PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Młodzież Polsko-Francuska w Nowym Ratuszu

Młodzież Polsko-Francuska w Nowym Ratuszu
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Historia gdańskiego samorządu, wymiana szkolna i stażowa między Zespołem Szkół Budowlano-Architektonicznych w Gdańsku a Liceum Zawodowym w Bellac, to główne tematy rozmów przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka z młodzieżą polsko-francuską.

Powiększenie...
 
   
Powiększenie...
 
   
Powiększenie...
 
   
Powiększenie...
 

19 marca 2007 r. w siedzibie Nowego Ratusza odbyło się spotkanie przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka z uczniami gdańskiego ZSBA i francuskiego Liceum Zawodowego w Bellac.
Inicjatywa współpracy została podjęta przez ZSBA już 12 lat temu i spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem strony francuskiej. Dzięki temu już w 1996 roku grupa młodzieży francuskiej z nauczycielami i dyrektorem przybyła do Gdańska. Delegacji z LP Martin Nadaud przewodniczy dyrektor Jean Claude Grillieres, a stronę polską reprezentuje od początku trwania wymiany pani dyr. Zofia Sypniewska-Figel.
Program wymiany każdorazowo ulegał wzbogaceniu o nowe aspekty historii i kultury naszego grodu. Młodzież poznawała dzieje historyczne łączące oba kraje, których liczne świadectwa są widoczne do dziś. Przykładem są fortyfikacje z okresu Napoleońskiego Wolnego Miasta Gdańska czy Cmentarz Francuski. Młodzi gdańszczanie natomiast, dzięki wizytom we Francji, poznali piękno gotyckich katedr w Chartres, Paryżu, Reims, Strassburgu, zabytki Paryża, Zamki nad Loarą, wspaniałe świadectwa stylu romańskiego w regionie Limousin, groty w Lascaux oraz uroki prowincji i wyrafinowane potrawy kuchni francuskiej.

Od 6 lat wymiana została wzbogacona projektami stażowymi: uczniowie klas technikalnych i zasadniczych ZSBA odbywają 4 tygodniowe praktyki zawodowe w warsztatach Liceum Zawodowego w Bellac w dziedzinach: muratorstwo, instalacje sanitarne, projektowanie komputerowe. Dodatkowym aspektem współpracy jest realizacja na potrzeby partnera różnych konkretnych prac: uczniowie ZSBA uzdolnieni plastycznie namalowali już 3 freski na terenie szkoły w Bellac, przedstawiające Panoramę Gdańska oraz Gdańsk okresu napoleońskiego. Natomiast uczniowie z Bellac upiększyli ZSBA swoimi pracami: pięknie wykonanym barem z inkrustowanym blatem, oraz nowymi drzwiami do szkolnej biblioteki, wykonanymi w pracowni stolarskiej, a także rzeźbę z metalu, symbolizującą falę przyjaźni.

12 lat to sporo czasu - wystarczająco dużo dla zrozumienia potrzeb, problemów partnerów, na zawiązanie przyjaźni i stałej gotowości do poszerzania zakresu współpracy. Obydwie strony są zadowolone z osiągniętych rezultatów i mimo trudności nadal pragną kontynuować działalność, służąca integracji kulturowej, przełamywaniu barier, przygotowania młodych do podjęcia pracy w zjednoczonej Europie.

Arleta Żuk