Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Modernizacja torowiska na Stogach. Co dzieje się na placu budowy?

Na początku września rozpoczęła się rozbiórka wysłużonych torów na odcinku od plaży w kierunku pętli "Pasanil" i centrum dzielnicy. Od lipca trwają z kolei prace ziemne na ul. Budzysza i Stryjewskiego - na odcinku od ul. Kruczej do Trasy Sucharskiego. Jakie roboty wykonano w ostatnich tygodniach?

A
A
Inwestycja zakończy się w przyszłym roku
Inwestycja zakończy się w przyszłym roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inwestycja pod hasłem: "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IV a" podzielona została na trzy odcinki:

1. ul. Budzysza, od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby (włącznie)

2. ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby (bez skrzyżowania) do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą (włącznie) oraz pętla Pasanil

3. od skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą do końca linii tramwajowej, łącznie z pętlą "Stogi Plaża"

Jak informuje Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, na odcinku "Trasa Sucharskiego – do centrum Stogów (skrzyżowanie Stryjewskiego/Skiby)" prowadzone są roboty teletechniczne. Budowany jest kanał, w którym ułożone zostaną następnie m.in. światłowody (dzięki którym można np. zainstalować miejski monitoring - red.). Trwa też budowa wodociągu i kanalizacji deszczowej.

Stogi. Podpisano umowę na modernizację torów tramwajowych!

Sporo dzieje się też na ul. Nowotnej, na odcinku od pętli Pasanil do pętli Stogi plaża.
- Dobiegają tutaj końca roboty rozbiórkowe torowiska. Prowadzone są też prace elektroenergetyczne, w tym prowadzenie kabli i montaż oświetlenia. Trwają również roboty teletechniczne. Na tym odcinku także powstaje kanał teletechniczny pod m.in światłowody - wylicza Ewa Parafjanowicz-Potuczko.

Prace, póki co, nie są prowadzone na ul. Stryjewskiego, w centrum Stogów. Obecnie zamawiane są materiały niezbędne do budowy zaplanowanego kanału burzowego pod ul. Stryjewskiego. Rozpoczęcie tych prac nastąpi najprawdopodobniej w pierwszej połowie listopada br.

Intensywne prace ziemne, a także związane z układaniem sieci podziemnych, trwają na odcinku od Trasy Sucharskiego w kierunku centrum dzielnicy
Intensywne prace ziemne, a także związane z układaniem sieci podziemnych, trwają na odcinku od Trasy Sucharskiego w kierunku centrum dzielnicy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Remont torowisk i przystanków na Stogach

W dzielnicy przebudowane zostanie 3700 metrów torów tramwajowych. Prace modernizacyjne realizowane będą na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, wzdłuż ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego i ul. Nowotnej do Pętli „Stogi Plaża". Przebudowane zostaną także dwie pętle: tramwajowo - autobusowa Pasanil (około 350m) i tramwajowa „Plaża Stogi” (około 450 m), na których pojawią się dodatkowo tory odstawcze. Dla wygody mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej na tym odcinku przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe. Będą włączone do monitoringu wizyjnego sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.


Remont dróg

W ramach inwestycji przebudowany zostanie również istniejący układ drogowy (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, drogami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Łączna długość przebudowywanych dróg wynosi około 2500 m. Łączna długość budowanych i przebudowywanych chodników wynosi około 1900 m, natomiast łączna długość budowanych i przebudowywanych dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych obejmuje odcinek około 1200 m. Wykonawca zmodernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Umowa z wykonawcą prac, firmą Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. podpisana została w czerwcu br. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne. Przewidywany termin zakończenia robót to trzeci kwartał 2019.

Wysłużone torowisko usunięto, niemal w całości, na odcinku od plaży w kierunku pętli Pasanil
Wysłużone torowisko usunięto, niemal w całości, na odcinku od plaży w kierunku pętli Pasanil
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku jest realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. W ramach GPKM IV a powstaną także nowe linie tramwajowe w ul. Nowej Bulońskiej Północnej oraz w ul. Nowej Warszawskiej (etap 1). Zakupionych zostało również 15 nowych tramwajów.

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl