Letnie Wieczory u Mennonitów 2023. Adam Woch, Robert Guzik, Bodek Janke

W wakacje 2023 roku odbyło się dziewięć koncertów z cyklu IV Letnie Wieczory u Mennonitów. Jesienią 2023 roku koncerty były retransmitowane na YouTube Cappelli Gedanensis i www.gdansk.pl. W dniu 7 grudnia słuchaliśmy duetu gitarzystów Adama Wocha i Roberta Guzika, którym gościnnie towarzyszył perkusionalista Bodek Janke.
1:15:17
2023-12-07
Produkcja:

Cappella Gedanensis

Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cykl koncertów IV Letnie Wieczory u Mennonitów odbywał się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis przy ul. Mennonitów 2a w Gdańsku z udziałem polskich i zagranicznych wokalistów i instrumentalistów. Nie zabrakło wybitnych osobistości, jak i utalentowanych młodych artystów. 

W dniu 17 sierpnia odbył się koncert "Latynoski groove" w wykonaniu gitarzystów Adama Wocha i Roberta Guzika, którym gościnnie towarzyszył perkusionalista Bodek Janke. Retransmisja online odbyła się 7 grudnia na YouTube Cappelli Gedanensis oraz na www.gdansk.pl

W programie koncertu:

 • Gismonti, Egberto - Palhaco
 • Costa, Yamandu - Samba Pro Rapha
 • Petrucciani, Michel - Looking Up
 • Piazzolla, Astor - Zita
 • Jarrett Keith - Prayer
 • Piazzolla, Astor - Whisky
 • Pereira, Marco - Bate Coxa
 • Gismonti, Egberto - Sete Aneis
 • Bellinatti Paulo - Baiao
 • Ben, Jorge - Mas Que Nada
 • Anonim - Walc Wenezuelski
 • Cardoso, Jorge - Milonga

Więcej o artystach

ADAM WOCH & ROBERT GUZIK to gitarzyści z klasycznym warsztatem, którzy nie boją się wyjść poza ramy gatunku. Muzycy dobrze czują się w rytmicznych i energetycznych brzmieniach latynoamerykańskich, gdzie pozwalają sobie na eksperymentowanie. Panowie niejednokrotnie interpretują, dekonstruują, dodają nową, osobistą warstwę muzyczną, tworząc przy tym nową jakość.

Adam i Robert to duet, który koncertował na całym świecie. Gitarzyści zagrali w kilkunastu krajach, na trzech kontynentach, debiutując w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.

- Nie chcemy odgradzać się od publiczności i grać w sterylnych warunkach koncertowych. Lubimy żywy kontakt z odbiorcami, bez nadęcia i sztywnych ram. Wtedy czujemy się sobą, a szczera energia, którą wysyłamy do publiczności, wraca do nas ze zdwojoną siłą. Przełamujemy utarte wyobrażenia o instrumentalnej muzyce poważnej i dajemy poczucie otwartości, świeżości i przystępności. To muzyka dla każdego, słuchanie gitary jest naprawdę fajne - mówią muzycy.

W 2021 roku Adam Woch i Robert Guzik, spośród ponad 400 zgłoszeń ze wszystkich gatunkówmuzycznych z całego kraju, zostali wybrani do grupy laureatów programu stypendialnego Music Masterclass i objęci opieką artystyczną przez Fundację Fabryki Norblina. Efektem uczestnictwa w programie jest nowy singiel BAIAO z gościnnym udziałem Marka Napiórkowskiego.

BODEK JANKE to jeden z najbardziej rozchwytywanych obecnie perkusistów międzynarodowej sceny jazzowej i world music. Nazwany „mistrzem wielu dialektów” przez nowojorską legendę bębnów Johna Rileya, charakterystyczne brzmienie Bodka zostało nagrane na ponad 200 albumach jako sideman. Nagrał także 10 płyt pod własnym nazwiskiem.

 

Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski

Zdjęcia: Przemysław Niedźwiecki, Julia Went

Nagranie i montaż: Olaf Szczełuszczenko, Przemysław Waszkiewicz

oprac. WG

Więcej z: Kultura i rozrywka