PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Angielski romans

Angielski romans

W 1566 roku przy ulicy Chlebnickiej 16 zanim powstał Dom Angielski, spotkali się pewnego dnia Barbara Rosenberg i Jakub Fluelin. Barbara ma 17 lat, jest siostrą żony Dirka Lilego. Jakub jest młodym kupcem z Londynu. Młodych łączy gorące uczucie, ale ich miłość napotka przeszkody nie do pokonania. Ówczesne prawo miejskie mówi wyraźnie: zabrania się małżeństwa z cudzoziemcem. Jakub nie może uzyskać obywatelstwa. Sytuacja jest beznadziejna. Mimo to prosi o rękę ukochanej, ale rodzina odmawia i ukrywa Barbarę u ciotki. Jednak Jakub nie poddaje się, spotyka się potajemnie z dziewczyną do czasu kiedy Rada Miejska ich upomina, a Barbara przyrzeka posłuszeństwo. Miłość jest silniejsza od zakazów i oboje uciekają na dwór królewski.

Jakub otrzymuje od króla Zygmunta Augusta list żelazny, który zapewnia mu nietykalność i wracają do Gdańska by zakończyć całą sprawę. Być może była to zła decyzja, rodzina Barbary oskarża Jakuba o porwanie i nieszczęśnik zostaje wtrącony do Wieży Więziennej, mimo nietykalności. Trzy miesiące później odbywa się rozprawa w Dworze Artusa, Barbara jest również obecna i zapewnia Radę że wyjechała dobrowolnie, mimo to Jakub zostaje skazany na wygnanie. Jednak nie załamuje się i wytrwale dąży do celu. Wykorzystuje fakt obecności Komisji Karnkowskiego w Gdańsku i składa skargę przeciw Radzie Miejskiej o złamanie królewskiego glejtu. Komisja wydaje przychylny wyrok dla Jakuba i skazuje radę na wypłacenie odszkodowania w wysokości 20 tysięcy węgierskich złotych. Król zatwierdza wyrok.

Kochankowie biorą ślub, są szczęśliwi, ale nie powodzi im się dobrze, mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Jakub domaga się egzekucji wyroku królewskiego, niestety bez skutecznie. W 1611 roku oboje zmarli, pozostawiając po sobie trzech synów. Grób Barbary i Jakuba znajduje się niedaleko chrzcielnicy w kościele Mariackim.