PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz
1042 - Pesa Swing 120NaG SWING
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anna Walentynowicz

(1929-2010)

Działaczka opozycyjna, robotnica w Stoczni Gdańskiej, dama Orderu Orła Białego.

Urodziła się w rodzinie ukraińskiej. Już jako 12-latka pracowała fizycznie. Przed zakończeniem wojny opuściła Wołyń. W listopadzie 1950 roku została zatrudniona w Stoczni Gdańskiej jako spawacz, później suwnicowa. Wyrabiała 270% normy, za co otrzymała tytuł przodowniczki pracy socjalistycznej. Krótko należała do Związku Młodzieży Socjalistycznej.

Od 1978 roku działała w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, publikowała w opozycyjnej prasie, współorganizowała obchody rocznic Grudnia ’70. Była inwigilowana, zatrzymywana i karana. Na pięć miesięcy przed emeryturą dyscyplinarnie zwolniona. Żądanie przywrócenia jej do pracy było pierwszym postulatem strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych. Członkini prezydium założycielskiego NSZZ „Solidarność”.

W stanie wojennym internowana, potem wraz z Andrzejem Gwiazdą przewodziła opozycyjnej wobec Solidarności grupie Wolne Związki Zawodowe. Przeciwniczka obrad Okrągłego Stołu.

Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Pochowana na cmentarzu Srebrzysko.
We Wrzeszczu jest pomnik i skwer jej imienia, a na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności suwnica, na której pracowała. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę 10-złotową z jej wizerunkiem.

fot. Maciej Kosycarz/ KFP

Tekst: materiały własne UM