PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14970 osób
Gęstość zaludnienia: 801 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Tomasz Strug

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Urbaniak-Szwankowska Jolanta

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Pomirska Zofia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Dramowicz Olaf

  • Andrzejczak Mariusz
  • Faściszewski Jan
  • Kamiński Cezary
  • Kruszyński Oskar
  • Leżyński Tomasz
  • Raciborski Jakub
  • Rafalak Sława
  • Riviera Ryszard
  • Sobczak Mikołaj
  • Szreder Marek
  • Zienkiewicz Aniela
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.oliwianie.pl

Dyżury 
wtorek 18:00-19:00

Park Oliwski. Rozpoczął się montaż stalowej konstrukcji palmiarni

Park Oliwski. Rozpoczął się montaż stalowej konstrukcji palmiarni
Pierwsze elementy konstrukcji szklanej rotundy, wchodzącej w skład zabytkowej oliwskiej palmiarni, już stoją. W najbliższych dniach, etapami, montowane będą kolejne. Realizacja tej inwestycji, niestety, przesunie się co najmniej o dwa miesiące. - Proszę pamiętać, że to niepowtarzalna konstrukcja, nowatorska – zaznacza Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rozpoczął się montaż stalowej konstrukcji nowej szklanej rotundy w Parku Oliwskim

- Montaż samej konstrukcji stalowej potrwa co najmniej do końca przyszłego tygodnia – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor generalny DRMG. - Wówczas rozpoczną się pomiary ze stanu faktycznego, by móc zamówić szkło. To będzie najważniejszy moment. Nie można było tego zrobić wcześniej i jedynie na podstawie przygotowanego projektu, ponieważ byłoby to obarczone dużym błędem wymiarowym. Tu muszą być dopasowane i zachowane, bardzo rygorystycznie, wszystkie wymiary tzw. luzów i oprawienia tego szkła w konstrukcję. Warto pamiętać, że to niepowtarzalna konstrukcja, nowatorska, stąd pewne ryzyka - dodaje.

Na dziś wykonawca i miasto zakładają, że realizacja tej inwestycji może zakończyć się dwa, do nawet trzech miesięcy później niż planowano pierwotnie. Dyrektor Bartosiewicz zapewnia jednocześnie, że sędziwa, 180-letnia palma daktylowa jest bezpieczna.

- Jest zamknięta i jest jej ciepło w tymczasowej konstrukcji. Realizacja nowej rotundy nie ma wpływu na jej kondycję. Myślę, że teraz jest jej nawet lepiej niż kiedy przebywała w dotychczasowym obiekcie - ocenia dyrektor Bartosiewicz. - Nowy szklany budynek jest innowacyjny i na tyle złożony, że wystąpiły pewne problemy konstrukcyjne. Najważniejsze jest jednak to, że zaczęliśmy montaż konstrukcji. To przełomowy moment dla tego zadania.

Prace montażowe potrwają co najmniej do końca przyszłego tygodnia

Przypomnijmy. Dotychczasową rotundę trzeba było rozebrać, ponieważ stała się zbyt ciasna dla rosnących w niej drzew. Była też w złym stanie technicznym. Nowy obiekt będzie miał formę nowoczesną, cylindryczną. Otoczony będzie szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie 24,11 m (będzie to pięć metrów więcej niż obecnie), powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześciennych. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

Prace na terenie rotundy rozpoczęły się w sierpniu br. W pierwszej kolejności zabezpieczono rosnące w niej ciepłolubne drzewa, w tym ponad 180-letni daktylowiec. Wokół nich powstał tunel wykonany ze specjalnej folii bąbelkowej, dodatkowo zabezpieczonej przezroczystą folią zbrojoną.

Przetarg na realizację tej inwestycji wygrała firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka. Pochłonie ona 7,709 mln złotych.

Palmy dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Nowa rotunda przewidziana jest na 24,1 metra, ale po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego, to będzie nawet 25 metrów. To tyle, na ile pozwala miejscowy plan zagospodarowania, i zarazem o trzy metry wyżej niż mogą mieć najwyższe okazy palm.

Tak będzie prezentować się nowa szklana rotunda już za dwa, maksymalnie trzy miesiące


Oliwska palmiarnia składa się w sumie z trzech budynków: rotundy, oranżerii i szklarni. W drugim etapie jej rewitalizacji przebudowany zostanie budynek oranżerii. W ramach tej inwestycji częściowo zmieniona zostanie też funkcja budynku. Powstaną m.in. salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.

Planowana jest też przebudowa szklarni, mająca na celu dostosowanie jej do upraw oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach, które wystawiane są latem na zewnątrz, w przestrzeń parku. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.