjatywie europejskiej. Wtedy okaże się, że na pewno nie – odpowiadał na to pytanie marszałek Geblewicz. - Ci sami politycy, którzy tak krzyczą, że Unia nie pomaga bardzo chętnie korzystają ze wszystkich mechanizmów elastyczności, które w tej chwili, natychmiastowo Unia stworzyła, żeby można było wykorzystać fundusze unijne, które są w naszej dyspozycji do walki z koronawirusem. Weźmy przykład Polski. Wychodzi pan Morawiecki na mównicę i mówi, że Unia nie dała nam ani jednego dodatkowego centa. A skąd Unia ma wziąć dodatkowe euro? Czy pan Morawiecki pojechał do Brukseli i powiedział „Zwiększmy w tej wyjątkowej sytuacji budżet o dodatkowe 20, 30 czy 50 procent? Nie.


Unia Europejska uelastyczniła swoją politykę, pozwoliła na przekierowanie środków na walkę z pandemią. Marszałek Geblewicz podał konkretny przykład dotyczący zaopatrzenia szpitali w zachodniopomorskiem w sprzęt medyczny i aparaturę laboratoryjna do przeprowadzania testów.


- Nasz rząd w naszym województwie, na szpitale podlegające samorządowi województwa przeznaczył około 3 milionów złotych. Unia Europejska poprzez zbudowanie mechanizmów elastyczności i pozwoliła mi przesunąć pieniądze, przeznaczyła w chwili obecnej już 18 mln zł i planujemy już następne 30, a być może jeszcze 60 milionów złotych. Więc to jest skala porównawcza interwencji.


Odważny proinwestycyjny budżet UE

Europa po pandemii będzie zapewne zupełnie inna. Samorządowcy z Europy i osoby zaangażowane w tworzenie mechanizmów unijnych muszą stworzyć wspólna odpowiedź na nową sytuację. W Unii Europejskiej słychać dziś głosy eurosceptyków, którzy mówią o demontażu wspólnoty. Nie są też odosobnione głosy postulujące zmniejszenie, nawet do zera wspólnego budżetu.

- Jest jednak wciąż wiele osób, które uważają, że Unia Europejska to najlepszy projekt cywilizacyjny, który został stworzony. Jeżeli tak będziemy myśleć, to budżet powinien być zwiększany. Jak go zwiększać? Wiemy, że budżety wszystkich państw Unii bardzo mocno nadszarpnięte i trudno wyobrażać sobie, będąc realistą, że państwa zgodzą się na zwiększenie o 60 czy 80 procent składki członkowskiej. Wszyscy, a w szczególności państwa południa, bardzo mocno ten kryzys odczuli. To będzie trudne, wręcz niemożliwe – mówił marszałek Geblewicz. - Myślimy o mechanizmie trochę podobnym do planu Junckera, żeby wpuszczać pieniądze czy to Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy wręcz funduszy prywatnych do tego, żeby nakręcać dalej duże tempo inwestycyjne w naszych krajach, naszych regionach, naszych miastach.

W tym roku miały być ostatecznie uzgodnione wieloletnie ramy finansowe Unii, a więc budżet na następną perspektywę w latach 2021 – 2027. Być może stanie się to w drugiej połowie roku, wówczas to prezydencję w UE przejmą Niemcy. Nasz rozmówca wierzy, że uda się osiągnąć porozumienie.

„Aby uwolnić niezbędne zasoby oraz zagwarantować efekt mnożnikowy i uruchomienie dalszych inwestycji publicznych i prywatnych, należy zwiększyć zdolność inwestycyjną budżetu UE  poprzez podniesienie, przynajmniej przejściowo, pułapu budżetu UE powyżej obecnego 1,2% DNB UE oraz poprzez rozważenie nowych zasobów własnych” 

– napisali w oświadczeniu przewodniczący Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów.

- To co zawsze nakręca gospodarkę, to inwestycje. Jeśli zwiększymy budżet, to damy większe szanse, również firmom prywatnym, żeby szybciej przejść przez ten trudny okres – podsumował Olgierd Geblewicz.

