Gdańsk w dobie epidemii: Jakie działania podejmuje miasto na rzecz bezpieczeństwa?

Organizacja majowych wyborów prezydenckich, komunikacja miejska, edukacja zdalna i rekrutacja do szkół i przedszkoli - to główne tematy wirtualnej konferencji prasowej z 24 marca, podczas której prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępcy mówili o aktualnej sytuacji w Gdańsku i podejmowanych działaniach.
48:48
2020-03-24
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wirtualna konferencja prasowa z 24 marca (wtorek) z udziałem prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i jej zastępcami Piotrem Borawskim i Piotrem Kowalczukiem odbyła się w formule krótkich wystąpień prezydentów i zadawania pytań, nadesłanych wcześniej przez dziennikarzy. 

Konferencję rozpoczęło wystąpienie prezydent Aleksandry Dulkiewicz, która przytoczyła dane epidemiologiczne dotyczące Gdańska. W naszym mieście jest 12 osób z potwierdzeniem zakażenia Covid-19, 3 są hospitalizowane, 9 przebywa w izolacji domowej. 

Gdańska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała 146 decyzji dotyczących administracyjnej kwarantanny domowej, obowiązek kwarantanny dla osób powracających z zagranicy obejmuje 351 mieszkańców.

 

Prezydent zaznaczyła również, że Miasto Gdańsk wyznaczyło już miejsca kwarantanny zbiorowej, ale póki co nie ma potrzeby by z nich korzystać.

Odniosła się także do kwestii wyborów prezydenckich:  - Życie i zdrowie są dziś najważniejsze, nie tylko dlatego, że są wartościami zapisanymi w konstytucji. Ograniczenia: zamknięcie szkół i sklepów, niewychodzenie z domu, są po to, byśmy jako wspólnota byli bezpieczni. W tym kontekście organizacja wyborów 10 i 24 maja budzi duże obawy.


"Nic nie zarabiamy, a nawet zwiększamy stratę" - Sebastian Zomkowski o sytuacji w komunikacji miejskiej

 

Piotr Kowalczuk, z-ca prezydent ds. edukacji i usług społecznych poinformował, że 23 marca gdańszczanie otrzymali świadczenia (500 plus i inne), w ciągu kilku dni na konta wpłyną także świadczenia alimentacyjne.
 

CZYTAJ: Zmiany w rekrutacji do szkół i przedszkoli - elektroniczne składanie oświadczeń woli
 

Prezydent przypomniał także, że zakończył się I etap rekrutacji do szkół i przedszkoli: - Teraz rodzice muszą dostarczyć skan poświadczenia wyboru na adres komisji rekrutacyjnej w danej szkole czy przedszkolu - tłumaczył. -  Dla tysiąca dzieci najmłodszych miejsc w przedszkolach po pierwszym etapie rekrutacji może nie być, ale pamiętajcie państwo, że od 11 maja, w  drugim etapie dostępne będą kolejne miejsca do wyboru. Już teraz wiemy, że będzie ich ponad tysiąc w przedszkolach i klasach “0” w szkołach. Gdańsk oferuje miejsca w przedszkolach na terenie całej gminy, czasem nie są one blisko miejsca zamieszkania. Proszę, by do maja powstrzymać się przed nerwowymi krokami. 

Piotr Kowalczuk mówił także o działaniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku: - Monitorujemy środowiska potrzebujące pomocy. Od policji i sanepidu dostajemy  listy osób na kwarantannie, które potrzebują zakupów i paczek żywnościowych, dostarczamy je, także we współpracy z innymi instytucjami. Wystarczy skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, jeśli ktoś potrzebuje takiego wsparcia.

 

Dodatkowe kursy na liniach autobusowych 107, 111, 154, 200, 232, 256 - po konsultacjach z zakładami pracy



Piotr Borawski, z- ca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu mówił przede wszystkim o komunikacji miejskiej w dobie epidemii: - Co dzień monitorujemy sytuację w komunikacji, we wprowadzonym w ubiegłym tygodniu sobotnim rozkładzie jazdy dwukrotnie dokonaliśmy korekt, uzupełniając kursy w newralgicznych obszarach w godzinach porannego szczytu.

Prezydent zaznaczył, że sobotnie rozkłady wprowadzono obecnie we wszystkich dużych miastach w Polsce, także w miastach naszej metropolii.

- Nie chodzi tu o oszczędności, raczej trzeba będzie dołożyć kolejne miliony do komunikacji, ponieważ jeździ dużo mniej ludzi i sprzedajemy mniej biletów, a koszty funkcjonowania są raczej stałe - tłumaczył. - Tu chodzi o sytuację sanitarną, dlatego apeluję do mieszkańców: jeśli nie musicie, zostańcie w domu i nie korzystajcie bez niezbędnej potrzeby z komunikacji publicznej. To bardzo ważne z punktu widzenia zapobiegania rozwoju epidemii.  

 

Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Kowalczuk i Przemysław Staroń m.in. o edukacji i e-nauczaniu

 

Dziennikarze pytali m.in. o majowe wybory prezydenckie: 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: - Dziś święto demokracji jakim jest akt wyborczy musi zejść na dalszy plan. W ubiegłym tygodniu wspólnie z Unią Metropolii Polskich skupiającą 12 największych miast i Związkiem Miast Polskich (jednoczy ponad 300 samorządów - red.) wystosowaliśmy pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniami dotyczącymi praktycznej strony organizacji wyborów - przypomniała Aleksandra Dulkiewicz. - Różne prace dotyczące wyborów już się toczą, do 10 kwietnia potencjalni członkowie obwodowych komisji wyborczych powinni składać dokumenty, a te przychodzące do urzędu przechodzą przynajmniej 24 godzina kwarantannę. A bezpośrednia organizacja lokali wyborczych? Słyszymy apel służb medycznych o jednorazowe maseczki i rękawiczki, płyny dezynfekcyjne, brakuje ich dla tych, którzy ich najbardziej w tej chwili potrzebują. A ile tysięcy potrzebowalibyśmy tylko w samym Gdańsku podczas wyborów, gdzie mamy 120 komisji? 

 

Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców

 

Piotr Borawski, z-ca prezydent Gdańska pytany o różne kwestie związane z komunikacją miejską, potwierdził m.in. wejście w życie od 1 kwietnia biletu na komunikację miejską i kolejową oraz podwyżki cen biletów na komunikację miejską. 

 - Nie ma możliwość zwrotu, czy zawieszenia biletów okresowych w Gdańsku. Po dyskusji z przedstawicielami innych samorządów zrzeszonych w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej i analizie przepisów na naszym wspólnym terenie, doszliśmy do wniosku, że na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie zwracać kosztów takiego biletu, ani go anulować (wyjątek to sytuacja gdy nie był wykorzystany ani razu), system informatyczny i przepisy nie pozwalają na takie działanie - tłumaczył Piotr Borawski.

Pytany o aktualne obłożenie autobusów i tramwajów w Gdańsku, Piotr Borawski wymienił:  - W godzinach rannych wynosi ok 40 proc., poza szczytem jest na bardzo niskim poziomie 10 proc.

Prezydent mówił także, że w porozumieniu z organizacjami pracodawców, prowadzony jest obecnie dialog z największymi zakładami pracy w Gdańsku. Jego owocem może być kolejna korekta rozkładów jazdy, ale nie tylko: - Apelujemy do kierownictwa zakładów, by podczas kryzysu epidemiologicznego zmienili obowiązujące godziny zmianowości. Tak, by nie wszyscy przemieszczali się komunikacją miejską w tym samym czasie. Dzięki temu udałoby się rozciągnąć godziny szczytu w czasie i zmniejszyć napełnienie pojazdów.

Pytano także o rolę Straży Miejskiej w Gdańsku w dobie kryzysu: - Aktualnie jej główne zadanie to odwiedzanie miejsc potencjalnych zgromadzeń i apelowanie do ludzi o to, by się nie zbierali - odpowiada Piotr Borawski. - Strażnicy wspomagają też pracę Urzędu Stanu Cywilnego (tam niektórzy petenci muszą zjawiać się osobiście nawet teraz - red.). Ale nie zapominamy o codziennych zadaniach Straży, m.in. kontroli spalania odpadów w domowych piecach. 

Więcej z: Puls miasta