Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

A
A

Już we wrześniu rozpocznie się kolejny, trzeci panel obywatelski. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie zwiększenia aktywności obywatelskiej gdańszczan. Wspólnie z ekspertami i specjalistami od partycypacji, paneliści będą szukać odpowiedzi jak zwiększyć udział mieszkańców w życiu miasta. Omawiane będą takie zagadniania jak:

- edukacja świadomego obywatela;

- pobudzanie aktywności obywatelskiej;

- wzmocnienie narzędzie partycypacji;

- wspieranie równego traktowania.

Zanim jednak panel się odbędzie przypominamy wszystkim osobom, które w ostatnich tygodniach otrzymały list z zaproszeniem do rejestracji i udziału w docelowym losowaniu panelistów, że rejestracja trwa tylko do 4 września (telefonicznie do godz. 16:00, przez internet do godz. 23:59). Losowanie panelistów odbędzie się po zakończeniu rejestracji. . Link do rejestracji tutaj

Zapraszamy też wszyskich mieszkańców do wzięcia udziału w otwartych konsultacjach społecznym pod tym samym tytułem "Jak wspierać aktywnośc obywatelską w Gdańsku?". Każdy, kto ma pamysł jak zwiększyć udział mieszkańców w życiu miasta, albo jak wesprzeć tych, którzy chcieliby a nie wiedzą jak się włączyć w działania partycypacyjne zapraszamy do przesłania swoich propozycji mailem (panel@gdansk.gda.pl) lub pocztą tradycyjną na adres Urzędzu Miejskiego w Gdańsku. Konsultacje otwarte odbędą się w dniach 4 - 14 września br.

Data pierwszego spotkania panelu (16 września 2017 r.) nie jest przypadkowa – spotkanie będzie częścią większego wydarzenia jakim jest 2. Gdański Tydzień Demokracji pt. „Nie ma demokracji bez udziału obywateli”.

Gdańskie panele obywatelskie odbiły się już szerokim echem w całym kraju, kolejne miasta przygotowują się do wprowadzenia tego narzędzia partycypacji. Także nasi sąsiedzi zagraniczni zainteresowali się panelem, stąd też narodził się pomysł, by zaprosić przedstawicieli Ukrainy i Białorusi do udziału w spotkaniu wrześniowym.  Goście będą mieli okazje więcej dowiedzieć się o zasadach i standardach panelu podczas specjalnie dla nich przygotowanych wykładów, a także będą uczestniczyć jako obserwatorzy w samym spotkaniu panelowym. To szczególna okazja by pokazać jak wygląda „demokracja w akcji”.

Do Gdańska przyjadą także: Sekretarz Generalna ALDA (European Association of Local Democracy - Stowarzyszenie Ośrodków Demokracji Lokalnej) – pani Antonella Valmorbida. Zaproszono także przedstawicieli: Litwy (miasto Okmiany), LDA (Lokalny Ośrodek Demokracji) w Gruzji, LDA w Dnieprze (Ukraina), a także przedstawicieli miasta Mariupol (Ukraina, miasto zaprzyjaźnione), oraz przedstawicielkę NED (National Endowment for Democracy)[1] w Polsce. W gdańskim wydarzeniu uczestniczyć będzie również przedstawiciel CORLEAP, czyli działającej w ramach Komitetu Regionów, Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego. Planowany jest także przyjazd gości ze Strasbourga, Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Dolnośląskiego (partnerzy ALDA), oraz partnerów z Ukrainy i Białorusi, a także przedstawicieli miasta Rostocka i Bremy.

W przeddzień Panelu Obywatelskiego (15 września 2017 r.) nasi zagraniczni partnerzy omawiać będą m.in. kwestie współpracy w ramach ALDA: otwarcie LDA W Mariupolu, działania prowadzone przez ALDA w ramach Partnerstwa Wschodniego, zacieśnienie współpracy pomiędzy ośrodkami ALDA w Polsce, Francji i Ukrainie, a także zaprezentują pracę LDA w Dnieprze.  

Po zakończeniu części dyskusyjnej 16 września, na zakończenie dnia planowana jest dyskusyja na temat różnych modeli partycypacji społecznej. Będzie to otwarte wydarzenie w ramach Tygodnia Demokracjio dla wszystkich gdańszczan i gości. Specjalnie dla naszych partnerów z Białorusi , w świetle przyszłorocznych wyborów samorządowych w tym kraju, część panelu poświęcona będzie różnym modelom samorządów lokalnych i wykorzystaniem narzędzi demokratycznych. Początek spotkania o godzinie 16.30 w Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Serdecznie zapraszamy gdańszczan i gości do udziału.


[1] National Endowment for Democracy (NED) – amerykańska organizacja typu think tank, której deklarowanym celem jest szkolenie ludzi w demokracji i zarządzaniu grantami finansowymi. Organizacja ta została założona w 1983 roku i w dużej mierze jest ona finansowana przez rząd Stanów Zjednoczonych. W Polsce znana jest jako „Narodowy Fundusz Wspierania Demokracji”[1] lub „Narodowy Fundusz na rzecz Demokracji”

Sylwia Betlej (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Referat Komunikacji Społecznej