Kościół św. Jana w Gdańsku. Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

- To była wielka tragedia dla całego narodu, ale pamiętajmy że było to przede wszystkim cierpienie i ból pojedynczych osób, tych którzy stracili najbliższych - powiedział ksiądz Krzysztof Niedałtowski podczas mszy odprawionej w środę, 8 kwietnia 2020 roku w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele św. Jana w Gdańsku.
48:18
2020-04-08
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

O godz. 12.00 rozpoczęła się msza odprawiona przez księdza Krzysztof Niedałtowskiego, duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej i rektora Kościoła św. Jana oraz ojca Michała Oseka, przeora klasztoru dominikanów w Gdańsku. Msza odbyła się z inicjatywy Małgorzaty Rybickiej - wdowy po Arkadiuszu Rybickim i Ewy Solskiej - wdowy po Leszku Solskim, które były obecne w kościele św. Jana podczas liturgii. 

Smoleńsk. Straciliśmy bohaterów drogi do Wolności - zobacz wirtualną wystawę, którą przygotowało Europejskie Centrum Solidarności

- Mija dziesięć lat od tragicznej katastrofy, która z złamała serca tak wielu z nas, trudno uwierzyć że to już cała dekada, bo rany ciągle są niezabliźnione - mówił ksiądz Krzysztof Niedałtowski. - Trudno też uwierzyć, że sprawujemy tę liturgię w niemal pustej świątyni. Są z nami Malgorzata Rybicka i Ewa Solska, które przynoszą ze sobą ból, pamięć i wdzięczność wobec mężów, których nić życia wraz z innymi 96 osobami, została wtedy przerwana. To wielka żałoba dla nas wszystkich wtedy i jeszcze ciągle dziś. Chciejmy, żeby to byla dobra pamięć, coś co przekuwa rozpacz w tęsknotę.

Ksiądz Niedałtowski podkreślił, że była to wielka tragedia dla całego narodu ale przede wszystkim cierpienie i ból pojedynczych osób, tych którzy stracili najbliższych.

- Stoimy u progu Świąt Wielkanocnych - mówił Krzysztof Niedałtowski. - Solidaryzujemy się, staramy się przełamać wszystkie podziały, modlimy się o siłę jedności w trudnych czasach.

Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku mówił o sile miłości, która pokonuje śmierć i potrafi zmieniać człowieka.

- Śmierć nie zrywa więzi miłości, warto w taką miłość uwierzyć - mówił przeor Michał Osek. - Jeżeli ktoś ma wrażenie, że wiara i miłość nie może się w jego życiu wydarzyć, niech się zatrzyma nad słowami Ewangelii. Miłujmy się tak, jakby nie było smierci, jakby nie mogła zerwać więzów między nami. 


W piątek, 10 kwietnia, o godz. 8.41 - w 10. rocznicę tragedii smoleńskiej - w Bazylice Mariackiej odbędzie się modlitwa za wszystkich poległych w wypadku samolotu, do którego doszło 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Transmisja na gdansk.pl. 

 

Więcej z kategorii: Puls miasta