PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zbigniew Cybulski

Zbigniew Cybulski
1062 - Pesa Jazz Duo
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbigniew Cybulski

(1927-1967)

Aktor filmowy i teatralny. Urodzony w Kniażu (dzisiejsza Ukraina), przed wojną mieszkał w Warszawie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, po studiach wraz z grupą aktorów przyjechał do Trójmiasta i związał się z Teatrem Wybrzeże, w którym zagrał osiem ról. Najbardziej znaną była kreacja narkomana Johnny’ego Pope’a w sztuce “Kapelusz pełen deszczu” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W Gdańsku Cybulski wraz Bogumiłem Kobielą założyli studencki teatr Bim-Bom, który cieszył się ogromną popularnością w Polsce, występował również za granicą. Programy Bim-Bomu przygotowywali wspólnymi siłami wszyscy członkowie zespołu. W poetycki, skrótowy sposób opowiadały one o problemach współczesnego człowieka. Razem z Kobielą Cybulski prowadził także eksperymentalny Teatr Rozmów i reżyserował sztuki w Teatrze Wybrzeże.

Zbigniew Cybulski zagrał w prawie czterdziestu filmach i ponad dwudziestu sztukach teatralnych lub telewizyjnych. Jego najsłynniejszą rolą była postać Maćka Chełmickiego w filmie “Popiół i diament” Andrzeja Wajdy z 1958 roku, który zdobył uznanie krytyków w Polsce i na świecie. Cybulski wniósł do polskiego kina nowoczesny typ aktorstwa. Był też idolem młodzieży w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

Zginął tragicznie na skutek wypadku kolejowego 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu.

fot. Zbigniew Kosycarz / KFP

Tekst: Materiały własne UM