PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Letnia Akademia Seniora

Letnia Akademia Seniora

Dowcipnie, bezboleśnie i mądrze. Tym razem w Letniej Akademii Seniora można było zdobyć najnowszą wiedzę z dziedziny ergonomii zachowania, radzenia sobie z bólem, oraz przyczyn niedoskonałości ludzkiego ciała. Wykłady odbywają się w każdy czwartek od 11-ej w Centrum Aktywnego Seniora w Swissmed, przy ul. Wileńskiej 44.

W drugim spotkaniu, które przygotowali specjaliści z Centrum Aktywnego Seniora w Gdańsku, mimo słonecznej pogody, uczestniczyło 70 osób w wieku senioralnym. Zasadniczym pytaniem, wokół  którego poprowadzone zostały zajęcia było: „Dlaczego boli kiedy chodzę - ergonomia zachowań”. Podczas ponad 2-godzinnego spotkania dowiedzieliśmy się dlaczego pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe stawów, co dzieje się ze stawami wraz z upływającym czasem, dlaczego pojawia się ból i sztywność, jak sobie z tym radzić. Czy w ogóle można temu zapobiec i w jaki sposób. Wykłady poprowadził zespół specjalistów z dziedziny geriatrii i rehabilitacji, m.in.: Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska - lekarz geriatra oraz Marcin Szymborski - rehabilitant. Spotkania Letniej Akademii Seniora zainaugurowane zostały 10 lipca.

Osoby starsze chciałyby być aktywne, ale często nie mogą. Bo boli kiedy chodzą, boli kiedy zmieniają pozycje. Bolą wszystkie stawy, które ograniczają ich codzienność. Bolą stawy biodrowe, kolanowe, kręgosłupa i stopy - mówiła podczas wykładu Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, lekarz geriatra.
Często zadajemy sobie pytanie dlaczego człowiek starszy jest ograniczony przez niedoskonałości swojego. - Starość generalnie jest nielubiana. Jest źle postrzegana. Ale bardzo chcemy, by obraz osoby starszej, schorowanej się zmienił. Chcemy, by obraz człowieka starego się zmieniał. W końcu to człowiek, który nadal ma piękną, kwitnąca duszę. Mimo tego, że jego ciało jest stare i obolałe - dodała dr Wiewiórkowska-Garczewska.
Spotkanie zakończyło się spotkaniem w przy kawie i herbacie w sali dziennej naszego Centrum.

Kolejny temat już w najbliższy czwartek 24 lipca o godz. 11.00. „Nietrzymanie moczu - aspekt fizjologiczny i psychologiczny, leczenie”.  Wykład poprowadzą: Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska - lekarz geriatra oraz pielęgniarka Anna Szymańska, koordynator Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego Swissmed.


Wakacyjne wykłady Letniej Akademii Seniora odbywają się w każdy czwartek o godzinie 11.00 w siedzibie Centrum przy ul. Wileńskiej 44 w Gdańsku. Organizatorzy  zapraszają seniorów i ich rodziny.

Wszystkie Wykłady mają charakter otwarty (wstęp wolny) zapraszamy.

Zapowiedź kolejnych tematów:

24 lipca „Nietrzymanie moczu - aspekt fizjologiczny i psychologiczny, leczenie”

Prowadzący:
Anna Szymańska - pielęgniarka
Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska - lekarz geriatra.

31 lipca „Czy wiesz co jesz - Powiedz mi co jesz, a powiem ci, czy będziesz zdrowy”
- odżywianie a wiek; style osobowości a zdrowe odżywianie; zależność odżywiania od genotypu człowieka.
Prowadzący:
Dagmara Nelec - psycholog, pedagog
Sławomir Czarnecki  - specjalista genetyk

7 sierpnia „Trudne tematy - Jak mówić, żeby cię słuchali, jak słuchać, żeby do ciebie mówili”  -
czyli jak zadbać o dobre relacje z otoczeniem.
Prowadzący:
Dagmara Nelec - psycholog, pedagog

14 sierpnia „Jak się relaksować - techniki relaksacyjne i gimnastyka na co dzień”

Prowadzący:
Dagmara Nelec - psycholog, pedagog
Marcin Szymborski - rehabilitant

21 sierpnia „
Mity i prawdy żywieniowe a choroby serca - gdzie jest złoty środek”?
Prowadzący:
Karolina Szleżewicz - specjalista pielęgniarstwa kardiologicznego

28 sierpnia „Opieka nad osobą niesamodzielną”
- praktyczne rady i zasady.
Prowadzący:
Anna Szymańska - pielęgniarka
Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska - lekarz geriatra
Dagmara Nelec - psycholog, pedagog
Marcin Szymborski - rehabilitant

Do pobrania: Wykaz spotkań (72 KB)