Letnie Wieczory u Mennonitów 2023. Valeriy Filipov

W wakacje 2023 roku odbyło się dziewięć koncertów z cyklu IV Letnie Wieczory u Mennonitów. Jesienią 2023 roku koncerty były retransmitowane na YouTube Cappelli Gedanensis i www.gdansk.pl. W dniu 23 listopada śpiewał i grał na różnych instrumentach Valeriy Filipov.
1:07:27
2023-11-23
Produkcja:

Cappella Gedanensis

Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cykl koncertów IV Letnie Wieczory u Mennonitów odbywał się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis przy ul. Mennonitów 2a w Gdańsku z udziałem polskich i zagranicznych wokalistów i instrumentalistów. Nie zabrakło wybitnych osobistości, jak i utalentowanych młodych artystów. 

W dniu 3 sierpnia odbył się koncert SUNNY AFTERNOON, podczas którego wystąpi Valeriy Filipov (śpiew, gitara, fletnia Pana, piła, harmonijka). Retransmisja online odbyła się 23 listopada na YouTube Cappelli Gedanensis oraz na www.gdansk.pl.

W programie koncertu: od klasyki poprzez sambę, standardy jazzowe i popowe, od rytmów Ameryki Południowej, przez przeboje The Beatles, dumki ukraińskie do znanych polskich piosenek oraz utworów muzyki filmowej.

Więcej o artyście

VALERIY FILIPOV urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach - wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej.

Już jako wyróżniający się student koncertował w wielu miastach dawnego ZSRR - Mińsku, Rydze, Symferopolu, Jałcie. Występował także w Czechosłowacji - Pradze i Bratysławie. W ramach akcji kulturalnej, po likwidacji następstw awarii atomowej w Czarnobylu, został oddelegowany tam latem 1986 r. na koncerty.

W 1991 r. Valeriy Filipov został laureatem ogólnoukraińskiego konkursu gitarowego w Doniecku. Koncertował nie tylko w swojej ojczyźnie - Ukrainie, lecz także w Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Dani i na Litwie. W 2004 r. został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Gry Na Instrumentach Unikatowych w Starogardzie Gdańskim.

Już w czasie studiów został zatrudniony jako nauczyciel w klasie gitary klasycznej w Wyższej Szkole Muzycznej w Kijowie. Wielu jego uczniów ukończyło szkołę z wyróżnieniem i zostało laureatami konkursów gitarowych. Po przyjeździe do Polski nie zrezygnował z pracy dydaktycznej, zatrudniając się w Prywatnej Artystycznej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce - bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Agencję Avanti, Pol-Art. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, Elbląskiej Galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej.

Valeriy Filipov nie tylko gra na gitarze, ale jawi się jako multiinstrumentalista proponując interesujący i urozmaicony program obejmujący utwory wykonywane także na harmonijce ustnej, fletni Pana. Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pile śpiewającej (musical saw). Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej.

Wiele znanych osobowości podziwiając jego talent brało udział w jego występach, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem "Gang Marcela", Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Cappellą Gedanensis , Waldemarem Malickim i innymi.

 

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski

Zdjęcia: Julia Went, Przemysław Waszkiewicz

Realizacja dźwięku i montaż: Przemysław Waszkiewicz

oprac. WG

Więcej z: Kultura i rozrywka