Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE
‹›
Wzmocnijmy rolę samorządów w UE. Rozmowa z Olgierdem Geblewiczem
1 maja 2020 (1 rok i 176 dni temu)
Gościem programu „Wszystkie Strony Miasta” był Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, który pełni zarazem funkcję prezesa Zarządu Związku Województw RP. Od lat zasiada też w Europejskim Komitecie Regionów, gdzie szefuje frakcji EPL. W ramach Konferencji Przewodniczących Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów apeluje o wzmocnienie roli samorządów i nową, odważną politykę UE po pandemii.

Konferencja Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów w przyjętym oświadczeniu przedstawia swoją koncepcję niezbędnych zmian, które powinny nastąpić w Unii Europejskiej po pandemii Covid-19. Sygnatariusze apelu piszą o potrzebie zapewnianie opieki zdrowotnej i usług publicznych dla lokalnych społeczności, tak aby nikt nie został pozostawiony sam sobie.
 

Unijny mechanizm nadzwyczajny w dziedzinie zdrowia

Marszałek Geblewicz już na początku rozmowy zwrócił uwagę, że wiele placówek służby zdrowia, szczególnie w sektorze zakaźnym, prowadzona jest w Europie przez samorządy i to właśnie regiony, powiaty bądź miasta wzięły na siebie główny wysiłek walki z koronawierusem.

- Jeżeli patrzymy na takie kraje jak Hiszpania i Włochy, to widzimy, że tam władze lokalne muszą nie tylko zabezpieczać miejsca w szpitalach, ale wręcz adoptować hale sportowe i inne obiekty do możliwości respirowania ludzi. Ta pandemia pokazała, że tylko i wyłącznie dobry samorząd jest w stanie odpowiadać na tego typu wyzwania, ale nie jest w stanie tego uczynić bez pomocy ze strony państwa i bez pomocy ze strony Unii Europejskiej – mówił Olgierd Geblewicz. - Wydaje nam się, że taki pomysł, jak to określiliśmy Health Emergency Mechanism, czyli Mechanizmu Bezpieczeństwa Zdrowotnego powinien być stworzony, żebyśmy wszyscy w Europie czuli się po prostu bezpieczniej. Ta pandemia pokazała, jak w sposób nie do końca chyba świadomy, uzależniliśmy się w Europie od krajów trzecich, w takich sprawach jak choćby środki ochrony indywidualnej czy urządzenia do zwalczania różnego rodzaju chorób. W momencie, kiedy jesteśmy odcięci od dostaw okazuje się, że to nie pieniądze są pierwszą barierą, a brak odpowiednich zasobów. W ramach tego mechanizmu apelujemy, żeby stworzyć wspólne zasoby. W Polsce mamy Agencję Rezerw Materiałowych. Nie będę się wypowiadał na temat tego jak ona działa, bo wszyscy doskonale wiemy, że kiedy w Chinach szalała pandemia Agencja Rezerw Materiałowych zamiast kupować środki ochrony indywidualnej, maseczki, fartuchy, przyłbice, kupowała węgiel i to jeszcze z Rosji.
 

Wzmocnić rolę samorządów w UE

Zdaniem marszałka Geblewicza ważna i kluczowa rola samorządów w UE nie dla wszystkich jest oczywista, a dzisiaj dodatkowo można dostrzec duże ryzyka dla dalszego funkcjonowania samorządów.

- Wiele osób w Polsce nie wie, czym jest Komitet Regionów, bo on żyje trochę w cieniu. To jest tak naprawdę europejski parlament złożony z samorządowców. My lobbujemy za tym, żeby dostrzegać i wzmacniać rolę samorządów. Zawsze naszą intencją było to, żeby budować różnego rodzaju mechanizmy wsparcia i dostępu do funduszy unijnych bezpośrednio, uniezależniając się częściowo od rządu. Wiemy dzisiaj doskonale, że rządy bardzo chętnie zawłaszczają pieniądze wcale o tym nie mówiąc. Skupmy się na Polsce. Z jednej strony wychodzi pan Morawiecki i grzmi, że Unia Europejska nam w niczym nie pomaga, że sami sobie dajemy radę i w tym samy czasie jego urzędnicy wysyłają do nas, do marszałków pisma z zapytaniem „Ile wam jeszcze pieniędzy unijnych zostało, bo musimy je wszystkie wykorzystać na walkę z pandemią”. To jest nie fair – tłumaczył Olgierd Geblewicz.


