Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE
‹›
Wzmocnijmy rolę samorządów w UE. Rozmowa z Olgierdem Geblewiczem
1 maja 2020 (271 dni temu)
Gościem programu „Wszystkie Strony Miasta” był Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, który pełni zarazem funkcję prezesa Zarządu Związku Województw RP. Od lat zasiada też w Europejskim Komitecie Regionów, gdzie szefuje frakcji EPL. W ramach Konferencji Przewodniczących Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów apeluje o wzmocnienie roli samorządów i nową, odważną politykę UE po pandemii.

Konferencja Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów w przyjętym oświadczeniu przedstawia swoją koncepcję niezbędnych zmian, które powinny nastąpić w Unii Europejskiej po pandemii Covid-19. Sygnatariusze apelu piszą o potrzebie zapewnianie opieki zdrowotnej i usług publicznych dla lokalnych społeczności, tak aby nikt nie został pozostawiony sam sobie.
 

Unijny mechanizm nadzwyczajny w dziedzinie zdrowia

Marszałek Geblewicz już na początku rozmowy zwrócił uwagę, że wiele placówek służby zdrowia, szczególnie w sektorze zakaźnym, prowadzona jest w Europie przez samorządy i to właśnie regiony, powiaty bądź miasta wzięły na siebie główny wysiłek walki z koronawierusem.

- Jeżeli patrzymy na takie kraje jak Hiszpania i Włochy, to widzimy, że tam władze lokalne muszą nie tylko zabezpieczać miejsca w szpitalach, ale wręcz adoptować hale sportowe i inne obiekty do możliwości respirowania ludzi. Ta pandemia pokazała, że tylko i wyłącznie dobry samorząd jest w stanie odpowiadać na tego typu wyzwania, ale nie jest w stanie tego uczynić bez pomocy ze strony państwa i bez pomocy ze strony Unii Europejskiej – mówił Olgierd Geblewicz. - Wydaje nam się, że taki pomysł, jak to określiliśmy Health Emergency Mechanism, czyli Mechanizmu Bezpieczeństwa Zdrowotnego powinien być stworzony, żebyśmy wszyscy w Europie czuli się po prostu bezpieczniej. Ta pandemia pokazała, jak w sposób nie do końca chyba świadomy, uzależniliśmy się w Europie od krajów trzecich, w takich sprawach jak choćby środki ochrony indywidualnej czy urządzenia do zwalczania różnego rodzaju chorób. W momencie, kiedy jesteśmy odcięci od dostaw okazuje się, że to nie pieniądze są pierwszą barierą, a brak odpowiednich zasobów. W ramach tego mechanizmu apelujemy, żeby stworzyć wspólne zasoby. W Polsce mamy Agencję Rezerw Materiałowych. Nie będę się wypowiadał na temat tego jak ona działa, bo wszyscy doskonale wiemy, że kiedy w Chinach szalała pandemia Agencja Rezerw Materiałowych zamiast kupować środki ochrony indywidualnej, maseczki, fartuchy, przyłbice, kupowała węgiel i to jeszcze z Rosji.
 

Wzmocnić rolę samorządów w UE

Zdaniem marszałka Geblewicza ważna i kluczowa rola samorządów w UE nie dla wszystkich jest oczywista, a dzisiaj dodatkowo można dostrzec duże ryzyka dla dalszego funkcjonowania samorządów.

- Wiele osób w Polsce nie wie, czym jest Komitet Regionów, bo on żyje trochę w cieniu. To jest tak naprawdę europejski parlament złożony z samorządowców. My lobbujemy za tym, żeby dostrzegać i wzmacniać rolę samorządów. Zawsze naszą intencją było to, żeby budować różnego rodzaju mechanizmy wsparcia i dostępu do funduszy unijnych bezpośrednio, uniezależniając się częściowo od rządu. Wiemy dzisiaj doskonale, że rządy bardzo chętnie zawłaszczają pieniądze wcale o tym nie mówiąc. Skupmy się na Polsce. Z jednej strony wychodzi pan Morawiecki i grzmi, że Unia Europejska nam w niczym nie pomaga, że sami sobie dajemy radę i w tym samy czasie jego urzędnicy wysyłają do nas, do marszałków pisma z zapytaniem „Ile wam jeszcze pieniędzy unijnych zostało, bo musimy je wszystkie wykorzystać na walkę z pandemią”. To jest nie fair – tłumaczył Olgierd Geblewicz.


