Trwa napełnianie gdańskich basenów. Kiedy z nich skorzystamy?

Już niebawem będzie można korzystać z gdańskich pływalni. Zobacz jak przebiega i na czym polega proces napełniania ich wodą i uzdatniania jej.
1:12
2020-06-01
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Obiekt w Osowej przy ul. Siedleckiego 14 to jeden z czterech napełnianych właśnie basenów zarządzanych przez Gdański Ośrodek Sportu. Napełnianie dwóch niecek wodą nie jest zwykłą i prostą czynnością. Żeby to zrobić potrzebne są aż 3 doby.

- Duża niecka ma objętość trzysta siedem metrów sześciennych, a mała niecka pięćdziesiąt osiem metrów sześciennych – mówi Bogusław Lemke, technolog basenowy. - Napełnienia jest dlatego takie powolne, bo występują tutaj naprężenia i musimy robić to bardzo powoli.

Kiedy niecki zostaną już napełnione następuje kolejny ważny proces – uzdatnianie wody.

- Podajemy chemię, którą ustalamy poprzez komputer. I to też potrwa parę dni – dodaje Bogusław Lemke.


 

Napełnianie czterech gdańskich basenów wodą skończy się lada dzień. Trzeba jednak jeszcze wykonać badania na obecność bakterii e-coli czy legionelli. Uzdatniona woda basenowa musi być też w pełni bezpieczna pod względem wirusologicznym, bakteriologicznym, tak, by użytkownicy mogli czuć się bezpiecznie.


Wznowienie funkcjonowania pływalni nastąpi najpóźniej do 19 czerwca. Co ważne, baseny będą funkcjonować w wakacje, gdyż przerwę, wymuszoną przez Covid – 19 wykorzystano do przeprowadzenia prac konserwatorskich.


Czytaj też: Plaże, baseny i place zabaw - jak wygląda znoszenie kolejnych obostrzeń w Gdańsku

Więcej z: Puls miasta