Marian Kołodziej
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Marian Kołodziej

Marian Kołodziej
Marian Kołodziej: artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy, twórca dwóch ołtarzy papieskich został kolejnym 73. patronem tramwaju w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Marian Kołodziej
Marian Kołodziej
fot. Łukasz Głowala / KFP

 

Kim był Marian Kołodziej?

Marian Kołodziej (1921-2009) to artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy. Twórca dwóch ołtarzy papieskich. Dziełem jego życia jest cykl prac odwołujących się do wojennych przeżyć obozowych. Honorowy obywatel Gdańska. Twórca wielokrotnie nagradzany.

Jako 19-latek na pięć lat trafił do obozów koncentracyjnych, pierwszym był Auschwitz (numer obozowy 432). Rysował przemycane na Zachód plany obozu, za co został skazany na śmierć, ocalał dzięki pomocy współwięźnia.

Ukończył Wydział Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1950 roku był zaangażowany w teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie pracował do emerytury.

Zrealizował ok. 200 scenografii w teatrach dramatycznych oraz operowych w Polsce i za granicą. Opracował scenografie i kostiumy do 32 filmów. Był twórcą dwóch ołtarzy papieskich: monumentalnego okrętu na gdańskiej Zaspie (1987) i pejzażu sakralnego na sopockim hipodromie (1999). „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”, najważniejsza jego realizacja odwołująca się do doświadczeń obozowych, na stałe eksponowane są w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.

Gdzie spoczęły prochy Mariana Kołodzieja i jak jest upamiętniony w Gdańsku

Prochy artysty spoczęły w podziemiach franciszkańskiego kościoła w Harmężach koło Oświęcimia. Jego imię nosi ulica w gdańskiej dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, a na ścianie domu przy ul. Mariackiej 11/13, gdzie niemal 40 lat mieszkał i tworzył, znajduje się pamiątkowa tablica.

Kiedy odbyła się uroczystość nadania imienia Mariana Kołodzieja tramwajowi?

Uroczystość nadania imienia odbyła się 12 listopada 2021 roku. Szczegółową relację można przeczytać w tym miejscu.

Tekst: materiały własne UM

 

Marian Kołodziej został patronem tramwaju PESA 128 NG JAZZ DUO
Marian Kołodziej został patronem tramwaju PESA 128 NG JAZZ DUO
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

PESA 128 NG JAZZ DUO nowa wersja: co to za pojazd?

PESA 128 NG JAZZ DUO nowa wersja to nowoczesne, dwukierunkowe, niskopodłogowe tramwaje, przystosowane do przewozu ponad 200 pasażerów, wyposażone m.in. w defibrylatory AED. Jest to nowa wersja tramwajów PESA JAZZ Duo, które po Gdańsku jeżdżą od 2015 roku. 

Ile tramwajów PESA 128 NG JAZZ DUO zostało zamówionych?

Gdańskie Autobusy i Tramwaje zamówiły od bydgoskiej Pesy łącznie 30 takich pojazdów PESA 128 NG JAZZ DUO.

Jak są wyposażone tramwaje PESA 128 NG JAZZ DUO?

Nowe modele tramwajów Pesa Jazz zyskały szereg rozwiązań, które dodatkowo podnoszą komfort jazdy pasażerów. W przestrzeni pasażerskiej i w kabinach prowadzącego zamontowane zostały gniazda USB; tramwaj wyposażony jest w zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED, udoskonalone zostało funkcjonowanie klimatyzacji i ogrzewania, kierując strumień powietrza na ściany boczne; samopoczucie pasażerów poprawia zmienna brawa oświetlenia, ta zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie jest to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury – barwa zimna.

Dane techniczne tramwaju PESA 128 NG JAZZ DUO

Długość: 29700 mm

Szerokość: 2400 mm

Wysokość: 3800 mm

Niska podłoga: w 100%

Liczba członów: 5

Liczba wózków/osi: 3/6

Całkowita liczba miejsc: 214

Miejsca stojące: 182

Miejsca siedzące składane: 4

Miejsca siedzące: 28

Masa własna: 43,6t