Zrozumieć Ostatnią Wieczerzę. Liturgia Wielkiego Czwartku w kościele św. Jana

Jak w całej Polsce, wielkoczwartkowa liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej we wszystkich gdańskich kościołach odbyła się bez udziału wiernych - choć to jedno z najważniejszych wydarzeń w katolickim kalendarzu. Taki jest jeden ze skutków epidemii koronawirusa. Nasz portal przeprowadził transmisję wideo z liturgii Wielkiego Czwartku w kościele św. Jana w Gdańsku.
1:08:06
2020-04-09
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Liturgia Triduum Paschalnego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota - oglądaj na gdansk.pl


Triduum Paschalne (inaczej Triduum Wielkanocne) to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w Kościele katolickim, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W tym czasie wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, transmitowaną na www.gdansk.pl, poprowadził o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.

- W niezwykłym czasie odprawiamy misteria i rozpoczynamy Mszę Wieczerzy Pańskiej - kiedy nie możemy się, jak zwykle, zgromadzić na liturgii. Ale Kościół nadal jest gromadzony - w tych wszystkich miejscach, gdzie modlitwę rozpoczynamy, w tym momencie, gdy każdy może być blisko naszego ołtarza i włączyć się w naszą modlitwę - powiedział ojciec Osek.

Homilię na Wielki Czwartek wygłosił ksiądz Krzysztof Niedałtowski:

„Z hasłem Ostatnia Wieczerza najczęściej kojarzymy scenę ustanowienia Eucharystii. Mówimy nawet przecież, że Wielki Czwartek to dzień, kiedy Jezus ustanowił Eucharystię. A w opisie ani słowa ani o tym - ani chleba, ani wina, ani kwestii, które wypowiadamy podczas mszy świętej, mówiąc >>to jest ciało moje, to jest krew moja<<. Tylko apostoł Paweł nam to przypomniał, który nie był na wieczerzy.Ale jest w opisie >>czyńcie na moją pamiątkę<< i >>czyńcie, jak ja uczyniłem<<. I nie odnosi się wprost do łamania chleba i picia wina, do ciała i krwi pańskiej. Bo to nasze naśladowanie Jezusa powinno polegać na geście służby. Umycie nóg staje dzisiaj w centrum Janowej opowieści. My, dzisiaj, powtarzając Ostatnią Wieczerzę sakramentalnie w Wielki Czwartek - we wspólnocie braci dominikanów, mamy dzban, misę i prześcieradło, aby upamiętnić ten gest. Ten gest stoi dzisiaj w samym centrum naszego świętowania wielkiego czwartku 2020: czasów pandemii, zamkniętych kościołów, czasu, w którym mamy szczególny post eucharystyczny - bo tak niewielu z nas może dzisiaj przystąpić to tego sakramentu. Dlatego ten gest - służby, umycia nóg, pokory, uniżenia Boga przed człowiekiem, staje w centrum naszego rozumienia tej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. To centralny dla całej Ewangelii Jezusowy znak".


Kościół św. Jana w Gdańsku. Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej


Ks. Krzysztof Niedałtowski mówił dalej:

"Kiedy próbujemy zrozumieć Ostatnią Wieczerzę, moglibyśmy wysnuć trzy ścieżki, po których porusza się jej interpretacja. Pierwszy wątek to psychologiczny wątek zdrady Judasza. Ona dzisiaj jest zaledwie wzmiankowana przez św. Jana, ale w innych opisach jest bardzo wyraźnie zaznaczona.Drugi szlak interpretacji to znak ustanowienia eucharystii. Na przedstawieniach średniowiecznych, renesansowych i barokowych Jezus bierze do ręki chleb i wino, i mówi >>to czyńcie na moją pamiątkę, bierzcie i jedźcie<<. Wysiłek duchowy, jaki teraz powinniśmy podjąć w tym poście eucharystycznym, powinien iść w kierunku pytania, jak mogę się do tego Jezusa upodobnić, nawet wtedy, gdy nie mogę go przyjąć w sakramencie. Niech to będzie sakrament pragnienia, w którym oczyścimy nasze intencje, odrzucimy spory. Mam nadzieję, że ten czas - trudny, będzie dla nas wielką lekcją pogłębienia tego, czym są sakramentalne znaki i rytuały.Trzeci wątek jest wątkiem przekazania miłości - mówimy o tym, że Jezus ustanawia sakrament miłości. I to miłości takiej, jaką on nas obdarował. Po tym mają nas poznać, że się wzajemnie miłujemy. Tym jest umycie nóg - znak pokory. Bo miłość to pokora, zrobienie miejsca, zrozumienie, że ważniejsza jest służba niż władanie.”


Transmisje mszy świętych na gdansk.pl:

  • Wielki Piątek, 10 kwietnia, godz. 19.30 - Triduum Paschalne w kościele św. Mikołaja
  • Wielka Sobota, 11 kwietnia, godz. 21.00 - Triduum Paschalne w kościele św. Mikołaja
  • Niedziela Wielkanocna, godz. 12.00 - msza św. w kościele św. Jana
     

 

Więcej z: Puls miasta