PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Olga Krzyżanowska

Olga Krzyżanowska
1056 - Pesa Jazz Duo
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olga Krzyżanowska

(1929-2018)

Lekarka, członkini Solidarności, posłanka i senator, działaczka społeczna.

Córka Aleksandra Krzyżanowskiego, pseudonim „Wilk”, podczas II wojny światowej komendanta Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego Armii Krajowej. W trakcie wojny była harcerką Szarych Szeregów, odznaczona Krzyżem Walecznych. Do Gdańska przybyła w 1945 roku.

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny przemysłowej. Pracowała w szpitalu powiatowym w Pucku, Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, w Akademii Medycznej i kierowała poradnią chorób zawodowych Wojewódzkiej Przychodni Przemysłowej w Gdańsku (1962–1989).

Od 1980 roku członkini Solidarności, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. Posłanka na Sejm (1991–2001). Wicemarszałek Sejmu X i II kadencji, reprezentowała Sejm RP w Zgromadzeniu Parlamentarnym Europy (1990–1993). Senator (2001–2005). Prezes zarządu Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Członkini rady Fundacji Batorego i rady programowej Kongresu Kobiet. Matka chrzestna masowca MS „Armia Krajowa”.

Spoczęła na cmentarzu Srebrzysko.

fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Tekst: materiały własne UM