Po pandemii powinien pojawić się w UE plan wsparcia dla europejskich samorządów|

Centralnym elementem takiego planu naprawy powinien być unijny fundusz naprawczy, połączony z budżetem UE i oparty na europejskim ubezpieczeniu zadłużenia. Fundusz ten musiałby obejmować kwotę około 500 mld EUR i umożliwiać przyszłościowe inwestycje. Nowy budżet UE musi być podstawą naprawy gospodarczej i musi zostać znacznie zwiększony, aby stał się prawdziwym instrumentem solidarności i spójności 

– czytamy w oświadczeniu  Konferencji Przewodniczących Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów.

- Powiedzmy sobie uczciwie rządy mają wiele mechanizmów. Mogą podnosić podatki, mogą dodrukowywać pieniędzy, mogą zwiększać deficyt bez umiaru, natomiast my jesteśmy bardzo mocno zlimitowani. Wiemy, że w bardzo wielu krajach europejskich sytuacja samorządów też nie jest różowa. Piątka Kaczyńskiego niewątpliwie spowodowała, że budżety 2020 roku nawet dla bogatych miast były bardzo trudne do dopięcia, bo zwiększono znacząco obowiązkowe wydatki i obcięto część dochodów. Ten kryzys gospodarczy, który nadciąga, a zaręczam, że to nie jest jeszcze główna fala, spowoduje gigantyczne wyrwy w naszych budżetach. Będziemy musieli decydować z czego ciąć, a cięcia w budżecie gminy oznaczają obniżenie standardu życia mieszkańców – wyjaśniał Olgierd Geblewicz. - W związku z tym chcielibyśmy mechanizmu bezpośredniego wsparcia dla poszczególnych regionów i samorządów. Pozwoli to nam przetrwać ten trudny okres. Decyzja jednak ostatecznie zależy do rady Europejskiej, bo to premierzy musieliby się zgodzić na tego typu finansowanie. Presja na coraz większa samodzielność samorządów ma sens.

Nasz rozmówca określa się jako zwolennik równowagi między rządem centralnym a samorządem. Jego zdaniem kraj jest wtedy silny, kiedy ma silny rząd i samorząd.
 

Czytaj też: 16 lat Polski w Unii Europejskiej. Warto o tym pamiętać i pomyśleć z wdzięcznością


Czy UE zawiodła w czasie koronawirusa, a skuteczne okazały się państwa narodowe?

- To jest oczywiście ulubiona melodia populistów wszelkiej maści w całej Europie. Słyszymy to w Polsce z ust rządzących, słyszymy to we Włoszech, w Hiszpanii czy w Niemczech głosem AfD i w innych państwach. Problem polega na tym, że Unia Europejska ma tyle narządzi, ile jej państwa i rządy dadzą. Ci sami ludzie, którzy mówi, że nie damy wam pół centa władzy dzisiaj krytykują Unię, że nie stworzyła mechanizmów wspólnej ochrony zdrowia. Spytajmy polityka X, Y, Z czy kiedykolwiek o to apelował lub był przychylny jakiejkolwiek wspólnej inicjatywie europejskiej. Wtedy okaże się, że na pewno nie – odpowiadał na to pytanie marszałek Geblewicz. - Ci sami politycy, którzy tak krzyczą, że Unia nie pomaga bardzo chętnie korzystają ze wszystkich mechanizmów elastyczności, które w tej chwili, natychmiastowo Unia stworzyła, żeby można było wykorzystać fundusze unijne, które są w naszej dyspozycji do walki z koronawirusem. Weźmy przykład Polski. Wychodzi pan Morawiecki na mównicę i mówi, że Unia nie dała nam ani jednego dodatkowego centa. A skąd Unia ma wziąć dodatkowe euro? Czy pan Morawiecki pojechał do Brukseli i powiedział „Zwiększmy w tej wyjątkowej sytuacji budżet o dodatkowe 20, 30 czy 50 procent? Nie.


