PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Schron i wieża obserwacyjna

Schron i wieża obserwacyjna

Szlak turystyczny "Westerplatte"

 

 
Tor kolejowy w okolicach nieistniejącej Stacji Kolejowej Westerplatte  
   
 
Wieża obserwacyjna 25 BAS  
 
  Wał ziemny osłaniający schrony amunicyjne w okolicy placówki "Wał"

Idąc w kierunku brzegu Zatoki Gdańskiej, po lewej stronie widzimy terminal kontenerowy, tutaj mieściła się placówka ?Prom? dowodzona przez por. Leona Pająka. Przechodzimy na drugą stronę ul. Sucharskiego i tory kolejowe, mijając nie mający nic wspólnego z obroną półwyspu betonowy napis WESTERPLATTE i dochodzimy do miejsca, gdzie na prawo stała kiedyś stacja kolejowa, a my skręcamy w lewo dochodząc do miejsca, gdzie była placówka ?Wał? dowodzona przez kpr. Edmunda Szamlewskiego. Idąc lasem dochodzimy do zrujnowanego schronu z lat 50. ubiegłego wieku. Wchodził on w skład 25 BAS (Baterii Artylerii Stałej) rozlokowanej na obszarze obecnego Portu Północnego, dzielnicy Gdańsk Stogi oraz Westerplatte. 25 BAS została sformowana w 1952 roku i weszła w skład 32 DAN (Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej), a od roku 1965, podlegała 9 FOW (Flotylli Obrony Wybrzeża) stacjonującej na Helu. Schron pełnił funkcję obserwacji dwubocznej i był powiązany z wieżą obserwacyjną stojącą nieopodal, stanowiąc jej zaplecze.

 
  Schron 25 BAS

Bateria była jedną z jedenastu baterii artylerii brzegowej rozmieszczonych na polskim wybrzeżu i w jej skład wchodziły cztery działa kalibru 130 mm produkcji radzieckiej. Ze względu na zmianę doktryny obronnej, rozwój broni rakietowej i budowę Portu Północnego 25 BAS jako pierwsza została rozwiązana w 1972 roku, a pozostałe dwa lata później.
Militarna obecność na terenie Westerplatte trwa do dnia dzisiejszego i podyktowana jest strategicznym położeniem półwyspu względem wejścia do portu gdańskiego i konieczności jego dozoru oraz ochrony polskich wód terytorialnych. Basen Westerplatte (dawniej Amunicyjny) i część półwyspu użytkuje Morski Oddział Straży Granicznej.