Po pandemii powinien pojawić się w UE plan wsparcia dla europejskich samorządów|

Centralnym elementem takiego planu naprawy powinien być unijny fundusz naprawczy, połączony z budżetem UE i oparty na europejskim ubezpieczeniu zadłużenia. Fundusz ten musiałby obejmować kwotę około 500 mld EUR i umożliwiać przyszłościowe inwestycje. Nowy budżet UE musi być podstawą naprawy gospodarczej i musi zostać znacznie zwiększony, aby stał się prawdziwym instrumentem solidarności i spójności 

– czytamy w oświadczeniu  Konferencji Przewodniczących Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów.

- Powiedzmy sobie uczciwie rządy mają wiele mechanizmów. Mogą podnosić podatki, mogą dodrukowywać pieniędzy, mogą zwiększać deficyt bez umiaru, natomiast my jesteśmy bardzo mocno zlimitowani. Wiemy, że w bardzo wielu krajach europejskich sytuacja samorządów też nie jest różowa. Piątka Kaczyńskiego niewątpliwie spowodowała, że budżety 2020 roku nawet dla bogatych miast były bardzo trudne do dopięcia, bo zwiększono znacząco obowiązkowe wydatki i obcięto część dochodów. Ten kryzys gospodarczy, który nadciąga, a zaręczam, że to nie jest jeszcze główna fala, spowoduje gigantyczne wyrwy w naszych budżetach. Będziemy musieli decydować z czego ciąć, a cięcia w budżecie gminy oznaczają obniżenie standardu życia mieszkańców – wyjaśniał Olgierd Geblewicz. - W związku z tym chcielibyśmy mechanizmu bezpośredniego wsparcia dla poszczególnych regionów i samorządów. Pozwoli to nam przetrwać ten trudny okres. Decyzja jednak ostatecznie zależy do rady Europejskiej, bo to premierzy musieliby się zgodzić na tego typu finansowanie. Presja na coraz większa samodzielność samorządów ma sens.

Nasz rozmówca określa się jako zwolennik równowagi między rządem centralnym a samorządem. Jego zdaniem kraj jest wtedy silny, kiedy ma silny rząd i samorząd.
 

Czytaj też: 16 lat Polski w Unii Europejskiej. Warto o tym pamiętać i pomyśleć z wdzięcznością


Czy UE zawiodła w czasie koronawirusa, a skuteczne okazały się państwa narodowe?

- To jest oczywiście ulubiona melodia populistów wszelkiej maści w całej Europie. Słyszymy to w Polsce z ust rządzących, słyszymy to we Włoszech, w Hiszpanii czy w Niemczech głosem AfD i w innych państwach. Problem polega na tym, że Unia Europejska ma tyle narządzi, ile jej państwa i rządy dadzą. Ci sami ludzie, którzy mówi, że nie damy wam pół centa władzy dzisiaj krytykują Unię, że nie stworzyła mechanizmów wspólnej ochrony zdrowia. Spytajmy polityka X, Y, Z czy kiedykolwiek o to apelował lub był przychylny jakiejkolwiek wspólnej inicjatywie europejskiej. Wtedy okaże się, że na pewno nie – odpowiadał na to pytanie marszałek Geblewicz. - Ci sami politycy, którzy tak krzyczą, że Unia nie pomaga bardzo chętnie korzystają ze wszystkich mechanizmów elastyczności, które w tej chwili, natychmiastowo Unia stworzyła, żeby można było wykorzystać fundusze unijne, które są w naszej dyspozycji do walki z koronawirusem. Weźmy przykład Polski. Wychodzi pan Morawiecki na mównicę i mówi, że Unia nie dała nam ani jednego dodatkowego centa. A skąd Unia ma wziąć dodatkowe euro? Czy pan Morawiecki pojechał do Brukseli i powiedział „Zwiększmy w tej wyjątkowej sytuacji budżet o dodatkowe 20, 30 czy 50 procent? Nie.


