PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Powierzchnia: 19,66 km2
Liczba ludności: 13468 osób
Gęstość zaludnienia: 685 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy VI
tel. 58 301 30 11 wew. 103
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Mirosław Radka
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Bartków Agnieszka 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Sikora Patryk 

  • Członek Zarządu
    Hołubowski Jacek 
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Łabuda Bartosz

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kolesiński Wojciech

  • Babicz Grażyna
  • Białek Michał
  • Choszcz Łukasz
  • Dunajska Joanna
  • Jankowska Anna
  • Kraskowski Krzysztof
  • Mierzwińska Marianna
  • Mikołajczyk Jakub
  • Wincełowicz Leszek
  • Żur Artur
Kontakt

Siedziba 
ul. Gościnna 1 (Ratusz Oruński), 80-032 Gdańsk

Telefon
573-960-857 Aktywny w godzinach dyżurów

E-mail: 
orunia-swwojciech-lipce@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicy.com.pl/kontakt/

Facebook
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce

Dyżury

W każdą pierwszą (pracującą) środę miesiąca, w godzinach 18:00-19:00
 
Pozostałe środy miesiąca w trybie telefonicznym, również w godzinach 18:00-19:00
 
 

Zbiornik Wody Stara Orunia. Od 11 sierpnia dostępny dla zwiedzających. FILM i ZDJĘCIA

Zbiornik Wody Stara Orunia. Od 11 sierpnia dostępny dla zwiedzających. FILM i ZDJĘCIA
Zbiornik Wody Stara Orunia niebawem zostanie otwarty dla zwiedzających. W tym sezonie obiekt dostępny będzie jedynie przez miesiąc, ponieważ w okresie jesienno-zimowym powrócą do niego nietoperze. W 2019 roku zbiornik będzie czynny dłużej, bo od maja do sierpnia, czyli w czasie, gdy ssaków tam nie ma. Zwiedzających obowiązują zapisy, które uruchomione zostaną w przyszłym tygodniu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbiornik Wody Stara Orunia nową atrakcją turystyczną
Zbiornik Wody Stara Orunia nową atrakcją turystyczną
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl


Zbiornik Wody Stara Orunia został wybudowany w 1869 roku. To historyczny obiekt i drugi zbiornik po Zbiorniku Wody Kazimierz, który został udostępniony na trasie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Był pierwszym, nowoczesnym zbiornikiem, który gromadził wodę pitną dla gdańszczan z ujęcia wody w Pręgowie.
Obiekt stracił swoje walory w latach 80' XX wieku, ponieważ był zbyt nisko wyniesiony dla rozbudowującego się miasta. Znajduje się na wzgórzu, nieopodal Parku Oruńskiego.

Zobacz relację wideo:


W roku 2016 rozpoczęto renowację tego miejsca. Całość wygląda imponująco. Naprawdę warto go zwiedzić. Nie tylko przez wzgląd na historię. Zbiornik ten jest jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w województwie pomorskim. Teoretycznie, w  okresie tym, nietoperzy tam nie ma, praktycznie... dostrzegliśmy dziś jednego osobnika.

Co roku zbiornik staje się schronieniem dla ok. 300 nietoperzy. Najwięcej było ich tu 700!
Co roku zbiornik staje się schronieniem dla ok. 300 nietoperzy. Najwięcej było ich tu 700!
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl


- Niektóre osobniki, zwłaszcza samce, które żyją troszeczkę inaczej niż samice i mają mniej pracy w lecie, mogą spędzać czas w tym zbiorniku również w okresie letnim – wyjaśnia Konrad Bidziński, doktorant na Wydziale Biologii na Uniwersytecie Gdańskim. - Jesień w przyrodzie zaczyna się w sierpniu, więc zaraz będzie dla nietoperzy okres godów. Za kilkanaście dni będziemy już mieli taki mechanizm, który nazywa się u nietoperzy jesiennym rojeniem. Wtedy nietoperze spotykają się w takich miejscach jak na przykład ten zbiornik, aby zacząć czas godów. Dopiero po nim przechodzą w okres zimowania.

Warto dodać, że nietoperza którego dostrzegliśmy, tak naprawdę wskazał nam pan Konrad. Ssak był tak mały, że trudno było go dostrzec w ciemnych zakamarkach zbiornika.

Zbiornik został wybudowany w 1869 r.
Zbiornik został wybudowany w 1869 r.
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl

W 2019 roku obiekt będzie czynny od maja do końca sierpnia. Start sezonu będzie uzależniony od terminu opuszczenia obiektu przez nietoperze, co zwykle przypada na okres od połowy kwietnia do połowy maja. Na czas zimowej hibernacji zadomowionych tam ssaków zbiornik będzie nieczynny.

Ze względu na niską temperaturę panującą wewnątrz zbiornika (wynosi ok. 10°C) warto zabrać okrycie wierzchnie. Jeśli zwiedzanie przypadnie jednak upalny dzień, nie ma potrzeby zabierać ze sobą czegokolwiek. Chłód panujący wewnątrz przyniesie ukojenie.

Trwa właśnie dopracowywanie ostatniej formy formularza zapisów, który powinien być dostępny na stronie giwk.pl od poniedziałku 6 sierpnia. W tym sezonie zwiedzanie zbiornika będzie bezpłatne. Warto skorzystać, bo w przyszłym roku, może się to zmienić. Zbiornik będzie otwarty przez sześć dni w tygodniu (z wyłączeniem śród), w godz. 10.00 – 17.00

Czytaj także: Gdański Szlak Wodociągowy – poznaj nowe miejscaZapłać