PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ks. Stanisław Bogdanowicz

Ks. Stanisław Bogdanowicz
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

18 października 2004 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska

Ks. Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 roku w Żwirynie, na Litwie. W 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego. W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. Od 1979 r. był proboszczem parafii konkatedralnej Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Bazylika Mariacka w czasach PRL, kiedy jej proboszczem był Stanisław Bogdanowicz, była oparciem dla prześladowanych ludzi "Solidarności". Tu odbywały się msze patriotyczne 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Ksiądz infułat był także, jako młody ksiądz, więźniem politycznym. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę.

Napisał 36 książek dotyczących historii oraz architektury i dziejów gdańskich kościołów. Był autorem monografii kościoła Mariackiego oraz dzieła "Kościół gdański pod rządami komunizmu", "Czas burzenia - czas budowania; Kościół gdański w społeczeństwie odzyskującym wolność 1984-92", „Edmund Nowicki – Biskup Gdański”. Był zwolennikiem zwrotu zabytków sakralnych kościołom. Za jego sprawą do bazyliki wróciła większość dzieł rozproszonych po wojnie. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - pisał też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie". Interesował się sztuką gotyku i baroku, historią Gdańska, pedagogiką, psychologią i badaniem Biblii.

W latach 1997-2001 był członkiem Kapituły Medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja nadawanych przez Radę Miasta Gdańska. W 2001 r. Kapituła odznaczyła ks. infułata medalem św. Wojciecha za całokształt dokonań związanych z popularyzacją dziejów Gdańska, szczególnie gdańskiego kościoła i podejmowanych działań na rzecz ocalenia gdańskich zabytków.

Od wielu lat był kapelanem kombatantów, w tym także byłych więźniów politycznych z lat 1980-1990 zrzeszonych w Stowarzyszeniu "Godność". Związany był z ruchem Akcji Katolickiej. Był laureatem m.in. Nagrody im. Brata Alberta, uhonorowany został także Medalem św. Wojciecha i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 roku nadano mu honorowe obywatelstwo Gdańska, a 10 lat później otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska

Zmarł 20 października 2017 roku w Gdańsku. Miał 77 lat.