PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14970 osób
Gęstość zaludnienia: 801 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Tomasz Strug

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Urbaniak-Szwankowska Jolanta

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Pomirska Zofia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Dramowicz Olaf

  • Andrzejczak Mariusz
  • Faściszewski Jan
  • Kamiński Cezary
  • Kruszyński Oskar
  • Leżyński Tomasz
  • Raciborski Jakub
  • Rafalak Sława
  • Riviera Ryszard
  • Sobczak Mikołaj
  • Szreder Marek
  • Zienkiewicz Aniela
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.oliwianie.pl

Dyżury 
wtorek 18:00-19:00

Spotykali się w wielu europejskich miastach. W końcu umówili się w Parku Oliwskim

Spotykali się w wielu europejskich miastach. W końcu umówili się w Parku Oliwskim
W Parku Oliwskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej spotkanie poety Rainera Marii Rilkego - jednego z największych twórców w historii europejskiej literatury z Lou Andreas-Salome. To tam oboje spotkali się w 1898 roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy obecni byli m.in. pisarka Emma Popik, pisarz Paweł Huelle oraz zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak

Gdański pisarz Paweł Huelle w swojej ostatniej powieści "Śpiewaj ogrody" przypomniał nam o altanie w Parku Oliwskim i jedynej w swoim rodzaju, niepowtarzalnej chwili sprzed 118 lat. Losy Rainera i Lou pierwszy raz splotły się w Monachium w 1897 roku, kiedy to młody i mało znany wówczas poeta został przedstawiony podziwianej w środowiskach intelektualnych pisarce i eseistce o nieprzeciętnej urodzie - Lou Andreas-Salome.

Ta niezwykła kobieta stała się dla Rilkego obiektem adoracji, natchnienia i miłosnych uniesień, prawdziwą Muzą, która wywarła głęboki wpływ na jego twórczość. Ich związek trwał wiele lat a korespondencja nie ustawała do śmierci poety. Spotykali się wielokrotnie w różnych europejskich miastach. A jedno z tych spotkań miało miejsce właśnie w Parku Oliwskim.

Poeta przyjechał z Włoch do Sopotu nad chłodniejsze morze, natomiast pisarka odwiedzała swoją przyjaciółkę Joannę Niemann w Gdańsku. Rilke, w Sopocie, 11 lipca 1898 roku rozpoczął pisać swój kolejny dziennik, zwany później schmargendorfskim. Wśród zapisków znajduje się informacja, że zawarty tam wiersz, a właściwie jego kilkuwersowe zakończenie napisane zostało przez Rilkego i Lou Andreas-Salome:

„Wysoko w okolonej bukami altanie oliwskiego parku wspólnie obmyśliliśmy dla tego wiersza zakończenie.” i data - 23 VII 98, Oliwa.


Na odsłoniętej w sobotę, 24 września, tablicy widnieje właśnie pięć ostatnich wersów ostatniej strofy tego utworu w polskim przekładzie Adama Pomorskiego.

Spójrz, jak się wciąż ociąga życie, 

nim się odmieni. Słońca w ciszy

były jak wielki śpiew w zenicie

I wtem po zboczach szmer słyszycie?

i tylko lęk ci towarzyszy


W Parku Oliwskim zgromadzili się wielbiciele poety, a wśród nich uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej poecie odbywającej się na Uniwersytecie Gdańskim.

Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Piotr Grzelak, podczas ceremonii odsłonięcia tablicy podkreślił, iż istotnym jest, „aby tablica poświęcona ulotnej chwili w życiu Rainera Marii Rilkego, chwili dla niego zapewne ważnej i pięknej, spełnionej tu, w Oliwie, służyła pamięci. Pamięci o tym, że poezja i refleksja nad przemijaniem wnoszą do naszego życia bezcenny dar.”

Paweł Huelle opowiadał o swojej fascynacji poezją Rilkego i przypomniał fragmenty jego wierszy, o poecie i jego związkach z Gdańskiem mówił profesor Erich Unglaub z Braunschweigu, Przewodniczący Towarzystwa R.M. Rilkego. Spotkaniu towarzyszyła muzyka F. Mendelssohna w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

Autor: Biuro Prezydenta ds. Kultury
 

Tablica przed altanką w Parku Oliwskim

Rainer Maria Rilke ur. 4 grudnia 1875 w Pradze (wówczas Austro-Węgry), zm. 29 grudnia 1926 w sanatorium Valmont koło Montreux w Szwajcarii - austriacki poeta, reprezentant liryki symbolicznejprekursor egzystencjalizmu.

Lou Andreas-Salomé ur. 12 lutego 1861 w Sankt Petersburgu, zm. 5 lutego 1937 w Getyndze w Niemczech) - rosyjska arystokratka, pisarka i psychoanalityczka, przyjaciółka NietzschegoRilkego i innych poetów, pisarzy i filozofów.