Unia Europejska uelastyczniła swoją politykę, pozwoliła na przekierowanie środków na walkę z pandemią. Marszałek Geblewicz podał konkretny przykład dotyczący zaopatrzenia szpitali w zachodniopomorskiem w sprzęt medyczny i aparaturę laboratoryjna do przeprowadzania testów.


- Nasz rząd w naszym województwie, na szpitale podlegające samorządowi województwa przeznaczył około 3 milionów złotych. Unia Europejska poprzez zbudowanie mechanizmów elastyczności i pozwoliła mi przesunąć pieniądze, przeznaczyła w chwili obecnej już 18 mln zł i planujemy już następne 30, a być może jeszcze 60 milionów złotych. Więc to jest skala porównawcza interwencji.


Odważny proinwestycyjny budżet UE

Europa po pandemii będzie zapewne zupełnie inna. Samorządowcy z Europy i osoby zaangażowane w tworzenie mechanizmów unijnych muszą stworzyć wspólna odpowiedź na nową sytuację. W Unii Europejskiej słychać dziś głosy eurosceptyków, którzy mówią o demontażu wspólnoty. Nie są też odosobnione głosy postulujące zmniejszenie, nawet do zera wspólnego budżetu.

- Jest jednak wciąż wiele osób, które uważają, że Unia Europejska to najlepszy projekt cywilizacyjny, który został stworzony. Jeżeli tak będziemy myśleć, to budżet powinien być zwiększany. Jak go zwiększać? Wiemy, że budżety wszystkich państw Unii bardzo mocno nadszarpnięte i trudno wyobrażać sobie, będąc realistą, że państwa zgodzą się na zwiększenie o 60 czy 80 procent składki członkowskiej. Wszyscy, a w szczególności państwa południa, bardzo mocno ten kryzys odczuli. To będzie trudne, wręcz niemożliwe – mówił marszałek Geblewicz. - Myślimy o mechanizmie trochę podobnym do planu Junckera, żeby wpuszczać pieniądze czy to Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy wręcz funduszy prywatnych do tego, żeby nakręcać dalej duże tempo inwestycyjne w naszych krajach, naszych regionach, naszych miastach.

W tym roku miały być ostatecznie uzgodnione wieloletnie ramy finansowe Unii, a więc budżet na następną perspektywę w latach 2021 – 2027. Być może stanie się to w drugiej połowie roku, wówczas to prezydencję w UE przejmą Niemcy. Nasz rozmówca wierzy, że uda się osiągnąć porozumienie.

„Aby uwolnić niezbędne zasoby oraz zagwarantować efekt mnożnikowy i uruchomienie dalszych inwestycji publicznych i prywatnych, należy zwiększyć zdolność inwestycyjną budżetu UE  poprzez podniesienie, przynajmniej przejściowo, pułapu budżetu UE powyżej obecnego 1,2% DNB UE oraz poprzez rozważenie nowych zasobów własnych” 

– napisali w oświadczeniu przewodniczący Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów.

- To co zawsze nakręca gospodarkę, to inwestycje. Jeśli zwiększymy budżet, to damy większe szanse, również firmom prywatnym, żeby szybciej przejść przez ten trudny okres – podsumował Olgierd Geblewicz.

 

