Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ruszają wypłaty świadczenia "Dobry start"

A
A

Jeszcze dziś Gdańskie Centrum Świadczeń uruchomi wypłaty świadczenia „Dobry start”. Pierwsze przelewy trafią do ponad 1600 gdańskich rodzin. To świadczenie wypłacane jest w tym roku po raz pierwszy. Szacuje się, że skorzysta z niego około 54 tys. gdańskich dzieci. Zainteresowanie programem jest ogromne

Od 1 lipca do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęły 16 044 wnioski on-line (dane na 12.07.2018r. godz. 8:25). Wśród złożonych wniosków najwięcej, bo aż 11 422, to wnioski o świadczenie „Dobry start”. Drugim pod względem popularności świadczeniem, jest świadczenie wychowawcze. W ciągu pierwszych dni lipca wniosek o tzw. 500+ złożyło 4521 osób. Pozostałe to pojedyncze wnioski o inne świadczenia. Podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku, największym powodzeniem cieszy się możliwość złożenia wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej – wnioski te stanowią ponad 90% wszystkich wniosków internetowych.

Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń realizujący świadczenie Dobry start
Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń realizujący świadczenie "Dobry start"
Arkadiusz Kulewicz / GCŚ

 

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wniosków o świadczenie „Dobry start” złożonych w lipcu i sierpniu, ich rozpatrzenie i wypłata świadczeń powinny nastąpić do końca września. Jednak pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń nie czekają na ostatnią chwilę i wszystkie wnioski starają się rozpatrywać na bieżąco. Aktualnie zweryfikowanych zostało ok. 6 tys. wniosków, więc już wkrótce świadczenie trafi do kolejnych rodzin.

W lipcu również wnioski o 500+ i inne świadczenia

Przypominamy, że świadczenie „Dobry start” nie jest jedynym świadczeniem, o jakie można ubiegać się od 1 lipca. Od tego roku w lipcu można składać również wnioski on-line o świadczenie 500+, zasiłek rodzinny oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Gorąco zachęcamy do skorzystania z tego prostego i jednocześnie gwarantującego oszczędność czasu sposobu złożenia wniosku. W ubiegłym roku wnioski elektroniczne złożyło około 50% gdańszczanek i gdańszczan ubiegających się o świadczenie 500+.

Wnioski w formie elektronicznej można składać za pośrednictwem:

Wnioski tradycyjnej (papierowe) od 1 sierpnia

Osoby, które z różnych względów nie zdecydują się na złożenie wniosku on-line, będą mogły zrobić to osobiście w jednym z ośmiu punktów przyjmowania wniosków, rozlokowanych w różnych dzielnicach Gdańska. W punktach tych będą przyjmowane wnioski o świadczenie 500+, świadczenie „Dobry start”, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zainteresowane osoby podczas jednej wizyty w punkcie obsługi będą mogły złożyć wnioski o różne świadczenia.

Gdzie można znaleźć więcej informacji?

Szczegółowe informacje dot. poszczególnych świadczeń dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń www.gcs.gda.pl. Strona cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców Gdańska – przykładowo we wtorek odnotowaliśmy ponad 12,5 tys. w odsłon.

Warto również wspomnieć, że pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń wysłali ponad 27 tys. wiadomości SMS przypominających o rozpoczęciu akcji przyjmowania wniosków o świadczenia.

Ewentualne pytania można kierować do pracowników:

  • Gdańskiego Centrum Kontaktu(w zakresie świadczenia 500+ oraz świadczenia „Dobry start”), tel. 58 52 44 500, 58 764 00 00, e-mail:kontakt@gdansk.gda.pl
  • Punktu Informacyjnego GCŚ, mieszczącego się przy ul. 3 Maja 9. Z pracownikami punktu można skontaktować się również dzwoniąc pod numer telefonu 58 326 79 89, lub pisząc na adres info@gcs.gda.pl.

Arkadiusz Kulewicz (0)
Gdańskie Centrum Świadczeń