PORTAL MIASTA GDAŃSKA

XXIX sesja Rady Miasta Gdańska 30.08.12.

XXIX sesja Rady Miasta Gdańska 30.08.12.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sierpniowa sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się od komunikatu Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta Gdańska w sprawie Dnia Otwartego Rady, który odbędzie się 8 września. Przewodniczący poinformował też, że w Radzie Miasta doszło do zmiany szefa Klubu PiS. Z dniem 30 sierpnia Wiesława Kamińskiego zastąpił na tym stanowisku Grzegorz Strzelczyk.

Następnie Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej zaprezentował wyniki Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2012,. W tym niezależnym i bardzo prestiżowym rankingu Gdańsk zajął pierwsze miejsce.

W dalszej części obrad radni zatwierdzili zmiany w budżecie miasta oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2012-2040. Jak poinformowała Teresa Blacharska, skarbnik miasta, 28 sierpnia wpłynęła dotacja na trasę Słowackiego w wysokości 159 mln zł i w związku z tym miasto zrezygnowało z emisji obligacji.

W trakcie obrad radni podjęli też uchwałę o wyodrębnienia na rok 2013 środków finansowych na działalność statutową rad dzielnic i osiedli oraz upoważnili Prezydenta do przeprowadzenia postępowania w celu wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego Miasta za 2012 rok. Radni zdecydowali o przeznaczeniu miliona złotych na realizację wspólnych projektów kulturalnych z Województwem Pomorskim. Projekty realizowane w roku 2012 przez Państwowy Teatr „Wybrzeże”, Operę Bałtycką i Nadbałtyckie Centrum Kultury mają na celu zaangażowanie gdańskich instytucji kultury w prowadzenie wspólnej polityki kulturalnej Miasta.

Radni zdecydowali też, o nadaniu nowych statutów ośmiu instytucjom kultury tj. Cappelli Gedanensis, Gdańskiemu Archipelagowi Kultury, Polskiemu Chórowi Kameralnemu "Schola Cantorum Gedanensis, Instytutowi Kultury Miejskiej, Klubowi Żak, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańskiej Galerii Miejskiej i Miejskiemu Teatrowi Miniatura. Podjęto również uchwały zmieniające statuty Zarządowi Dróg i Zieleni oraz Metropolitalnemu Związkowi Komunikacyjnemu Zatoki Gdańskiej.

Rada Miasta Gdańska wyraziła też wolę objęcia przez Gminę Miasta Gdańska udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.

Radni zdecydowali też o rewaloryzacji Parku Oruńskiego, by ratować jego zniszczoną zabytkową tkankę. Gdańscy rajcy uchwalili także cztery miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: Nowy Port rejon placu ks. Jana Gustkowicza, Kokoszki rejon ulicy Maszynowej, Kokoszki rejon ulic Azaliowej i Kalinowej, Stare Miasto - rejon ulic Łagiewniki i Rybaki Górne. Ponadto, zdecydowali także o przystąpieniu do sporządzenia pięciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego tj.: Krakowiec w rejonie ulic Jodłowej i Sówki, Orunia rejon na wschód od ulicy Żuławskiej, rejon ulicy Trakt Św. Wojciecha między węzłem Obwodnicy Południowej a ulicą Gościnną, Oliwa Górna w rejonie ulic Karwieńskiej i Spacerowej oraz Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II. Gdańscy rajcy zdecydowali też o zmianie uchwały nr XVI/244/11 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 sierpnia 2011 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Klukowo rejon ulicy Azymutalnej. W trakcie obrad przyjęto uchwałę w sprawie nadania Alei Vaclava Havla w Gdańsku kategorii drogi powiatowej.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl