PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego EuRoB

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego EuRoB

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Gdańsk słynie z najciekawszych obiektów gotyku ceglanego w Europie m. in. Bazylika Mariacka - największy zabytek z gotyckiej cegły na świecie, Katedra Oliwska, Wielki Młyn, Żuraw, Ratusz Głównego Miasta i wiele innych. Od 2008 roku Miasto Gdańsk jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego www.eurob.org Zapraszamy na trasę gdańskiego gotyku.
logo EuRoB

Żuraw
Żuraw
Symbol Gdańska położony nad Motławą to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, używany do przeładunku i stawiania masztów na statkach, a zarazem brama miejska o nietypowej architekturze. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło, poruszane ongiś siłą ludzkich nóg. Drewniana konstrukcja liczy prawie 30 metrów wysokości. więcej »

Kościół Najświętszej Marii Panny
Wznoszona etapami przez 159 lat Bazylika Mariacka jest największą ceglaną świątynią w Europie. Posiada ona długość 105,5 m, szerokość 66 m w transepcie, sklepienie wznosi się na wysokości 30m, a wnętrze może pomieścić ok. 20 tysięcy osób. Do gotyckiego wnętrza świątyni zwanej często Koroną miasta Gdańska prowadzi siedem bram, każda z innej uliczki. więcej »
Bazylika

Dwór Artusa
Dwór Artusa
Nawiązująca do idei legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura reprezentacyjna siedziba bractw mieszczańskich (tzw. ław), zamożnego patrycjatu i rzemieślników stanowiła ważny ośrodek życia towarzyskiego i handlowego dawnego Gdańska. Od 1742 roku w Dworze funkcjonowała pierwsza w Polsce giełda. więcej »

Ratusz Głównego Miasta
Niegdysiejsza siedziba władz zamożnego, potężnego Gdańska, początkami sięgająca końca XIII wieku i wielokrotnie przebudowywana, swą architekturą i wystrojem wnętrz w stylu manieryzmu niderlandzkiego godnie reprezentowała bogactwo i pozycję miasta. więcej »
Ratusz

Zespół Przedbramia
Przedbramie ulicy Długiej
Gotycko-renesansowy Zespół Przedbramia ul. Długiej, niegdyś element średniowiecznych fortyfikacji miasta, to wznoszące się ku przestrodze: Katownia, miejsce publicznych kaźni i Wieża Więzienna z pozostałościami pręgierza, która w okresie XVII-XIX wieku mieściła pierwsze w Polsce więzienie miejskie. więcej »

Kościół św. Mikołaja
Najstarszy gdański kościół, którego korzenie sięgają XII wieku, zrządzeniem losu jako jedyny przetrwał nie zniszczony wojenne zawieruchy. Trójnawowa gotycka świątynia zachwyca oryginalnym, wyjątkowo bogatym wystrojem m. in. dwanaście ołtarzy z XVII w., kazalnica z połowy XVIII w., baptysterium z 1732 roku, polskie i łacińskie epitafia oraz późnobarokowy, wysokiej klasy prospekt organowy z 1755 roku. więcej »
Kościół Mikołaja

Kościół Katarzyny
Kościół św. Katarzyny
Początki najstarszego kościoła parafialnego Starego Miasta sięgają XIII w., Św. Katarzyna była patronką Gdańska "matrona loci". Wnętrze świątyni jest trzynawowe o systemie halowym z licznymi kaplicami. Sklepienie spoczywa na szesnastu ośmiobocznych filarach. więcej »

Wielki Młyn
Wyjątkowy obiekt średniowiecznej architektury technicznej o charakterystycznym ogromnym dwuspadzistym dachu, wzniesiony na Starym Mieście na kanale Raduni, był największą inwestycją przemysłową ówczesnej Europy. Wielkość młyna wynika z jego rozmiarów, wysoki na 26 m, długi na 41 m. więcej »
Młyn

Muzeum
Zespół pofranciszkański
Częściowo przebudowane wnętrza przylegającego do kościoła św. Trójcy dawnego gotyckiego klasztoru Franciszkanów kryją zbiory Działu Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego: malarstwo flamandzkie, polskie i gdańskie, meble gdańskie i północnoeuropejskie, wyroby ceramiczne, złotnicze, cynowe i kowalstwa artystycznego. więcej »

Katedra Oliwska
Wzniesiona jako świątynia cysterska w XIII w. gotycka trzynawowa sklepiona bazylika, zbudowana na rzucie łacińskiego krzyża, mierzy 107 m i jest najdłuższym kościołem w Polsce. W pięknych wnętrzach kryje wiele skarbów sztuki: barokowy ołtarz główny i 20 ołtarzy bocznych, rokokową kazalnicę, wspaniałe stalle, renesansowe portrety licznych dobroczyńców klasztoru Cystersów. więcej »
Katedra