PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Powierzchnia: 19,66 km2
Liczba ludności: 13468 osób
Gęstość zaludnienia: 685 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy VI
tel. 58 301 30 11 wew. 103
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Mirosław Radka
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Bartków Agnieszka 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Sikora Patryk 

  • Członek Zarządu
    Hołubowski Jacek 
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Łabuda Bartosz

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kolesiński Wojciech

  • Babicz Grażyna
  • Białek Michał
  • Choszcz Łukasz
  • Dunajska Joanna
  • Jankowska Anna
  • Kraskowski Krzysztof
  • Mierzwińska Marianna
  • Mikołajczyk Jakub
  • Wincełowicz Leszek
  • Żur Artur
Kontakt

Siedziba 
ul. Gościnna 1 (Ratusz Oruński), 80-032 Gdańsk

Telefon
573-960-857 Aktywny w godzinach dyżurów

E-mail: 
orunia-swwojciech-lipce@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicy.com.pl/kontakt/

Facebook
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce

Dyżury

W każdą pierwszą (pracującą) środę miesiąca, w godzinach 18:00-19:00
 
Pozostałe środy miesiąca w trybie telefonicznym, również w godzinach 18:00-19:00
 
 

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce?
Trwa drugi tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce? Sprawdźcie!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Oruni proponują kilka projektów związanych z kanałem Raduni

"Kładka pieszo -rowerowa nad zabytkowym Kanałem Raduni na wysokości Dworu Ferberów i Parku-Leśnego": Kładka pieszo -rowerowa nad zabytkowym Kanałem Raduni na wysokości Dworu Ferberów i Parku-Leśnego w Gdańsku Lipcach o wymiarach 13mx2m o konstrukcji żelbetowej ramowej, samonośnej oraz połączenie jej z istniejącymi ciągami pieszo-rowerowymi oraz wykonanie dokumentacji projektowej. Brak bezpośredniego dostępu do zabytkowego kompleksu parkowo-leśnego, w którego skład wchodzą dwa malownicze stawy oraz park leśny, mieszkańcy osiedleni za Kanałem Raduni w okolicy ośrodka jeździeckiego Lipce mają utrudniony dostęp do przystanków komunikacji miejskiej w kierunku centrum Gdańska. Mieszkańcy sąsiadującego Chełmu nie mogą skrócić sobie drogi przechodząc przez Kanał Raduni i Park gdyż dojście do niego prowadzi dopiero przy przedszkolu nr 24. Celem - ułatwienie mieszkańcom dzielnicy Orunia-Lipce-Św.Wojciech i Chełmu korzystania z terenu parku i komunikacji miejskiej.

"Modernizacja placu zabaw przy ul. Głuchej": Cel projektu - poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności terenu rekreacyjnego przy ul. Głuchej. Działania: naprawa, wymiana elementów zabawowych, montaż piłkochwytów przy boisku - za bramkami oraz od strony bloku, nowe elementy - siłownia na powietrzu/street workout, pielęgnacja zieleni i doświetlenie placu.

"Budowa chodnika w przejściu pomiędzy blokami Przyjemna 2 a Żuławska 5": Projekt ma na celu ucywilizowanie zaniedbanego piaszczystego przejścia pomiędzy blokami Przyjemna 2 a Żuławska 5. Obecnie każdy najmniejszy deszczyk powoduje w tym miejscu błoto co skutkuje tym, iż osoby starsze mają bardzo ciężką drogę do głównej ulicy prowadzącej chociażby do sklepu. Po poprzednim roku zostaje też kwestia estetyki, gdyż Wspólnota Mieszkaniowa przy bloku Żuławska 5 swoją część chodnika "postawiła", z drugiej strony też pojawiła się kostka spowodowana wjazdem do wiaty śmietnikowej. Dokończenie budowy chodnika zyskało aprobatę nawet WPR-u, jednakże jest to teren GZNK, więc nie można zgłosić tego miejsca do programu chodnikowego i budżet obywatelski jest jedyną opcją na uzyskanie "normalności" w tym miejscu. Słowem podsumowania: projekt ma na celu Budowę chodnika, wraz z przylegającymi do niego krawężnikami, oraz wyprofilowaniu wejścia pod blok Przyjemna 2.

