PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Maciej Płażyński

Maciej Płażyński
1041 - Pesa Swing 120NaG SWING
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maciej Płażyński

(1958-2010)

Opozycjonista w czasach PRL, prawnik i polityk. Pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański. Trzykrotnie zdobył mandat posła i raz senatora, wicemarszałek Sejmu i Senatu.

Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim. W drugiej połowie lat 70. związał się z opozycyjnym Ruchem Młodej Polski. Współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów i jego przewodniczący. Jesienią 1981 roku kierował strajkiem okupacyjnym na swojej uczelni.

Współtwórca i wieloletni prezes Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Gdańsk”, dającej zatrudnienie gdańskim opozycjonistom. Prezes konserwatywnego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego. Współzałożyciel stowarzyszenia gospodarczego Kongres Liberałów.
Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej. Był inicjatorem porozumienia koalicyjnego PO oraz Prawa i Sprawiedliwości. Odszedł z PO.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, sprawującego opiekę nad Polakami zamieszkałymi poza granicami kraju. Współfundator Fundacji „Nuta Nadziei”, wspierającej utalentowane dzieci niepełnosprawne. Członek założyciel stowarzyszeń lokalnych – Odbudowy Świętego Wojciecha i Żuławy Gdańskie.

Zginął w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem.
Został pochowany w bazylice Mariackiej. Patron – Szpitala Dziecięcego Polanki, alei w Brzeźnie i Letnicy oraz ekoparku w kampusie uniwersyteckim, gdzie stoi też jego pomnik.

fot. Maciej Kosycarz / KFP

Tekst: materiały własne UM