PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Tematy panelu

Tematy panelu
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Panel obejmować będzie trzy bloki tematyczne. Każdemu z nich poświęcone będzie odrębne spotkanie.


19 listopada 2016 roku – Co zrobić, żeby poprawić zatrzymywanie wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?

Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stanowią część zlewni potoków, które płyną przez Gdańsk. Czy można coś zrobić, aby poprawić retencję wody deszczowej na ich terenie? Czy wybudować tam duże zbiorniki retencyjne, czy może jednak lepiej postawić na przykład na sieć rowów zatrzymujących wodę deszczową (ang. swales) i małą retencję? Jaki jednak będzie miało to wpływ na przyrodę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i czy taką ingerencja w las jest czymś, co zaakceptują mieszkańcy Gdańska?


26 listopada 2016 roku – Jaki powinien być zakres pomocy dla mieszkańców Gdańska po wystąpieniu ulewnego opadu deszczu?

Na wypadek zalania fragmentów miasta powinien być gotowy program pomocy mieszkańcom. Co powinien on uwzględniać? Czy miasto powinno zapewniać na przykład kontenery na wywóz odpadów z prywatnych mieszkań? Czy i w jakim stopniu pomagać osobom, które nie ubezpieczyły swoich mieszkań? Czy system udzielania wsparcia, który funkcjonował do tej pory się sprawdził? Co warto poprawić?


3 grudnia 2016 roku – Czy budując nowe zbiorniki retencyjne zrezygnować z częściowego wypełniania ich wodą?

Po lipcowej ulewie w tym roku pojawiły się wątpliwości, czy obecny sposób projektowania zbiorników retencyjnych w Gdańsku jest odpowiedni. Są one częściowo wypełnione wodą, a ich zadaniem jest pełnienie funkcji rekreacyjnej, a także przyrodniczej, jako stawy. Są one nawet zarybiane. Czy zmienić sposób ich projektowania, rezygnując z wypełniania wodą, aby ich potencjał do przejęcia wody deszczowej mógł być jak największy? Czy wówczas oznacza to, że nie będą one już pełniły funkcji rekreacyjnej, czy jednak można zaprojektować je z mała architekturą, ścieżkami i roślinami ozdobnymi? Jak robi się to w innych miastach w Polsce i na świecie?


Sylwia BetlejUrząd Miejski w GdańskuWydział Promocji i Komunikacji SpołecznejReferat Komunikacji Społecznej