21:09
Pojazdy autonomiczne - potrzebne?
6 grudnia 2019 (1 rok i 53 dni temu)
20:08
Przed XVII Sesją Rady Miasta Gdańska
26 listopada 2019 (1 rok i 63 dni temu)
24:05
Przed XV sesją Rady Miasta Gdańska
22 października 2019 (1 rok i 98 dni temu)
26:50
W ten weekend odwiedzamy ZOO - za darmo!
17 października 2019 (1 rok i 103 dni temu)
17:40
Wszystko o pracy dla seniorów
10 października 2019 (1 rok i 110 dni temu)
4:16
Wybory do Sejmu i Senatu 2019
17 września 2019 (1 rok i 133 dni temu)
21:46
4. Gdański Tydzień Demokracji videoczat
10 września 2019 (1 rok i 140 dni temu)
24:22
Autonomicznym busem po Gdańsku
3 września 2019 (1 rok i 147 dni temu)
25:45
Sąd nad Jezusem w Wielki Piątek
18 kwietnia 2019 (1 rok i 285 dni temu)
16:05
Loteria PIT w Gdańsku. Się opłaca! 2019 - czat
16 kwietnia 2019 (1 rok i 287 dni temu)
23:15
Muzeum Gdańska – jubileusz i plany
2 kwietnia 2019 (1 rok i 301 dni temu)
29:49
Autyzm – świadomość i wyzwania
27 marca 2019 (1 rok i 307 dni temu)
27:04
Radni przed VIII sesją Rady Miasta Gdańska
26 marca 2019 (1 rok i 308 dni temu)
23:27
Ze sportem na TAK
21 marca 2019 (1 rok i 313 dni temu)
31:27
O gdańskiej wiośnie literackiej
19 marca 2019 (1 rok i 315 dni temu)
32:04
Jak ulepszyć gdańskie przestrzenie lokalne?
14 marca 2019 (1 rok i 320 dni temu)
17:32
Jak instytucje kultury radzą sobie z hejtem?
6 marca 2019 (1 rok i 328 dni temu)
37:55
Wszystko o Radach Dzielnic
19 lutego 2019 (1 rok i 343 dni temu)
30:00
Chris Niedenthal i Wojciech Duda gośćmi wideoczatu
30 stycznia 2019 (1 rok i 363 dni temu)
Ostatnia puszka WOŚP prezydenta Adamowicza
23 stycznia 2019 (2 lat i 5 dni temu)
30:00
27. Finał w WOŚP w Gdańsku. Obejrzyj wideoczat
10 stycznia 2019 (2 lat i 18 dni temu)
30:00
Gdańsk już nie dla Kosmosu?
6 grudnia 2018 (2 lat i 53 dni temu)
30:00
Święta, Jarmark Bożonarodzeniowy. Jakie atrakcje?
27 listopada 2018 (2 lat i 62 dni temu)
0:25:00
Przed czwartkową sesją RMG nowej kadencji.
21 listopada 2018 (2 lat i 68 dni temu)
30:00
Jak wyglądają przygotowania do zimy?
16 listopada 2018 (2 lat i 73 dni temu)
30:00
Czy Gdańsk stał się turystyczną potęgą?
15 listopada 2018 (2 lat i 74 dni temu)
0:30:00
Rada Miasta Gdańska. Podsumowanie VII kadencji
6 listopada 2018 (2 lat i 83 dni temu)
25:40
Budżet Obywatelski - podsumowania i plany
30 października 2018 (2 lat i 90 dni temu)
19:42
Rada Miasta Gdańska - między starym a nowym
23 października 2018 (2 lat i 97 dni temu)
Jak parkingi kubaturowe zmienią nasze miasto?
16 października 2018 (2 lat i 104 dni temu)
23:52
Elementarz wyborcy
11 października 2018 (2 lat i 109 dni temu)
30:28
30-lecie Związku Sybiraków
9 października 2018 (2 lat i 111 dni temu)
34:57
Wideoczat z Dorotą Stalińską
4 października 2018 (2 lat i 116 dni temu)
27:56
Pomorskie Eko Forum 2018
4 października 2018 (2 lat i 116 dni temu)
1:02:52
Westerplatte walczy. Wideoczat z Andrzejem Drzycimskim
3 października 2018 (2 lat i 117 dni temu)
30:37
Budżet i nie tylko. Wideoczat z radnymi
25 września 2018 (2 lat i 125 dni temu)
29:07
Wideoczat z Krystyną Jandą
18 września 2018 (2 lat i 132 dni temu)
25:02
Centrum Hewelianum gdańskim Central Parkiem?
13 września 2018 (2 lat i 137 dni temu)
24:16
Festiwal Wilno w Gdańsku 2018
6 września 2018 (2 lat i 144 dni temu)
27:59
Czy na gdańskich ulicach jest bezpiecznie?
5 września 2018 (2 lat i 145 dni temu)
34:11
Ile Miasto powinno dokładać na edukację?
4 września 2018 (2 lat i 146 dni temu)
33:40
Muzeum Wolnego Miasta - "opcja niemiecka"?
2 sierpnia 2018 (2 lat i 179 dni temu)
27:05
Wszystko o Jarmarku Św. Dominika
