Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Droga do Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa jeszcze w grudniu

Okolice ul. Lawendowe Wzgórze i Jabłoniowej to obecnie wielki plac budowy. W sąsiedztwie tutejszych osiedli mieszkaniowych powstaje właśnie budynek szkoły podstawowej, a także droga, która ma ułatwić mieszkańcom dotarcie do placówki. Od września br. funkcjonuje tu już przedszkole samorządowe.

A
A
Przy ul. Jabłoniowej i Lawendowe Wzgórze powstaje nowa droga
Przy ul. Jabłoniowej i Lawendowe Wzgórze powstaje nowa droga
Materiały Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

Powstająca droga to fragment planowanej Nowej Bulońskiej Południowej (w Pieckach-Migowie i Jasieniu realizowana jest od kilku miesięcy Nowa Bulońska Północna - red.).

Inwestycja zakłada budowę infrastruktury drogowej, która ma skomunikować powstające centrum edukacyjne (przedszkole i szkołę podstawową) w ciągu tzw. ul. Nowej Bulońskiej (odcinek na południe od skrzyżowania z ul. Jabłoniową) z osiedlem "Lawendowe Wzgórze" z istniejącą infrastrukturą drogową, wraz z połączeniem do tymczasowego układu dojazdu od ul. Warszawskiej.

W ramach prac zaplanowano m.in. wykonanie kanalizacji deszczowej, tunel dla pieszych, oświetlenie uliczne, montaż małej architektury i monitoringu, a także zagospodarowanie zieleni.

- Aktualnie trwają roboty ziemne, a także prace związane z kanalizacją deszczową oraz budową tunelu dla pieszych - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nowa droga powinna być gotowa jeszcze w grudniu br.

Koszt jej budowy to 10,1 mln złotych. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: Lider NDI S.A. I Partner NDI Sp.zo.o. z Sopotu.

Nowa droga przebiegać będzie tuż obok parkingu przy przedszkolu samorządowym
Nowa droga przebiegać będzie tuż obok parkingu przy przedszkolu samorządowym
Materiały Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

Tędy przebiegać będzie nowa droga
Tędy przebiegać będzie nowa droga
Materiały Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

W pobliżu nowej drogi przebudowywany jest obecnie rów R-3, który umożliwi odprowadzenie wód opadowych zarówno z budowanej obecnie szkoły, jak również z przedszkola, które zostało oddane do użytku we wrześniu tego roku.

Aneta Niezgoda przypomina, że przed rokiem rozpoczęła się budowa szkoły podstawowej przy ul. Jabłoniowej. Placówka składać się będzie z dwóch budynków dydaktycznych i sali sportowej. Pierwszy z budynków przeznaczony jest dla 25 oddziałów szkolnych, drugi dla 21 oddziałów. Łącznie powierzchnia użytkowa trzech budynków wyniesie około 13 tys. mkw.

- W budynku A, który pełnić będzie funkcję dydaktyczną, oprócz sal znajdować się będzie biblioteka, stołówka z zapleczem kuchennym, szatnie i świetlice dla dzieci. Konstrukcja budynku A jest już gotowa, trwają prace przy elewacjach gmachu. Wykonywane są także posadzki na wszystkich kondygnacjach, a także montowane okna – informuje Niezgoda.

W budynku B znajdzie się sala gimnastyczna, aula i zespół mniejszych sal, gdzie odbywać się będą zajęcia korekcyjne i taneczne, szatnie wraz z węzłami sanitarnymi wyposażonymi w prysznice, pomieszczenie kontroli dostępu, magazyn i pokoje trenerów. Na tym obiekcie zakończyły się już prace dekarskie. Obecnie trwa tynkowanie i montaż okien. Rozpoczęto także kładzenie posadzek.

Gmach nowej szkoły rośnie jak na drożdżach
Gmach nowej szkoły rośnie jak na drożdżach
Materiały Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

Z kolei budowa konstrukcji dachowej budynku C zaawansowana jest w około 85 procentach. Z tego obiektu korzystać będą starsi uczniowie. Znajdą się tu sale lekcyjne i pracownie przedmiotowe. W obiekcie trwa montaż konstrukcji prefabrykowanej drewnianej. Równolegle trwają prace dekarskie, wykonywana jest izolacja ścian. Rozpoczęto także prace przy elewacji budynku.

Budynek szkoły będzie gotowy na kolejny rok szkolny 2019/2020.

***