PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pierwsza rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza - HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

Pierwsza rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza - HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI
„Gdańsk dzieli się dobrem” - pod tym hasłem 12 stycznia 2020 roku odbędzie 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia oraz 13 i 14 stycznia gdańszczanie wspominać i upamiętniać będą zamordowanego rok wcześniej prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W środę, 15 stycznia, odbędzie się konferencja „Przemoc i polityka”.
Bazylika Mariacka. Pogrzeb Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Bazylika Mariacka. Pogrzeb Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
fot. Piotr Połoczański

 

- Wspólnie z Regionalnym Centrum Wolontariatu, WOŚP i Europejskim Centrum Solidarności przygotowaliśmy się, żeby w godny sposób wspominać pana prezydenta - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Dociera do nas wiele sygnałów i inicjatyw, żeby upamiętnić wspólnie prezydenta Adamowicza. Ja po raz pierwszy będę wolontariuszką podczas WOŚP i bardzo się z tego cieszę, ale 13 stycznia to dla nas też rocznica tragicznego wydarzenia. Tego dnia chcieliśmy zaprosić do spotkania w ciszy i odsłonięcia tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi i tragicznemu wydarzeniu, to odbędzie się w okolicach Katowni, już trwają tam prace. Przestrzeń, w której stała scena rok temu, będzie teraz miejscem smutnych wspomnień i refleksji.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy zaplanowano spotkanie przy grobie prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Okolice Katowni mają zostać specjalnie oświetlone, a w mieście mają zabrzmieć carilliony.

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała też, że 14 stycznia 2020 w dzień śmierci prezydenta Adamowicza z inicjatywy rodziny i władz Miasta o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w Bazylice Mariackiej.  

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, przypomniał że 2020 rok - ze względu na rocznicę 50-lecia Grudnia' 70, 40-lecia Porozumień Gdańskich, 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do samorządów i gdańskiego stycznia - będzie rokiem ważnym i symbolicznym. 

Europejskie Centrum Solidarności na styczniowe dni zaplanowało kilka wydarzeń.

W sobotę, 11 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się 6 Kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, na 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie, znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, widujący go na oficjalnych uroczystościach, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmienił ich tamten styczeń ( ECS godz. 17.30). 

- Przed odsłonięciem tablicy poświęconej prezydentowi, zaprezentujemy książkę “Głosy gdańszczan”, czyli refleksje zwykłych ludzi, na temat tego jak przeżyli te tragiczne wydarzenia stycznia 2019 roku, jak zmieniło się ich życie - zapowiedział Basil Kerski. - Z kolei 15 stycznia o godzinie 10.00 zapraszamy na konferencję na temat przemocy i polityki. Będziemy dyskutować przy udziale różnych środowisk o formach przemocy w sferze publicznej. Kiedy zmarł prezydent Adamowicz, tłumy z całej Polski jechały, żeby się z nim pożegnać, żeby zademonstrować więź, ale też była to cicha demonstracja przeciw mowie nienawiści w sferze publicznej, językowi nienawiści, głębokim podziałom, niemerytorycznej polemice. Jeszcze raz przeanalizujemy, jaki ta atmosfera miała wpływ na morderstwo prezydenta Gdańska. 


HARMONOGRAM WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH  Z ROCZNICĄ ŚMIERCI PREZYDENTA ADAMOWICZA:

10 stycznia, piątek

  • godz. 10.00 - nadanie Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku imienia Pawła Adamowicza (Kampus Oliwski, ul. Bażyńskiego 4)

11 stycznia, sobota

  • godz. 18.00, ECS - kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza

12 stycznia, niedziela, 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • 16.00-21.00, plac przed ECS - koncert 

13 stycznia, poniedziałek

  • 10.00 - uroczystość nadania nazwy alei Pawła Adamowicza
  • 17.00, ECS - Wieczór dla Przyjaciela, premiera książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” autorstwa Katarzyny Żelazek 
  • 19.45, okolice Katowni - uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę zamachu
  • 20.00 - włączenie specjalnej iluminacji (ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa)
  • 20.30, Bazylika Mariacka - międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza 

14 stycznia, wtorek

15 stycznia, środa

  • godz. 10.00-18.30, ECS - konferencja „Przemoc i polityka”

 

0001 mala
0002