Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Park na Zboczu. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe

W Gdańsku powstał kolejny atrakcyjny zielony zakątek, w którym będzie można spędzić wolny czas, zwłaszcza przy tak pięknej pogodzie, jaka od kilku dni panuje w naszym mieście. Na granicy dwóch dzielnic: Wzgórza Mickiewicza i Siedlec powstał Park na Zboczu. Jego dużym atutem będzie na pewno tutejszy punkt widokowy, z którego widać m.in. ul. Kartuską i Nowolipie. Zajrzyjcie tam koniecznie!

A
A
W Gdańsku powstało nowe miejsce do rekreacji, na granicy Siedlec i Wzgórza Mickiewicza
W Gdańsku powstało nowe miejsce do rekreacji, na granicy Siedlec i Wzgórza Mickiewicza
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Choć na terenie parku widać jeszcze robotników, to część mieszkańców od kilku już dni "testuje" nowe meble miejskie i sprawdza powstający teren do rekreacji. Wrażenie robią na pewno schody zbudowane od strony ul. Łostowickiej oraz serpentyna dedykowana osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dziecięcymi.

- Obecnie trwają tam prace porządkowe oraz przygotowania do procedury odbiorowej inwestycji – potwierdza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, przyznając jednocześnie, że realizacja inwestycji jest obecnie opóźniona. Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy powinna zakończyć się pod koniec kwietnia br.

Ostatnie prace będą jeszcze prowadzone w najbliższych dniach, po czym rozpoczną się odbiory – trudno dziś jednak określić, ile mogą one potrwać.

Mieszkańcy mogą już korzystać z wybudowanych schodów czy ciągów pieszych. Wstrzymać jednak trzeba będzie się jeszcze z używaniem zainstalowanych tu urządzeń.

Przy pomniku Adama Mickiewicza rozpościera się świetny widok na ul. Kartuską i Nowolipie
Przy pomniku Adama Mickiewicza rozpościera się świetny widok na ul. Kartuską i Nowolipie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inwestycja pod hasłem: "Budowa ciągu widokowego oraz placu zabaw na terenie Parku Na Zboczu" rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia ub.r. W jej ramach powstał plac zabaw, na terenie którego zamontowano zestaw gimnastyczny, dwuosobowy bujak na sprężynie, wieżę ze zjeżdżalnią oraz huśtawkę "ptasie gniazdo". Są też urządzenia siłowni zewnętrznej, w tym motyl-wahadło i twister-narciarz biegowy. Zbudowano ciągi piesze i schody terenowe, a także zamontowano ławki i kosze na śmieci. Założono również trawniki i posadzono nowe rośliny, w tym krzaki ozdobne.

Do alejki spacerowej, która łączy ul. Maryli z ul. Łostowicką, bez problemu dostaną się osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich zbudowano wspomnianą serpentynę przy schodach od strony ul. Łostowickiej.

Do parku na Zboczu można dostać się od strony ul. Łostowickiej. Polecamy tę lokalizację także osobom poruszającym się na wózkach
Do parku na Zboczu można dostać się od strony ul. Łostowickiej. Polecamy tę lokalizację także osobom poruszającym się na wózkach
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

"Nowy" miejski park powstał pomiędzy ulicami Szarą i Maryli. Ten zielony teren jest dobrze widoczny od strony ul. Kartuskiej. O realizację projektu od kilku lat apelowali przede wszystkim radni dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. Chcieli bowiem, by zarośnięty przez lata i często omijany przez mieszkańców szerokim łukiem teren, stał się miejscem atrakcyjnym do spędzania wolnego czasu, przyciągającym całe rodziny. W sprawę zaangażował się także radny miasta Gdańska Piotr Borawski oraz wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz. Efekty tego każdy z mieszkańców może zobaczyć i ocenić już dziś.

Park będzie liczył docelowo 4 ha powierzchni. Jego zagospodarowanie było konsultowane w poprzednich latach z mieszkańcami i radnymi ze "Wzgórza".

Pierwotnie inwestycja miała być gotowa już pod koniec ubiegłego roku. Przedłużały się jednak procedury przetargowe, głównie z powodu wyższej niż przewidywano ceny za wykonanie prac. Do konkursu stanęła tylko jedna firma. Miasto zdecydowało się jednak zapłacić wyższą kwotę za realizację tej inwestycji.

Projekt realizuje firma Usługi Ogólnobudowlane, Andrzej Dzienisz z Borzestowa. Swoje prace wyceniła na 617,7 tys. złotych.

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***