"Sąd ostateczny" Hansa Memlinga: jak to się stało, że trafił właśnie do Gdańska. 547 rocznica zdobycia dzieła

27 kwietnia 2020 mija 547 rocznica zdobycia dla Gdańska niezwykłego dzieła: Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Stało się to, gdy gdański kaper Paul Beneke zaatakował i zdobył galerę św. Andrzej/Św. Mateusz, płynącą z Brugii do Florencji. W jej ładowniach znalazł się skarb, którego wartość przyćmiła wszystkie inne zdobyte wówczas bogactwa i nie przeminęła do dziś. Skarb, który stał się jednym ze znaków naszego miasta. Sąd ostateczny Hansa Memlinga pozostaje jednym z najważniejszych dzieł plastycznych, znajdujących się w polskich zbiorach.  
1:03:46
2020-04-21
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Profesor Beata Możejko, w rozmowie z Lechem Parellem wyjaśnia niezwykłą historię  i okoliczności, które doprowadziły do tego, że obraz Hansa Memlinga znalazł się w Gdańsku. Prof. Możejko tłumaczy między innymi:
 

  • Jak to się stało, że okręt tak wielki jak "Piotr z Gdańska" znalazł się w rękach gdańszczan? Czym się różni karawela od karaki i jak to jest duża jednostka w porównaniu do kogi?
  • Czym jest pożyczka bodmeryjna?
  • Kto był pierwszym kapitanem okrętu i dlaczego ostatecznie zastąpił go Paul Beneke?
  • Kim jest kaper i co mu wolno?
  • Czy Paul Beneke miał prawo - zgodnie z panującymi zwyczajami  - zaatakować galerę przewożącą "Sąd Ostateczny", czy też przekroczył swoje uprawnienia?
  • Czy to prawda, że miasto Brugia spłaciło Medyceuszom straty spowodowane przez atak kaperski Paula Beneke?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Czas trwania: 1:04.

Więcej z: Puls miasta