Unia Europejska uelastyczniła swoją politykę, pozwoliła na przekierowanie środków na walkę z pandemią. Marszałek Geblewicz podał konkretny przykład dotyczący zaopatrzenia szpitali w zachodniopomorskiem w sprzęt medyczny i aparaturę laboratoryjna do przeprowadzania testów.


- Nasz rząd w naszym województwie, na szpitale podlegające samorządowi województwa przeznaczył około 3 milionów złotych. Unia Europejska poprzez zbudowanie mechanizmów elastyczności i pozwoliła mi przesunąć pieniądze, przeznaczyła w chwili obecnej już 18 mln zł i planujemy już następne 30, a być może jeszcze 60 milionów złotych. Więc to jest skala porównawcza interwencji.


Odważny proinwestycyjny budżet UE

Europa po pandemii będzie zapewne zupełnie inna. Samorządowcy z Europy i osoby zaangażowane w tworzenie mechanizmów unijnych muszą stworzyć wspólna odpowiedź na nową sytuację. W Unii Europejskiej słychać dziś głosy eurosceptyków, którzy mówią o demontażu wspólnoty. Nie są też odosobnione głosy postulujące zmniejszenie, nawet do zera wspólnego budżetu.

- Jest jednak wciąż wiele osób, które uważają, że Unia Europejska to najlepszy projekt cywilizacyjny, który został stworzony. Jeżeli tak będziemy myśleć, to budżet powinien być zwiększany. Jak go zwiększać? Wiemy, że budżety wszystkich państw Unii bardzo mocno nadszarpnięte i trudno wyobrażać sobie, będąc realistą, że państwa zgodzą się na zwiększenie o 60 czy 80 procent składki członkowskiej. Wszyscy, a w szczególności państwa południa, bardzo mocno ten kryzys odczuli. To będzie trudne, wręcz niemożliwe – mówił marszałek Geblewicz. - Myślimy o mechanizmie trochę podobnym do planu Junckera, żeby wpuszczać pieniądze czy to Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy wręcz funduszy prywatnych do tego, żeby nakręcać dalej duże tempo inwestycyjne w naszych krajach, naszych regionach, naszych miastach.

W tym roku miały być ostatecznie uzgodnione wieloletnie ramy finansowe Unii, a więc budżet na następną perspektywę w latach 2021 – 2027. Być może stanie się to w drugiej połowie roku, wówczas to prezydencję w UE przejmą Niemcy. Nasz rozmówca wierzy, że uda się osiągnąć porozumienie.

„Aby uwolnić niezbędne zasoby oraz zagwarantować efekt mnożnikowy i uruchomienie dalszych inwestycji publicznych i prywatnych, należy zwiększyć zdolność inwestycyjną budżetu UE  poprzez podniesienie, przynajmniej przejściowo, pułapu budżetu UE powyżej obecnego 1,2% DNB UE oraz poprzez rozważenie nowych zasobów własnych” 

– napisali w oświadczeniu przewodniczący Europejskiego Europejskiego Komitetu Regionów.

- To co zawsze nakręca gospodarkę, to inwestycje. Jeśli zwiększymy budżet, to damy większe szanse, również firmom prywatnym, żeby szybciej przejść przez ten trudny okres – podsumował Olgierd Geblewicz.

 

30:03
Koronawirus. Gdańsk dla uczniów on-line
16 marca 2020 (1 rok i 222 dni temu)
20:13
Koronawirus - sytuacja na Pomorzu
12 marca 2020 (1 rok i 226 dni temu)
35:48
Masz depresję - w Gdańsku znajdziesz pomoc
20 lutego 2020 (1 rok i 247 dni temu)
12:30
Dni Otwarte w podstawówkach
19 lutego 2020 (1 rok i 248 dni temu)
33:30
Jak turyści wpływają na życie gdańszczan?
14 lutego 2020 (1 rok i 253 dni temu)
32:20
Milion wizyt w bibliotekach w Gdańsku
13 lutego 2020 (1 rok i 254 dni temu)
21:09
Pojazdy autonomiczne - potrzebne?
6 grudnia 2019 (1 rok i 323 dni temu)
20:08
Przed XVII Sesją Rady Miasta Gdańska
26 listopada 2019 (1 rok i 333 dni temu)
24:05
Przed XV sesją Rady Miasta Gdańska
22 października 2019 (2 lat i 3 dni temu)
26:50
W ten weekend odwiedzamy ZOO - za darmo!
17 października 2019 (2 lat i 8 dni temu)
17:40
Wszystko o pracy dla seniorów
10 października 2019 (2 lat i 15 dni temu)
4:16
Wybory do Sejmu i Senatu 2019
17 września 2019 (2 lat i 38 dni temu)
21:46
4. Gdański Tydzień Demokracji videoczat
10 września 2019 (2 lat i 45 dni temu)
24:22
Autonomicznym busem po Gdańsku
3 września 2019 (2 lat i 52 dni temu)
25:45
Sąd nad Jezusem w Wielki Piątek
18 kwietnia 2019 (2 lat i 190 dni temu)
16:05
Loteria PIT w Gdańsku. Się opłaca! 2019 - czat
16 kwietnia 2019 (2 lat i 192 dni temu)
23:15
Muzeum Gdańska – jubileusz i plany
2 kwietnia 2019 (2 lat i 206 dni temu)
29:49
Autyzm – świadomość i wyzwania
27 marca 2019 (2 lat i 212 dni temu)
27:04
Radni przed VIII sesją Rady Miasta Gdańska
26 marca 2019 (2 lat i 213 dni temu)
23:27
Ze sportem na TAK
21 marca 2019 (2 lat i 218 dni temu)
31:27
O gdańskiej wiośnie literackiej
19 marca 2019 (2 lat i 220 dni temu)
32:04
Jak ulepszyć gdańskie przestrzenie lokalne?
14 marca 2019 (2 lat i 225 dni temu)
17:32
Jak instytucje kultury radzą sobie z hejtem?
6 marca 2019 (2 lat i 233 dni temu)
37:55
Wszystko o Radach Dzielnic
19 lutego 2019 (2 lat i 248 dni temu)
30:00
Chris Niedenthal i Wojciech Duda gośćmi wideoczatu
30 stycznia 2019 (2 lat i 268 dni temu)
Ostatnia puszka WOŚP prezydenta Adamowicza
23 stycznia 2019 (2 lat i 275 dni temu)
30:00
27. Finał w WOŚP w Gdańsku. Obejrzyj wideoczat
10 stycznia 2019 (2 lat i 288 dni temu)
30:00
Gdańsk już nie dla Kosmosu?
6 grudnia 2018 (2 lat i 323 dni temu)
30:00
Święta, Jarmark Bożonarodzeniowy. Jakie atrakcje?
27 listopada 2018 (2 lat i 332 dni temu)
0:25:00
Przed czwartkową sesją RMG nowej kadencji.
21 listopada 2018 (2 lat i 338 dni temu)
30:00
Jak wyglądają przygotowania do zimy?
16 listopada 2018 (2 lat i 343 dni temu)
30:00
Czy Gdańsk stał się turystyczną potęgą?
15 listopada 2018 (2 lat i 344 dni temu)
0:30:00
Rada Miasta Gdańska. Podsumowanie VII kadencji
6 listopada 2018 (2 lat i 353 dni temu)
25:40
Budżet Obywatelski - podsumowania i plany
30 października 2018 (2 lat i 360 dni temu)
19:42
Rada Miasta Gdańska - między starym a nowym
23 października 2018 (3 lat i 2 dni temu)
Jak parkingi kubaturowe zmienią nasze miasto?
16 października 2018 (3 lat i 9 dni temu)
23:52
Elementarz wyborcy
11 października 2018 (3 lat i 14 dni temu)
30:28
30-lecie Związku Sybiraków
9 października 2018 (3 lat i 16 dni temu)
34:57
Wideoczat z Dorotą Stalińską
4 października 2018 (3 lat i 21 dni temu)
27:56
Pomorskie Eko Forum 2018
4 października 2018 (3 lat i 21 dni temu)
1:02:52
Westerplatte walczy. Wideoczat z Andrzejem Drzycimskim
3 października 2018 (3 lat i 22 dni temu)
30:37
Budżet i nie tylko. Wideoczat z radnymi
25 września 2018 (3 lat i 30 dni temu)
29:07
Wideoczat z Krystyną Jandą
18 września 2018 (3 lat i 37 dni temu)
25:02
Centrum Hewelianum gdańskim Central Parkiem?
13 września 2018 (3 lat i 42 dni temu)
24:16
Festiwal Wilno w Gdańsku 2018
6 września 2018 (3 lat i 49 dni temu)
27:59