"Miejsce ćwiczeń i wypoczynku dla mieszkańców i gości Św.Wojciecha": Projekt zakłada stworzenie miejsca dla ćwiczeń i aktywnego wypoczynku, sub forma 8 urządzeń do ćwiczeń siłowych i rozciągania. Dodatkowe elementy to: dwie latarnie solarne, dwie ławki, około 100mb niskiego ogrodzenia, śmietnik.

"Utwardzenie ul. Raduńskiej": Projekt zakłada poprawę stanu technicznego (utwardzenie) ul. Raduńskiej wzdłuż Potoku Oruńskiego (70 mb) wraz z dokumentacją projektową oraz ustawienie tablicy informacyjnej o Dzielnicy (mapa, historia, ciekawe miejsca) w okolicach wejścia do Parku Oruńskiego.

"Próg zwalniający na Przybrzeżnej": Na ulicy Przybrzeżnej obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/godzinę. Co z tego, skoro kierowcy notorycznie przekraczają dopuszczalną prędkość. Szczególnie niebezpiecznie jest na zakręcie ulicy pomiędzy numerami 10 a 16. Tam, rozpędzone auto, wyjeżdżające zza zakrętu nie ma szans zahamować przed idącym pieszym. Czy mamy czekać na ofiary wśród przechodniów? Dlatego proponujemy (mieszkańcy okolicznych domów) wykonanie progu zwalniającego w pobliżu zakrętu, skutecznie hamującego rozpędzonych kierowców. Proponowane miejsce umieszczenia progu znajduje się na wysokości numeru 16. W wypadku, jeśli starczyło by pieniędzy możliwe było by umieszczenie drugiego progu na wysokości działki nr 9 lub 10. Takie progi pozwoliły by zwiększyć bezpieczeństwo przechodzących mieszkańców, którzy z braku chodnika na ul. Przybrzeżnej są szczególnie narażeni na potrącenie przez samochód.

"Odpocznij przy oruńskim Trakcie": Projekt dotyczy ustawienia 2 ławek i 2 koszy na śmieci przy Trakcie św. Wojciecha. Jedna ławka z koszem na śmieci na skraju parku Schopenhauera między stacją Lotos a pawilonami handlowymi. Druga ławka z koszem na śmieci przed Bankiem Spółdzielczym na rogu ul. Dworcowej i Traktu św. Wojciecha. Od ul. Gościnnej do ul. Rejtana nie ma żadnej ławki. Jest to długi odcinek do pokonania i każdemu przyda się chwila wytchnienia.

"Modernizacja placu zabaw": Modernizacja i poszerzenie placu zabaw, położonego na terenie Szkoły Podst.nr16 w Gdańsku ul.Ubocze3,od strony głównego wejścia do budynku, z odrębną bramką od strony ulicy, przeznaczonego dla dzieci szkolnych i dzieci okolicznych mieszkańców. Główny cel zadania: zwiększenie aktywności fizycznej dzieci, nauka współdziałania i tolerancji, stworzenie miejsca, gdzie dzieci i dorośli mogą bezpiecznie spędzić wolny czas. Plac zabaw cieszy się wielkim zainteresowaniem, ale tylko mniejsze dzieci mogą z niego korzystać. Jest też wiele dzieci starszych, szczególnie dziewczynek, które nie mają miejsca do rekreacji. Nowo wybudowane bloki mieszkalne zwiększyły liczbę chętnych do korzystania z tego obiektu. Konieczna jest wymiana nawierzchni z piasku na nawierzchnię bezpieczną, renowacja starych i zamontowanie nowych urządzeń zabawowych dla dzieci młodszych, urządzeń sportowo-rekreacyjnych dla dzieci starszych, ławek dla dzieci i opiekunów, montaż kamery do monitoringu placu zabaw. Jest gotowy projekt zadania w DRMG.

"Pielęgnacja drzew w małym parku przy Związkowej mające na celu odmłodzenie drzew jak również zwiększenie bezpieczeństwa pieszych": Wykonanie cięć sanitarnych i prześwietlających w koronach drzew. w "Małym Parku" przy Związkowej mające na celu odmłodzenie drzew jak również zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

