PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Lech Bądkowski

Lech Bądkowski
1059 - Pesa Jazz Duo
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Bądkowski

(1920-1984)

Pisarz, działacz społeczny, propagator kultury Kaszubów oraz idei samorządności. Sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego i pierwszy rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”. Honorowy obywatel Gdańska.

Uczestniczył w kampanii wrześniowej, później walczył m.in. w bitwie o Narvik i w walkach Polskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym i Atlantyku.
Studiował w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie (1949) i prawo na uniwersytecie w Łodzi (1951). W Gdańsku zamieszkał w 1951 roku.

Publikował w prasie wybrzeżowej. Był kierownikiem literackim teatru Miniatura. Twórca Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i jego programu ideowego. Ma na swoim koncie wiele powieści i opowiadań. Tłumaczył z języka kaszubskiego na polski.

W sierpniu 1980 roku członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej, jego rzecznik prasowy, a także członek grupy negocjującej Porozumienie Gdańskie.
Redaktor tygodnika „Samorządność”, zawieszonego w stanie wojennym.

Pochowany został na cmentarzu Srebrzysko. Jego pogrzeb przerodził się w wielotysięczną manifestację solidarności.
Od 2000 roku patron nagrody miasta Gdańska dla najlepszej organizacji pozarządowej w Gdańsku. Patron ulicy na Siedlcach i Gimnazjum nr 48 na Jasieniu (2001–2018).

Fot. Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności / reprodukcja autorstwa Alfonsa Klejny

Tekst: materiały własne UM