Czy na gdańskich ulicach jest bezpiecznie?
5 września 2018 (3 lat i 50 dni temu)
34:11
Ile Miasto powinno dokładać na edukację?
4 września 2018 (3 lat i 51 dni temu)
33:40
Muzeum Wolnego Miasta - "opcja niemiecka"?
2 sierpnia 2018 (3 lat i 84 dni temu)
27:05
Wszystko o Jarmarku Św. Dominika
26 lipca 2018 (3 lat i 91 dni temu)
39:30
Odpady i segregacyjne dylematy - zobacz wideoczat
12 kwietnia 2018 (3 lat i 196 dni temu)
39:15
Jak Gdańsk wspiera seniorów? Zobacz wideoczat.
10 kwietnia 2018 (3 lat i 198 dni temu)
22:37
Jak być fit - dla dorosłych i dzieci
6 kwietnia 2018 (3 lat i 202 dni temu)
31:00
Jak pomagać osobom z autyzmem?
5 kwietnia 2018 (3 lat i 203 dni temu)
28:05
Rozmowa o miejskich inwestycjach w 2018 roku
3 kwietnia 2018 (3 lat i 205 dni temu)
24:15
Dyskusja radnych przed L sesją
27 marca 2018 (3 lat i 212 dni temu)
25:34
Jak od kwietnia segregować odpady?
14 marca 2018 (3 lat i 225 dni temu)
24:43
„PIT w Gdańsku. Się opłaca!” 2018
9 marca 2018 (3 lat i 230 dni temu)
42:06
#MeToo - Gdańsk przeciw przemocy seksualnej
18 stycznia 2018 (3 lat i 280 dni temu)
36:31
Dawać i mieć frajdę? Wideoczat o finale WOŚP
11 stycznia 2018 (3 lat i 287 dni temu)
56:19
Autobusy i tramwaje - będzie jeszcze lepiej?
4 stycznia 2018 (3 lat i 294 dni temu)
23:59
Sylwestrowy Konkurs Butelkowy 2017
28 grudnia 2017 (3 lat i 301 dni temu)
28:38
Radni przed XLIII Sesją Rady Miasta Gdańska
27 września 2017 (4 lat i 28 dni temu)
25:00
Łączy nas Gdańsk - nowa kampania społeczna
21 września 2017 (4 lat i 34 dni temu)
29:37
Czym jest demokracja i jak ją budować?
7 września 2017 (4 lat i 48 dni temu)
22:50
Tunel pod Martwą Wisłą - przegląd serwisowy
28 sierpnia 2017 (4 lat i 58 dni temu)
7:38
Budżet Obywatelski 2018: wywiad z Maciejem Kuklą
10 sierpnia 2017 (4 lat i 76 dni temu)
29:36
Retencja w walce z ulewami
3 sierpnia 2017 (4 lat i 83 dni temu)
30:09
Koniec Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach?
13 kwietnia 2017 (4 lat i 195 dni temu)
28:26
Co z powietrzem w mieście?
16 marca 2017 (4 lat i 223 dni temu)
35:30
Zawodówki - szkoły na trudne czasy?
9 marca 2017 (4 lat i 230 dni temu)
50:21
Komu przeszkadzają reklamy uliczne w mieście?
16 lutego 2017 (4 lat i 251 dni temu)
20:16
PIT w Gdańsku się opłaca
2 lutego 2017 (4 lat i 265 dni temu)
28:49
Bitwa o Muzeum II Wojny Światowej
26 stycznia 2017 (4 lat i 272 dni temu)
31:32
Z sercem do bezpańskiego psa i kota
11 stycznia 2017 (4 lat i 287 dni temu)
43:41
Gdańsk miastem praw człowieka
8 grudnia 2016 (4 lat i 321 dni temu)
51:20
Magia świątecznego Gdańska
1 grudnia 2016 (4 lat i 328 dni temu)
59:07
Zmiany w systemie oświaty - czy jest się czego bać?
17 listopada 2016 (4 lat i 342 dni temu)
39:47
Parada Niepodległości w Gdańsku
10 listopada 2016 (4 lat i 349 dni temu)
30:16
Kwiaty i inna zieleń
3 listopada 2016 (4 lat i 356 dni temu)
30:00
Czy jest moda na psy i koty ze schroniska?
4 sierpnia 2016 (5 lat i 82 dni temu)
25:58
FETA! To będzie best of ostatnich 10 lat
14 lipca 2016 (5 lat i 103 dni temu)
31:33
Kłopoty z parkowaniem przy plaży
7 lipca 2016 (5 lat i 110 dni temu)
32:16
Sezon letni czas zacząć
23 czerwca 2016 (5 lat i 124 dni temu)
47:43
Oliwa - niedoceniana dzielnica Gdańska?
17 czerwca 2016 (5 lat i 130 dni temu)
29:10
Nowa gdańska Karta Turysty. Poznaj jej zalety
9 czerwca 2016 (5 lat i 138 dni temu)
29:04
Po co komu Rady Dzielnic?
2 czerwca 2016 (5 lat i 145 dni temu)
54:17
Imigranci, którzy zostali gdańszczanami
5 maja 2016 (5 lat i 173 dni temu)
34:26
Nowe zasady segregowania śmieci w Gdańsku
28 kwietnia 2016 (5 lat i 180 dni temu)
PO CO NAM TEN TUNEL?
14 kwietnia 2016 (5 lat i 194 dni temu)
41:48
Program Rodzina 500 plus cz.II
31 marca 2016 (5 lat i 208 dni temu)
33:01
Program Rodzina 500 plus
17 marca 2016 (5 lat i 222 dni temu)