"Kulturalna dzielnica, dzielnica z kulturą": Dlaczego nasza piękna dzielnica kojarzy się negatywnie mieszkańcom Gdańska? Dlaczego dalej postrzegają nas poprzez obraz, który już dawno nie jest prawdziwy? Co można z tym zrobić? Otóż dużo! W ramach projektu BO2018 r. w naszej dzielnicy, w zmodernizowanym Parku Oruńskim, odbędzie się cykl imprez kulturalnych mających na celu pokazania naszej pięknej dzielnicy z zupełnie innego punkt widzenia: dzielnicy zaangażowanej i przodującej w wydarzeniach kulturalnych w całym Gdańsku? Niemożliwe? Otóż tak. Zacznijmy od przyszłego roku. Co może odbyć się w ramach projektu? Spotkania z Bluesem (koncerty, imprezy tematyczne), wspólna nauka gry na instrumentach dla dzieci z naszej dzielnicy oraz zajęcia muzyczne i ogólnokulturalne w Parku Oruńskim dla rodzin z dziećmi z naszej dzielnicy. Lokalizacja: Park Oruński.

A może trochę kultury w Parku Oruńskim? Jest taka propozycja do Budżetu Obywatelskiego 2018

"Pierwsze zawody na Oruńskim Pumptracku": W związku z zaplanowaną budową Pumptracku, warto by od początku żył on sportowymi emocjami! By już od początku jego istnienia był w świadomości mieszkańców jako obiekt o niesamowitym potencjale sportowym. Projekt zakłada pierwsze zawody na nowo powstałym torze. Celem takich zawodów jest podniesienie świadomości i promowanie aktywnego trybu życia.
Dzieci i młodzież rywalizowałyby o puchar. Impreza ta byłaby podzielona na kilka kategorii: Dzieci (np. 6-12 lat) (jedno okrążenie); Młodzież (13-18 lat) (dwa okrążenia); Dziewczyny (jedno okrążenie); Dorośli od 18> (około 5 pętli toru).

"Obniżenie, wyrównanie studzienek kanalizacyjnych na ulicy Żuławskiej": Ulica Żuławska jest bardzo intensywnie używaną drogą. Ze względu na bardzo niskiej jakości fundament pod jezdnią droga niemal na całym odcinku osiada. Nie dotyczy to natomiast studzienek kanalizacyjnych, które coraz wyżej wystają ponad jezdnię. Różnica w wysokości wynosi od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Stanowi to ogromne zagrożenie w ruchu pojazdów. Studzienki były już pośrednią lub bezpośrednią przyczyną kilku wypadków i kolizji.

"Zagospodarowanie terenu przy Żuławskiej koło przedszkola":Utwardzenie i wyrównanie terenu pod tymczasowe miejsca postojowe wraz z zagospodarowaniem zieleni z alejkami i małą architekturą. Jest to obszar użyteczny mieszkańcom, przy głównej drodze w tej części dzielnicy. Od lat parkują tam samochody i od lat spacerują ze swymi zwierzakami mieszkańcy dzielnicy (pomimo fatalnego wyglądu). Czas to zmienić i dostosować zdegradowany teren do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Cel: Poprawa estetyki przestrzeni publicznej poprzez zagospodarowanie zaniedbanego terenu, które powstało po wyburzeniu budynku mieszkalnego po powodzi w 2001r.

"Wykonanie tymczasowej nawierzchni z płyt betonowych na ul. Wąwóz od nr.12 do skrzyżowania z ul. Batalionów Chłopskich": Ułożenie tymczasowej nawierzchni z płyt betonowych, ułożenie chodników gdzie możliwe. Obecna droga gruntowa stanowi duże utrudnienie dla ruchu pieszego i kołowego zarówno zimą jak i latem. Szczególnie trudna jest sytuacja w okresach opadów kiedy droga zamienia się w błotne bajora. Zimą są trudności w odśnieżaniu. Taki stan rzeczy sprawia duże trudności w drodze do szkoły dzieci ,uniemożliwia spacery szczególnie z małymi dziećmi, zniechęca do wychodzenia na zewnątrz.Wykonanie nawierzchni z płyt betonowych poprawi komfort życia w dzielnicy, poprawi warunki dojścia do szkoły dla dzieci i do sklepu, zwiększy bezpieczeństwo poruszania się pieszych.Również dodatkowe dwie lampy poprawią jakość życia i wpłyną na większe bezpieczeństwo.

"Schody terenowe na wał kanału Raduni w Św. Wojciechu": Projekt dotyczy odbudowy istniejących schodów na wał kanału Raduni, będących aktualnie w bardzo złym stanie. Obiekt znajduje się w bardzo ważnym ciągu pieszym naszej dzielnicy, przy przy przystanku autobusowym i stanowi utrudnienie dla mieszkańców i gości. Lokalizacja: Schody terenowe na wał kanału Raduni pomiędzy numerami domów Trakt Św.Wojciecha 446- 448.