26 lipca 2018 (2 lat i 186 dni temu)
23:30
GDAŃSK Z SZEKSPIREM. Rusza niezwykły festiwal!
25 lipca 2018 (2 lat i 187 dni temu)
39:30
Odpady i segregacyjne dylematy - zobacz wideoczat
12 kwietnia 2018 (2 lat i 291 dni temu)
39:15
Jak Gdańsk wspiera seniorów? Zobacz wideoczat.
10 kwietnia 2018 (2 lat i 293 dni temu)
22:37
Jak być fit - dla dorosłych i dzieci
6 kwietnia 2018 (2 lat i 297 dni temu)
31:00
Jak pomagać osobom z autyzmem?
5 kwietnia 2018 (2 lat i 298 dni temu)
28:05
Rozmowa o miejskich inwestycjach w 2018 roku
3 kwietnia 2018 (2 lat i 300 dni temu)
24:15
Dyskusja radnych przed L sesją
27 marca 2018 (2 lat i 307 dni temu)
25:34
Jak od kwietnia segregować odpady?
14 marca 2018 (2 lat i 320 dni temu)
24:43
„PIT w Gdańsku. Się opłaca!” 2018
9 marca 2018 (2 lat i 325 dni temu)
42:06
#MeToo - Gdańsk przeciw przemocy seksualnej
18 stycznia 2018 (3 lat i 10 dni temu)
36:31
Dawać i mieć frajdę? Wideoczat o finale WOŚP
11 stycznia 2018 (3 lat i 17 dni temu)
56:19
Autobusy i tramwaje - będzie jeszcze lepiej?
4 stycznia 2018 (3 lat i 24 dni temu)
23:59
Sylwestrowy Konkurs Butelkowy 2017
28 grudnia 2017 (3 lat i 31 dni temu)
28:38
Radni przed XLIII Sesją Rady Miasta Gdańska
27 września 2017 (3 lat i 123 dni temu)
25:00
Łączy nas Gdańsk - nowa kampania społeczna
21 września 2017 (3 lat i 129 dni temu)
29:37
Czym jest demokracja i jak ją budować?
7 września 2017 (3 lat i 143 dni temu)
22:50
Tunel pod Martwą Wisłą - przegląd serwisowy
28 sierpnia 2017 (3 lat i 153 dni temu)
7:38
Budżet Obywatelski 2018: wywiad z Maciejem Kuklą
10 sierpnia 2017 (3 lat i 171 dni temu)
29:36
Retencja w walce z ulewami
3 sierpnia 2017 (3 lat i 178 dni temu)
30:09
Koniec Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach?
13 kwietnia 2017 (3 lat i 290 dni temu)
28:26
Co z powietrzem w mieście?
16 marca 2017 (3 lat i 318 dni temu)
35:30
Zawodówki - szkoły na trudne czasy?
9 marca 2017 (3 lat i 325 dni temu)
50:21
Komu przeszkadzają reklamy uliczne w mieście?
16 lutego 2017 (3 lat i 346 dni temu)
20:16
PIT w Gdańsku się opłaca
2 lutego 2017 (3 lat i 360 dni temu)
28:49
Bitwa o Muzeum II Wojny Światowej
26 stycznia 2017 (4 lat i 2 dni temu)
31:32
Z sercem do bezpańskiego psa i kota
11 stycznia 2017 (4 lat i 17 dni temu)
43:41
Gdańsk miastem praw człowieka
8 grudnia 2016 (4 lat i 51 dni temu)
51:20
Magia świątecznego Gdańska
1 grudnia 2016 (4 lat i 58 dni temu)
39:47
Parada Niepodległości w Gdańsku
10 listopada 2016 (4 lat i 79 dni temu)
30:16
Kwiaty i inna zieleń
3 listopada 2016 (4 lat i 86 dni temu)
47:31
Droga Zielona - wybawienie czy kłopot dla Gdańska?
8 września 2016 (4 lat i 142 dni temu)
30:00
Czy jest moda na psy i koty ze schroniska?
4 sierpnia 2016 (4 lat i 177 dni temu)
25:58
FETA! To będzie best of ostatnich 10 lat
14 lipca 2016 (4 lat i 198 dni temu)
31:33
Kłopoty z parkowaniem przy plaży
7 lipca 2016 (4 lat i 205 dni temu)
32:16
Sezon letni czas zacząć
23 czerwca 2016 (4 lat i 219 dni temu)
47:43
Oliwa - niedoceniana dzielnica Gdańska?
17 czerwca 2016 (4 lat i 225 dni temu)
29:10
Nowa gdańska Karta Turysty. Poznaj jej zalety
9 czerwca 2016 (4 lat i 233 dni temu)
29:04
Po co komu Rady Dzielnic?
2 czerwca 2016 (4 lat i 240 dni temu)
54:17
Imigranci, którzy zostali gdańszczanami
5 maja 2016 (4 lat i 268 dni temu)
34:26
Nowe zasady segregowania śmieci w Gdańsku
28 kwietnia 2016 (4 lat i 275 dni temu)
PO CO NAM TEN TUNEL?
14 kwietnia 2016 (4 lat i 289 dni temu)
41:48
Program Rodzina 500 plus cz.II
31 marca 2016 (4 lat i 303 dni temu)
33:01
Program Rodzina 500 plus
17 marca 2016 (4 lat i 317 dni temu)

