PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zbigniew Jujka

Zbigniew Jujka
1069 - Pesa Jazz Duo
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbigniew Jujka

(1935-2019)

Jeden z najwybitniejszych polskich rysowników satyrycznych. Tytan pracy. Przez ponad pół wieku, z przerwą w stanie wojennym, komentował w prasie rzeczywistość.

Urodził się w Starym Targu, powiat sztumski. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dziś: Akademia Sztuk Pięknych).

Debiutował w „Gazecie Zielonogórskiej” (1953). Satyryczną rubrykę w „Dzienniku Bałtyckim” przejął po Jacku Fedorowiczu. Piętnował małości, głupotę i zło. Dostawało się: rządowi i ekologom – „Wszyscy wieszają psy na rządzie, a Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami milczy!”, politykom i współobywatelom – „Gdyby nie głupota ludzka, bylibyśmy nikim, panie pośle”, tradycjonalistom i postępowym – „Jaką płeć wybraliście dla swojego dziecka?”, wreszcie statystycznym nam – „Spiłem się, ale to była nalewka benedyktyńska”.

Współpracował z czasopismami w kraju i za granicą. Wydał kilkadziesiąt autorskich tomików, np. z serii „My i oni” czy „Poprawki do historii”, a z Andrzejem Januszajtisem przewodnik „Z uśmiechem przez Gdańsk”.

Aktywista pierwszej Solidarności. Po upadku komunizmu prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Laureat wielu konkursów, m.in. w Japonii, Belgii, Jugosławii. Uhonorowany m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Medalem św. Wojciecha.

Spoczął na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

fot. materiały własne UM

Tekst: materiały własne UM