PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Szczepan Pilecki

Szczepan Pilecki
1044 - Pesa Swing 120NaG SWING
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szczepan Pilecki

(1892-1939)

Nauczyciel, działacz narodowościowy i społeczny w Wolnym Mieście Gdańsku.

Ukończył gimnazjum w Przemyślu, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił doktorat. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, później był artylerzystą w Wojsku Polskim.

Od stycznia 1924 roku pełnił funkcję dyrektora gdańskiego oddziału Ziemskiego Banku Kredytowego we Lwowie przy Langer Markt (Długi Targ 18), a następnie w gdańskim oddziale Polskiej Agencji Drzewnej „Paged”. Od 1931 roku pracował jako nauczyciel, m.in. w Polskiej Wyższej Szkole Handlowej Macierzy Szkolnej w Gdańsku.
Bardzo aktywny społecznie, m.in. współzałożyciel Związku Oficerów Rezerwy Polaków w Gdańsku, członek gdańskiego Polskiego Klubu Wioślarskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki, członek zarządu głównego Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Działał w tajnym Związku Strzeleckim w Wolnym Mieście Gdańsku, współpracował z Polską Organizacją Wojskową w Gdańsku.

Po wybuchu II wojny światowej aresztowany. Zginął w masowej egzekucji polskiej inteligencji w lasach piaśnickich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari. Jego imię nosi ulica w Gdańsku-Wrzeszczu.

Fot. Archiwum Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Gdańsku

Tekst: materiały własne UM