NA GORĄCO
Konferencja prasowa: odbiór elektrodpadów, deklaracje odpadowe, nowe sorterownie
26 stycznia 2021 (1 dzień temu)
Rozszerzenie usług z zakresu odbioru elektroodpadów od mieszkańców Gdańska, działania speczespołu powołanego do kontrolowania deklaracji odpadowych oraz nowe sorterownie będą tematem konferencji prasowej
Wszystkie Strony Miasta. Radne o XXXII sesji RMG, szczepieniach i statutach Rad Dzielnic
26 stycznia 2021 (1 dzień temu)
Do programu „Wszystkie Strony Miasta” zaprosiliśmy przedstawicielki klubów radnych: Beatę Dunajewską, przewodniczącą klubu radnych Wszystko dla Gdańska (WdG) i Kamilę Błaszczyk, wiceprzewodniczącą klubu Koalicji Obywatelskiej (KO). Rozmowa dotyczyła zaplanowanej na 28 stycznia XXXII sesji Rady Miasta Gdańska, ale też ważnych spraw związanych ze szczepieniami i pandemią Covid-19.
Budżet Obywatelski w Gdańsku. Radni dzielnic proponują zmiany w następnych edycjach
20 stycznia 2021 (7 dni temu)
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej, dziewiątej już edycji gdańskiego BO. Do dzisiaj, 21 stycznia, można wypełniać tzw. ankietę ewaluacyjną, w której każdy mieszkaniec może wskazać, co należy zmienić bądź poprawić w kolejnej edycji. W środę, 20 stycznia, odbyło się spotkanie konsultacyjne z radnymi dzielnic
Dlaczego rząd pozostawia bez pomocy gminy nadmorskie i faworyzuje gminy górskie?
19 stycznia 2021 (8 dni temu)
Konferencja na temat aktualnej sytuacji w branży turystyczno-restauratorskiej
Walka ze skutkami zimy w Gdańsku
19 stycznia 2021 (8 dni temu)
Jak wygląda odśnieżanie w Gdańsku z punktu widzenia służb? Które drogi odśnieżone są w pierwszej kolejności? Ile kosztuje akcja zima? Po ostatnich śnieżycach, które miały u nas miejsce postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania, a przy okazji pokazać jak wygląda praca przy łagodzeniu skutków zimy.
Budżet Obywatelski w Gdańsku. Co zmienić i poprawić w przygotowaniach do kolejnej edycji?
19 stycznia 2021 (8 dni temu)
We wtorkowe popołudnie, 19 stycznia, odbyło się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, w trakcie którego mogli zgłaszać swoje propozycje ewentualnych zmian, a także opowiedzieć o spostrzeżeniach i doświadczeniach związanych ze zgłaszaniem wniosków czy realizacją zwycięskich projektów BO
Szczepimy się
18 stycznia 2021 (9 dni temu)
Raport 2020 o polityce mieszkaniowej - konferencja prasowa
15 stycznia 2021 (12 dni temu)
Podczas spotkania podsumowane zostały dwa lata działalności oraz plany na kolejne lata w obszarze mieszkalnictwa. Udział wezieli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Danuta Wójcicka, reprezentująca Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA
powrót do góry