"Pierwsze w Gdańsku pole do gry i zabawy w mini golfa, miejsce wypoczynku dla dzieci i młodzieży": Gdańsk staje się pionierem w dziedzinie nowych budowli. W zeszłym sezonie jednym z projektów, który wygrał był tor rowerowo/rolkowy. Idąc typ tropem innowacji postanowiłem zgłosić kolejne miejsce do rekreacji oraz wypoczynku. Kolejne miejsce w którym dzieci i młodzież oraz również dorośli mogli by spędzać czas wolny w sposób jakże pożyteczny oraz w sportowym duchu rywalizacji. Projekt zakłada budowę 6 torów do gry z przeszkodami. Wraz z niezbędnym sprzętem jakimi są kije oraz piłki golfowe. (sprzęt byłby wypożyczany poprzez Gdański Ośrodek Sportu lub np. Radę Dzielnicy np. za zwrotną kaucją). Tory miały by być na powierzchni ze sztucznej trawą wraz z krawężnikami odgradzającymi dane pole oraz z przeszkodami.

"Etap II: Zagospodarowanie przestrzeni wokół toru rowerowego wraz z budową małej infrastruktury i rozbudową samego Pumptracka": W związku z pierwszym etapem, który się już toczy oraz jest w coraz dalszej fazie zaawansowania, czyli budowy samego toru rowerowego wraz z możliwością jazdy po nim przez deskorolkarzy, rolkarzy czy przez osoby poruszające się na hulajnodze warto by sam teren obok samego Pumptracku zaczął też przyciągać uwagę dla osób, które pragną odpocząć po jeździe, co zakłada projekt budowy małej infrastruktury. By każda osoba chcąca przyjść z użytkownikiem toru miała gdzie usiąść i odpocząć i się zrelaksować. Projekt też zakłada rozbudowę toru który, w budowanym rozmiarze będzie miał 37 mb. A po rozbudowie jego wielkość miała by mieć docelową wielkość 61mb. Rozbudowa toru z Monza PC1 na Brooklands PC3.

"Oruński Uniwersytet III Wieku 2 edycja": Projekt obejmuje zintegrowany program aktywizacji społecznej, edukacyjnej i sportowej skierowany do seniorów z dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Projekt obejmuje zajęcia sportowe np. nordic walking, gimnastyka (również w basenie), wyprawy rekreacyjne oraz wydarzenia muzyczne, zajęcia usprawniające i podnoszące kondycję fizyczną. Uzupełnienie stanowi blok edukacyjny, którego podstawę stanowią wykłady. Proponowana tematyka wykładów: historia Gdańska oraz Pomorza, profilaktyka zdrowia, kultura i sztuka, nauki społeczne (psychologia), warsztaty edukacyjne np. zajęcia artystyczne, komputerowe oraz aktywności międzypokoleniowe wzmacniające potencjał intelektualny uczestników, rozwijające zainteresowania oraz kompetencje akademickie. Formuła realizacji projektu przekłada się na budowę trwałych więzi i wypracowywanie narzędzi samodzielnego rozwoju. Lokalizacja: Dom Sąsiedzki "Gościnna Przystań", Stacja Orunia GAK

"Siłownia na powietrzu w małym parku przy Związkowej": Powstanie siłowni na powietrzu w Małym Parku przy Związkowej ma głównie na celem umożliwienie i zapewnienie mieszkańcom "za torów" z naszej dzielnicy swobodnego dostępu do bazy wypoczynkowo-rekreacyjnej i aktywnego spędzania czasu wolnego, a tym samym do zwiększenia atrakcyjności tej części dzielnicy.

"Wydłużony prawoskręt z Dworcowej w Trakt Św. Wojciecha w stronę Gdańska":Prawoskręt z Dworcowej w stronę Gdańska ma na celu udrożnienie przejazdu kolejowego na wysokości ul. Smętnej. Większość samochodów skręca z Dworcowej w stronę Gdańska a kierowcy skręcający w stronę Pruszcza korkują drogę aż do przejazdu kolejowego w godzinach szczytu. Budowa dłuższego prawo-skrętu skutecznie udrożni ulicę Dworcową aż do przejazdu kolejowego przy ul.Smętnej.


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej o gdańskim Budżecie Obywatelskim przeczytasz tutaj

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl