PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Lesser Giełdziński

Lesser Giełdziński
1054 - Pesa Jazz Duo
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lesser Giełdziński

(1830-1910)

Kupiec i kolekcjoner, który założył w Gdańsku najstarsze żydowskie muzeum na ziemiach polskich.

W 1860 roku zamieszkał w Gdańsku. Trudnił się handlem zbożem. Należał do gdańskiej Korporacji Kupców. Był członkiem zarządu gdańskiej żydowskiej gminy synagogalnej, prezesem fundacji prowadzącej żydowski dom starców. Udzielał się charytatywnie.

Zgromadził wielki zbiór sztuki dawnej, głównie mebli i wyrobów rzemiosła artystycznego, w tym wielu przedmiotów pochodzących z gdańskich warsztatów oraz judaików związanych z żydowskim obrządkiem religijnym.
W maju 1886 roku część zbiorów udostępnił zwiedzającym w swoim mieszkaniu przy Długim Targu 18, następnie przy ul. Długiej 29. Pięć lat później na parterze dawnego Nowego Domu Ławy przy Długim Targu 43 otworzył stałą ekspozycję Danziger Diele (Sień Gdańska), odtwarzającą wygląd części dawnego domu bogatego patrycjusza gdańskiego. Wielkiej Synagodze ofiarował zbiór 127 judaików, które również były eksponowane.

Zmarł nagle nieopodal Bolzano, we włoskim Tyrolu. Trumnę z ciałem przewieziono koleją do Gdańska. Grób na cmentarzu na Chełmie nie przetrwał.
Spadkobiercy zaproponowali władzom Gdańska nabycie całej kolekcji, co się jednak nie powiodło z powodu kłopotów finansowych miasta. Większość zbiorów trafiła na aukcję. Kolekcja z synagogi została wywieziona w 1939 roku i znajduje się w Jewish Museum w Nowym Jorku.

fot. autor nieznany/ katalog aukcyjny Rudolph Lepke’s Kunst Auctions Haus, 1912 rok, źródło: digi.ub.uni-heidelberg.de

Tekst: materiały własne UM