NA GORĄCO
OGŁOSZENIE WYNIKÓW BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022
22 października 2021 (2 dni temu)
Zakończyło się głosowanie w dziewiątej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Swoje głosy oddało 43 tys. 190 mieszkanek i mieszkańców Gdańska. W piątek, 22 października, poznaliśmy zwycięskie projekty. O wynikach poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.
Bez plastiku na Matarni
20 października 2021 (4 dni temu)
„Spojrzenie na dzielnice – Planowanie i dialog społeczny”
20 października 2021 (4 dni temu)
Tym razem spotkanie będzie poświęcone partycypacji w planowaniu rozwoju dzielnic. Chcemy poruszyć następujące zagadnienia: na ile planowanie na szczeblu dzielnicowym stworzyć może nową jakość w procesie dyskusji o przyszłości miasta? czy potrzebne i wskazane jest wypracowanie zarówno strategii dzielnicowych jak i masterplanów urbanistycznych związanych z ich kształtowaniem? jaka forma dialogu jest najbardziej wskazana do wprowadzenia? Uczestnicy debaty: dr Anna Staniewska (Politechnika Krakowska), Tomasz Strug (przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa), Maxymilian Kieturakis (przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście), Karol Ważny (radny miasta Gdańska), Sylwia Betlej (p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, UM Gdańsk). Debatę poprowadzi Architekt Miasta, Piotr Lorens.
40. Sesja Rady Miasta Gdańska kadencji 2018-2023 2021_10_18
18 października 2021 (6 dni temu)
Obecny kształt szkół, obawa związana ze zmianami proponowanymi przez Ministra Edukacji i Nauki oraz dostępne możliwości. To główne tematy poruszane podczas debaty w trakcie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Gdańska, zwołanej przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańsk, która odbyła się w poniedziałek, 18 października. W jej trakcie przyjęty został także apel radnych
Jestem z Gdańska. Rozmowa Agnieszki Michajłow z Jackiem Friedrichem
13 października 2021 (11 dni temu)
Od początku września Agnieszka Michajłow na www.gdansk.pl raz w tygodniu prowadzi cykl wywiadów pod wspólnym tytułem: Jestem z Gdańska. W środę, 13 października, gościem programu będzie Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Temat rozmowy: Po co w naszym mieście Muzeum Narodowe?
powrót do góry