Historia kościoła św. Jana od 1945 do 1991 roku

Kościół św. Jana to jeden z wyjątkowych obiektów na mapie Gdańska. Jest to ostatni odbudowany z ruin kościołów w naszym mieście, w którym widać dokładnie skalę pierwotnych zniszczeń. Jest tak różny od innych kościołów, że choćby z tego powodu warto go zobaczyć.
54:25
2020-05-25
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zapraszamy do wysłuchania wykładu przygotowanego przez konserwator kościoła św. Jana w Gdańsku, Iwonę Berent.  Wykład jest poświęcony niezwykle ciekawemu okresowi w historii kościoła św. Jana: od roku 1945 do 1991. A więc okresowi, kiedy świątynia ta była wyłączona z użytkowania. W tym okresie popadła w jeszcze większą ruinę, ale także wykonano w niej prace, dzięki którym ostatecznie przetrwała. Świątynia była lapidarium (przechowywano w niej elementy kamieniarskie pochodzące z innych świątyń i obiektów zabytkowych a chwilowo niewykorzystane), była nawet planem filmowym.

Wykład został zorganizowany się w ramach cyklu przygotowanego przez Towarzystwo Dom Uphagena. Zwykle spotkania Towarzystwa mają miejsce w Domu Uphagena i odbywają się z udziałem publiczności. Teraz, ze względu na stan epidemii, jest to niemożliwe.

Mecenasem wykładów jest Miasto Gdańsk

Zapraszamy też do obejrzenia wcześniejszych wykładów: poświęconych historii zdobycia przez gdańszczan obrazu Sąd ostateczny oraz drugiego - opowiadającego o wrakach na Zatoce Gdańskiej.

Więcej z: Wszystkie strony Miasta