 

30:03
Koronawirus. Gdańsk dla uczniów on-line
16 marca 2020 (1 rok i 32 dni temu)
20:13
Koronawirus - sytuacja na Pomorzu
12 marca 2020 (1 rok i 36 dni temu)
23:08
Piotr Kowalczuk o sytuacji w szkołach
12 marca 2020 (1 rok i 36 dni temu)
21:09
Pojazdy autonomiczne - potrzebne?
6 grudnia 2019 (1 rok i 133 dni temu)
20:08
Przed XVII Sesją Rady Miasta Gdańska
26 listopada 2019 (1 rok i 143 dni temu)
31:19
Jarmark Bożonarodzeniowy już od soboty!
19 listopada 2019 (1 rok i 150 dni temu)
24:05
Przed XV sesją Rady Miasta Gdańska
22 października 2019 (1 rok i 178 dni temu)
26:50
W ten weekend odwiedzamy ZOO - za darmo!
17 października 2019 (1 rok i 183 dni temu)
17:40
Wszystko o pracy dla seniorów
10 października 2019 (1 rok i 190 dni temu)
30:00
Wybory 2019. Bądź świadomym obywatelem!
3 października 2019 (1 rok i 197 dni temu)
24:33
759. Jarmark św. Dominika. Jaki będzie?
23 lipca 2019 (1 rok i 269 dni temu)
21:05
Bałtyk #BezPlastiku. Czy to jest możliwe?
18 lipca 2019 (1 rok i 274 dni temu)
22:59
Olimpiada „Senior Obywatel” po raz drugi
9 lipca 2019 (1 rok i 283 dni temu)
24:57
Juwenalia 2019 w Gdańsku
7 maja 2019 (1 rok i 346 dni temu)
17:57
Konkurs Ośmiu Wspaniałych 2019
24 kwietnia 2019 (1 rok i 359 dni temu)
25:45
Sąd nad Jezusem w Wielki Piątek
18 kwietnia 2019 (2 lat i dziś)
16:05
Loteria PIT w Gdańsku. Się opłaca! 2019 - czat
16 kwietnia 2019 (2 lat i 2 dni temu)
22:52
Wszystko o Budżecie Obywatelskim 2020
10 kwietnia 2019 (2 lat i 8 dni temu)
29:49
Autyzm – świadomość i wyzwania
27 marca 2019 (2 lat i 22 dni temu)
27:04
Radni przed VIII sesją Rady Miasta Gdańska
26 marca 2019 (2 lat i 23 dni temu)
23:27
Ze sportem na TAK
21 marca 2019 (2 lat i 28 dni temu)
31:27
O gdańskiej wiośnie literackiej
19 marca 2019 (2 lat i 30 dni temu)
32:15
Wiosna za pasem - Gdańsk przygotowany?
26 lutego 2019 (2 lat i 51 dni temu)
24:54
E-dowody osobiste, nowa jakość w życiu.
21 lutego 2019 (2 lat i 56 dni temu)
37:55
Wszystko o Radach Dzielnic
19 lutego 2019 (2 lat i 58 dni temu)
23:53
Gdańska Noc Sylwestrowa 2018
27 grudnia 2018 (2 lat i 112 dni temu)
0:30
Poznaj nowego zastępcę prezydenta Gdańska
18 grudnia 2018 (2 lat i 121 dni temu)
30:00
Radni przed 3. Sesją Rady Miasta Gdańska
10 grudnia 2018 (2 lat i 129 dni temu)
30:00
Gdańsk już nie dla Kosmosu?
6 grudnia 2018 (2 lat i 133 dni temu)
30:00
Święta, Jarmark Bożonarodzeniowy. Jakie atrakcje?
27 listopada 2018 (2 lat i 142 dni temu)
0:25:00
Przed czwartkową sesją RMG nowej kadencji.
21 listopada 2018 (2 lat i 148 dni temu)
30:00
Jak wyglądają przygotowania do zimy?
16 listopada 2018 (2 lat i 153 dni temu)
30:00
Czy Gdańsk stał się turystyczną potęgą?
15 listopada 2018 (2 lat i 154 dni temu)
0:30:00
Rada Miasta Gdańska. Podsumowanie VII kadencji
6 listopada 2018 (2 lat i 163 dni temu)
25:40
Budżet Obywatelski - podsumowania i plany
30 października 2018 (2 lat i 170 dni temu)
19:42
Rada Miasta Gdańska - między starym a nowym
23 października 2018 (2 lat i 177 dni temu)
Jak parkingi kubaturowe zmienią nasze miasto?
16 października 2018 (2 lat i 184 dni temu)
23:52
Elementarz wyborcy
11 października 2018 (2 lat i 189 dni temu)
30:28
30-lecie Związku Sybiraków
9 października 2018 (2 lat i 191 dni temu)
34:57
Wideoczat z Dorotą Stalińską
4 października 2018 (2 lat i 196 dni temu)
27:56
Pomorskie Eko Forum 2018
4 października 2018 (2 lat i 196 dni temu)
1:02:52
Westerplatte walczy. Wideoczat z Andrzejem Drzycimskim
3 października 2018 (2 lat i 197 dni temu)
30:37
Budżet i nie tylko. Wideoczat z radnymi
25 września 2018 (2 lat i 205 dni temu)
29:07
Wideoczat z Krystyną Jandą
18 września 2018 (2 lat i 212 dni temu)
25:02
Centrum Hewelianum gdańskim Central Parkiem?
13 września 2018 (2 lat i 217 dni temu)
24:16
Festiwal Wilno w Gdańsku 2018
6 września 2018 (2 lat i 224 dni temu)
27:59
Czy na gdańskich ulicach jest bezpiecznie?
5 września 2018 (2 lat i 225 dni temu)
34:11
Ile Miasto powinno dokładać na edukację?
4 września 2018 (2 lat i 226 dni temu)
31:00
Zbiornik Wody Stara Orunia - nowa atrakcja
9 sierpnia 2018 (2 lat i 252 dni temu)
33:40
Muzeum Wolnego Miasta - "opcja niemiecka"?
2 sierpnia 2018 (2 lat i 259 dni temu)
27:18
Pierwsza Gdańska Parada i Piknik Seniora tuż-tuż
14 czerwca 2018 (2 lat i 308 dni temu)
25:09
Lato 2018 w Gdańsku. Jakie atrakcje w sezonie?
6 czerwca 2018 (2 lat i 316 dni temu)
27:15
Żyć ze stwardnieniem rozsianym w Gdańsku.
30 maja 2018 (2 lat i 323 dni temu)
39:15
Jak Gdańsk wspiera seniorów? Zobacz wideoczat.
10 kwietnia 2018 (3 lat i 8 dni temu)
22:37
Jak być fit - dla dorosłych i dzieci
6 kwietnia 2018 (3 lat i 12 dni temu)
31:00
Jak pomagać osobom z autyzmem?
5 kwietnia 2018 (3 lat i 13 dni temu)
28:05
Rozmowa o miejskich inwestycjach w 2018 roku
3 kwietnia 2018 (3 lat i 15 dni temu)
24:15
Dyskusja radnych przed L sesją
27 marca 2018 (3 lat i 22 dni temu)
25:34
Jak od kwietnia segregować odpady?
14 marca 2018 (3 lat i 35 dni temu)
24:43
„PIT w Gdańsku. Się opłaca!” 2018
9 marca 2018 (3 lat i 40 dni temu)
27:02
Przed XLVIII Sesją Rady Miasta
21 lutego 2018 (3 lat i 56 dni temu)
36:31
Dawać i mieć frajdę? Wideoczat o finale WOŚP
11 stycznia 2018 (3 lat i 97 dni temu)
56:19
Autobusy i tramwaje - będzie jeszcze lepiej?
4 stycznia 2018 (3 lat i 104 dni temu)
23:59
Sylwestrowy Konkurs Butelkowy 2017
28 grudnia 2017 (3 lat i 111 dni temu)
26:56
Zimowe karmienie dzikich zwierząt
7 grudnia 2017 (3 lat i 132 dni temu)
34:00
Radni przed XLV Sesją Rady Miasta Gdańska
28 listopada 2017 (3 lat i 141 dni temu)
27:02
Karta Mieszkańca - hit, który zaskoczył
23 listopada 2017 (3 lat i 146 dni temu)
25:00
Łączy nas Gdańsk - nowa kampania społeczna
21 września 2017 (3 lat i 209 dni temu)
29:37
Czym jest demokracja i jak ją budować?
7 września 2017 (3 lat i 223 dni temu)
22:50
Tunel pod Martwą Wisłą - przegląd serwisowy
28 sierpnia 2017 (3 lat i 233 dni temu)
7:38
Budżet Obywatelski 2018: wywiad z Maciejem Kuklą
10 sierpnia 2017 (3 lat i 251 dni temu)
29:36
Retencja w walce z ulewami
3 sierpnia 2017 (3 lat i 258 dni temu)
36:22
Turystyka w Gdańsku. Jaką ma przyszłość?
4 maja 2017 (3 lat i 349 dni temu)
30:19
Pierwszy rok tunelu pod Martwą Wisłą
20 kwietnia 2017 (3 lat i 363 dni temu)
28:26
Co z powietrzem w mieście?
16 marca 2017 (4 lat i 33 dni temu)
35:30
Zawodówki - szkoły na trudne czasy?
9 marca 2017 (4 lat i 40 dni temu)
50:21
Komu przeszkadzają reklamy uliczne w mieście?
16 lutego 2017 (4 lat i 61 dni temu)
20:16
PIT w Gdańsku się opłaca
2 lutego 2017 (4 lat i 75 dni temu)
28:49
Bitwa o Muzeum II Wojny Światowej
26 stycznia 2017 (4 lat i 82 dni temu)
31:32
Z sercem do bezpańskiego psa i kota
11 stycznia 2017 (4 lat i 97 dni temu)
43:41
Gdańsk miastem praw człowieka
8 grudnia 2016 (4 lat i 131 dni temu)
51:20
Magia świątecznego Gdańska
1 grudnia 2016 (4 lat i 138 dni temu)
59:07
Zmiany w systemie oświaty - czy jest się czego bać?
17 listopada 2016 (4 lat i 152 dni temu)
39:47
Parada Niepodległości w Gdańsku
10 listopada 2016 (4 lat i 159 dni temu)
30:16
Kwiaty i inna zieleń
3 listopada 2016 (4 lat i 166 dni temu)
30:28
Turystyka w Gdańsku. Jak wypadł sezon 2016?
13 października 2016 (4 lat i 187 dni temu)
30:00
Czy jest moda na psy i koty ze schroniska?
4 sierpnia 2016 (4 lat i 257 dni temu)
25:58
FETA! To będzie best of ostatnich 10 lat
14 lipca 2016 (4 lat i 278 dni temu)
31:33
Kłopoty z parkowaniem przy plaży
7 lipca 2016 (4 lat i 285 dni temu)
32:16
Sezon letni czas zacząć
23 czerwca 2016 (4 lat i 299 dni temu)
47:43
Oliwa - niedoceniana dzielnica Gdańska?
17 czerwca 2016 (4 lat i 305 dni temu)
29:10
Nowa gdańska Karta Turysty. Poznaj jej zalety
9 czerwca 2016 (4 lat i 313 dni temu)
29:04
Po co komu Rady Dzielnic?
2 czerwca 2016 (4 lat i 320 dni temu)
54:17
Imigranci, którzy zostali gdańszczanami
5 maja 2016 (4 lat i 348 dni temu)
34:26
Nowe zasady segregowania śmieci w Gdańsku
28 kwietnia 2016 (4 lat i 355 dni temu)
PO CO NAM TEN TUNEL?
14 kwietnia 2016 (5 lat i 4 dni temu)
41:48
Program Rodzina 500 plus cz.II
31 marca 2016 (5 lat i 18 dni temu)
33:01
Program Rodzina 500 plus
17 marca 2016 (5 lat i 32 dni temu)
41:23
Czy drogi w gdańsku są bezpieczne?
10 marca 2016 (5 lat i 39 dni temu)

NA GORĄCO
Budżet Obywatelski 2022 w Gdańsku – konferencja prasowa
16 kwietnia 2021 (1 dzień temu)
16 kwietnia w parku im. Św. Barbary w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca 9. edycję Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście. Przedstawiony został harmonogram i budżet na realizacje BO 2022
O. Ludwik Wiśniewski gościem 74. Salonu Młodopolski im. Arama Rybickiego
15 kwietnia 2021 (2 dni temu)
Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapraszają na 74. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, który poświęcony zostanie najnowszej książce dominikanina, ojca Ludwika Wiśniewskiego pt. "Czarne z białym. Zapiski niepokorne"
Nowe punkty szczepień masowych w Gdańsku
2 kwietnia 2021 (15 dni temu)
W piątek, 2 kwietnia w Centrum Sportowym GUMed, przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa dotycząca punktów szczepień masowych. W konferencji wzięli udział: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Jakub Kraszewski, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
Gdańsk Pomaga. Posłuchaj rozmowy podsumowującej roczne wspieranie gdańszczan
31 marca 2021 (17 dni temu)
Obiady dla seniorów, zakupy, pomoc w codziennych obowiązkach, transport na szczepienia przeciwko Covid-19 - to zaledwie część z długiej listy zadań, które zrealizowane zostały podczas trwającej od blisko roku akcji “Gdańsk Pomaga”. Tak długo, jak trwać będzie epidemia, gdańszczanie mogą liczyć na wsparcie w ramach tej inicjatywy. Zapraszamy do posłuchania rozmowy na temat działań Gdańsk Pomaga, której gośćmi będą reprezentantki Fundacji Gdańskiej i przedstawiciel sztabu pomocowego
Szaniec Zachodni – konferencja prasowa
29 marca 2021 (19 dni temu)
W poniedziałek, 29 marca, odbędzie się briefing prasowy dotyczący Szańca Zachodniego oraz jego remediacji. Spotkanie odbędzie się w Nowym Porcie, przy placu nadwodnym (w pobliżu byłej przystani promowej) o godz. 14.00. W konferencji wezmą udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji oraz radni miasta i dzielnicy Nowy Port
Będzie skwer im. Macieja Kosycarza
24 marca 2021 (24 dni temu)
W Śródmieściu będzie skwer im. Macieja Kosycarza. W środę, 24 marca, na wspólnym briefingu prasowym poinformowali o tym prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej. Stosowna uchwała ma być przegłosowana w czwartek, na sesji Rady Miasta Gdańska. O jaki obszar chodzi?
powrót do góry