Letnie Wieczory u Mennonitów 2023. Mateusz Maciołek i Szymon Stasik

W wakacje 2023 roku odbyło się dziewięć koncertów z cyklu IV Letnie Wieczory u Mennonitów. Jesienią 2023 roku koncerty były retransmitowane na YouTube Cappelli Gedanensis i www.gdansk.pl. 26 października wysłuchaliśmy Mateusza Maciołka (fortepian) i Szymona Stasika (skrzypce), którym akompaniował Arkadiusz Farkowski.
56:11
2023-10-26
Produkcja:

Cappella Gedanensis

Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cykl koncertów IV Letnie Wieczory u Mennonitów odbywał się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis przy ul. Mennonitów 2a w Gdańsku z udziałem polskich i zagranicznych wokalistów i instrumentalistów. Nie zabrakło wybitnych osobistości, jak i utalentowanych młodych artystów. 

W dniu 6 lipca 2023 roku odbył się koncert "Młode talenty u Mennonitów", w którym udział wzięli: Mateusz Maciołek (fortepian) i Szymon Stasik (skrzypce) a akompaniowął Arkadiusz Farkowski. Retransmisja online odbyła się 26 paździrnika na YouTube Cappelli Gedanensis oraz na www.gdansk.pl.

W programie koncertu:

  • Fryderyk Chopin - Etiuda E-dur op. 10 nr 3
  • Fryderyk Chopin – Etiuda h-moll op. 25 nr 10
  • Karol Lipiński – Kaprys D-dur nr 3
  • Henryk Wieniawski - Legenda op. 17
  • Fryderyk Chopin – Mazurek op. 33 gis-moll
  • Fryderyk Chopin – Mazurek op. 33 D-dur
  • Fryderyk Chopin – Mazurek op. 33 C-dur
  • Fryderyk Chopin – Mazurek op. 33 h-moll
  • Karol Szymanowski – Źródło Aretuzy 

Więcej o artystach

MATEUSZ MACIOŁEK - fortepian
Absolwent PSM II st. im. F. Chopina w Opolu w klasie prof. Celiny Hellerowej. Obecnie jest studentem studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. dra hab. Waldemara Wojtala i mgr Piotra Pawlaka oraz w klasie kameralistyki prof. dr hab. Anny Prabuckiej-Firlej i dra hab. Roberta Kwiatkowskiego. Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych m.in. III LMDC France Music Competition (III nagroda), XI Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (III nagroda) , Makroregionalnych Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej oraz Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Bieszczady bez granic" (nagroda za najlepsze wykonanie dzieł F. Chopina oraz za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego). Koncertował w Polsce, Niemczech, Hiszpanii na Węgrzech oraz Litwie. Jako solista współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz Lwowską Orkiestrą Kameralną.

SZYMON STASIK - skrzypce
Szymon uczy się w V klasie szkoły muzycznej II stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. W klasie Pani Profesor Krystyny Jureckiej oraz Jacka Stolarskiego. Jest laureatem wielu ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. W 2021 r. brał udział w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, w którym zajął trzecie miejsce w grupie skrzypiec. Zajął II miejsce w „VI Ogólnopolskich Konfrontacjach Skrzypcowych” organizowanych 28 maja 2022 w Gdyni. Otrzymał wyróżnienie w 25-tym Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. Bohdana Warchala organizowanym w czerwcu 2022 r. w Dolnym Kubinie (Słowacja). W 2023 r. ponownie brał udział w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, w którym zajął drugie miejsce. Zajął I miejsce w „VII Ogólnopolskich Konfrontacjach Skrzypcowych” organizowanych W 2023 r. w Gdyni. W 2023r. zakwalifikował się do prestiżowego projektu "Concertgebouw Young", dzięki któremu w sierpniu wystąpił w sali Concertgebouw w Amsterdamie oraz w Konzerthaus Berlin, w orkiestrze pod batutą Andrés'a Orozco-Estrady.

 

Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski

Zdjęcia: Olaf Szczełuszczenko, Przemysław Niedźwiecki

Montaż: Przemysław Waszkiewicz

oprac. WG

Więcej z: Kultura i rozrywka